Statistika před víkendem v Misanu

Motocyklové mistrovství světa tento víkend přivítá okruh v Misanu, kde je na programu třináctý podnik sezony 2012. V minulosti uspořádali závody Velké ceny San Marina také na okruzích v Imole a Mugellu. Od roku 2007 je Misano stálým domovem této Grand Prix.

Statistika před víkendem v Misanu
Ve statistice čísel můžeme jasně vidět, že letošní ročník je dosud nejlepším, jaký v královské kubatuře absolvoval jezdec Repsol Hondy Dani Pedrosa. Němec Stefan Bradl v neděli oslaví stý start kariéry a Ben Spies svůj padesátý v třídě MotoGP.

232 – Dani Pedrosa nasbíral v úvodních dvanácti kolech letošního šampionátu 232 bodů. Pokud v Misanu projede cílem první nebo druhý, překročí své maximum v MotoGP, jenž do této chvíle představuje 249 bodů z roku 2008, což je navíc počet bodů za celou sezonu.

100 – v Misanu pojede Stefan Bradl jubilejní 100. Grand Prix v kariéře jezdce motocyklového mistrovství světa. Premiérový start absolvoval ve svých patnácti letech v katalánské Grand Prix 2005 a ve stejném roce absolvoval ještě další dva starty na divokou kartu. Od roku 2006 byl pravidelným jezdcem šampionátu a po čtyřech letech v nejnižší kubatuře přestoupil do komplet nové kubatury Moto2. V roce 2011 vyhrál titul a od letošního ročníku je jezdcem LCR Hondy v MotoGP.

67 – vítězství Daniho Pedrosy v České republice bylo jeho sedmašedesátým umístěním na stupních vítězů třídy MotoGP, což je o jedno umístění lepší skóre než má na svém kontě Australan Casey Stoner. Pouze čtyři jezdci byli na stupních vítězů královské kubatury častěji než Dani Pedrosa - Valentino Rossi, Mick Doohan, Giacomo Agostini a Eddie Lawson.

60 – v den pátečních tréninků na Velkou cenu San Marina uplyne přesně šedesát let od momentu, kdy Les Graham vyhrál v Monze 1952 závod pětistovek, což pro značku MV Agusta znamenalo jejich vůbec první vítězství v kategorii do 500ccm. MV Agusta u jediného triumfu v pětistovkách nezůstala a následovalo dalších 137 vítězství v seriálu Grand Prix.
50 – padesátý start v závodu královské kubatury MotoGP oslaví na pobřeží Jadranu Američan Ben Spies, současný jezdec tovární Yamahy

44 – v den kvalifikace na Velkou cenu San Marina uplyne přesně čtyřicet čtyři let od vítězství Giacoma Agostiniho v posledním závodu sezony na okruhu v Monze. V kalendáři sezony 1968 bylo celkem deset závodů a všechny vyhrál Agostini. Za Agostinim projel cílem v Monze Renzo Pasolini, Angelo Bergamonti, Alberto Pagani a Silvano Bertarelli. Poprvé a naposledy, kdy byli jezdci (královské kubatury) v první pětce všichni Italové.

22 – Jorge Lorenzo vyhrál na Masarykově okruhu v Brně dvaadvacátou pole position v MotoGP. Stejný počet startů z první pozice má na svém kontě také Dani Pedrosa.

21 – v den závodu na okruhu v Misanu uplyne přesně jednadvacet let od vítězství Lorise Capirossiho v posledním závodu sezony 1990 na Phillip Islandu. Capirossi tehdy vyhrál titul v nejnižší kubatuře do 125ccm a stal se vůbec nejmladším mistrem světa. Tento rekord trvá dodnes.

19 – v české Grand Prix zaznamenal Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa už podevatenácté první dvě pozice na stupních vítězů MotoGP. V deseti případech slavil vítězství Lorenzo, devětkrát vyhrál vzájemný souboj Pedrosa.

18 – první místo v závodu Velké ceny České republiky, bylo pro Daniho Pedrosu jeho osmnáctým vítězstvím v královské MotoGP. Stejný počet vítězných závodů zaznamenal za celou kariéru jezdce královské kubatury, šampion třídy do 500ccm z roku 1987, Wayne Gardner. Dalším vítězstvím se Pedrosa posune na úroveň dvojnásobného mistra světa pětistovek Barryho Sheena.
15 – od roku 1980 přivítalo Misano celkem patnáct podniků seriálu Grand Prix. Až do roku 1993 se v deseti případech jezdilo proti směru hodinových ručiček. V posledních pěti letech se závodí ve směru hodinových ručiček.

14 – do této chvíle uspořádali celkem čtrnáct Velkých cen San Marina. Vůbec první Grand Prix San Marina byla v roce 1981 na okruhu v Imole, další pak v roce 1983. Mugello tento podnik hostilo čtyřikrát v letech 1982, 1984, 1991 a 1993. Okruh v Misanu byl domovem této GP celkem osmkrát a to v roce 1985, 1986, 1987, 2007 až 2011.

6 – v úvodních jedenácti závodech nové kubatury Moto3 slavilo vítězství šest různých jezdců (Sandro Cortese, Jonas Folger, Maverick Vinales, Luis Salom, Romano Fenati a Louis Rossi) ze čtyř různých států (Německo, Itálie, Španělsko a Francie)

3 – od návratu motocyklového šampionátu na okruh v Misanu v roce 2007, je s třemi vítězstvími nejúspěšnějším výrobcem v kubatuře MotoGP japonská Yamaha. Ducati s Hondou mají v Misanu po jednom vítězství.

3 – Jonathan Rea, který v Misanu nahradí zraněného Casey Stonera, bude třetím britským závodníkem MotoGP (Cal Crutchlow, James Ellison), který v Misanu zahájí třináctý víkend sezony. Naposledy byl na startovním roštu stejný nebo vyšší počet závodníků z Británie v posledním závodu roku 2004 ve Valencii. Tehdy startovali čtyři jezdci - Jeremy McWilliams (Aprilia), Neil Hodgson (Ducati), James Ellison a Chris Burns (oba Harris WCM).

0 – nikdo z jezdců kubatury Moto3, kteří nastoupí do závodního víkendu Velké ceny San Marina, na okruhu v Misanu dosud nevyhrál

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist