Statistika před víkendem v Monterey

Druhou polovinu sezony 2012 zahájí motocyklový šampionát na západním pobřeží Spojených států. Bude to celkem dvacátá motocyklová Grand Prix v USA a v pořadí čtrnáctý podnik, který uspořádají na okruhu v Laguně Seca.

Statistika před víkendem v Monterey
Statistika například uvádí, že poslední tři pole position na americkou Grand Prix vyhrál na okruhu v Monterey Španěl Jorge Lorenzo nebo také fakt, že na letošní soupisce MotoGP jsou jen tři jezdci, kteří závodili v každém podniku od návratu Laguny Seca do kalendáře motocyklového šampionátu v roce 2005.

75 – v úvodních devíti závodech premiérové sezony v MotoGP získal Stefan Bradl celkem sedmdesát pět bodů, což je nejvyšší počet dosažených bodů v podání německého závodníka třídy MotoGP za jednu sezonu. Už nyní tak současný jezdec LCR Hondy překonal rekord, který byl do této chvíle v držení Bradlova krajana Alexe Hofmanna, jemuž se za celou sezonu 2007 podařilo získat celkem pětašedesát bodů.

33 let – v den závodu Velké ceny USA uplyne přesně třiatřicet let od momentu, kdy Randy Mamola získal ve finské Grand Prix 1979 v Imatře druhé místo a tím se stal vůbec nejmladším jezdcem královské kubatury s umístěním na stupních vítězů. Tehdy mu bylo přesně devatenáct let a dvě stě šedesát dní a tento rekord platí dodnes.

31 – den po závodě v Laguně Seca, tedy v pondělí 30. července, oslaví Američan Nicky Hayden (Ducati Team) své jednatřicáté narozeniny. Ve stejný den také slaví dvacáté třetí narozeniny Španěl Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar).
21 – v kvalifikaci na italskou Grand Prix získal Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) na okruhu v Mugellu svou jednadvacátou pole position v kubatuře MotoGP. Pedrosa má nyní na kontě nejvíc startů z první pozice, kterých dosáhl španělský závodník v královské kubatuře a o jednu pole position víc než jeho velký soupeř Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing).

20 – víkendová Velká cena bude v pořadí dvacátou Grand Prix v USA. První dvě se odehrály v letech 1964 a 1965 na slavném okruhu v Daytoně. Celkem třináctkrát se závodilo v Laguně Seca a čtyřikrát na okruhu Indianapolis Motor Speedway.

8. – osmé místo Casey Stonera (Repsol Honda Team) v závodu Velké ceny Itálie, bylo jeho nejhorším umístěním od roku 2009, kdy s tehdejším týmovým kolegou Nicky Haydenem odstartoval do závodu britské Grand Prix v Donington Parku na pneumatikách do mokra. V průběhu závodu ale nepršelo, dráha naopak začala rychle osychat a cílem projel Australan až čtrnáctý.

5 – do této chvíle bodovalo ve všech devíti závodech první poloviny sezony pouze pět jezdců MotoGP - Dani Pedrosa, Cal Crutchlow, Valentino Rossi, Nicky Hayden a Héctor Barberá. V případě Héctora Barbery tato úspěšná série končí, protože kvůli zranění nenastoupí do víkendové Grand Prix USA.

5 – páté místo z domácí Grand Prix na okruhu v Mugellu je pro Valentina Rossiho nejlepším umístěním v závodu na suchém povrchu od loňské TT v Assenu, kde cílem projel čtvrtý
4 – čtvrté místo Stefana Bradla ze závodu Velké ceny Itálie je nejlepším výsledkem německého jezdce královské kubatury od roku 1989. Tehdy byl Michael Rudroff třetí v závodu italské Grand Prix na okruhu v Misanu, který ale bojkotovali špičkoví jezdci kvůli bezpečnostním podmínkám. V závodu královské kubatury s kompletní sestavou zúčastněných jezdců, byl naposledy německý jezdec s umístěním do čtvrtého místa v roce 1974, když v belgické Grand Prix skončil Dieter Braun třetí v závodu pětistovek.

3 – ze všech závodníků kubatury MotoGP, kteří letos absolvují víkend americké Grand Prix, jsou pouze tři, kteří v Laguně Seca závodili každým rokem od jejího návratu do kalendáře šampionátu v roce 2005 – Colin Edwards (NGM Mobile Forward Racing), Valentino Rossi (Ducati Team) a Nicky Hayden (Ducati Team)

3 – Ital Andrea Dovizioso (Monster Yamaha Tech 3) získal v italské Grand Prix třetí umístění na stupních vítězů v řadě. Posledním jezdec satelitní stáje s třemi pozicemi na stupních vítězů v řadě byl v roce 2006 Ital Marco Melandri.

3 – v posledních třech letech vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu USA (Laguna Seca) Španěl Jorge Lorenzo

2 – od loňské Grand Prix v Indianapolisu jsou jen dva jezdci, kteří dokázali projet cílem před Jorge Lorenzem, který daný závod dokončil – Casey Stoner a Dani Pedrosa

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist