Statistika před víkendem v Kataru

Pár hodin před zahájením prvních tréninků na úvodní podnik sezony motocyklového mistrovství světa přinášíme několik zajímavých statistických údajů, které mapují vše, co je spojené s datem a místem konání katarské Grand Prix.

Statistika před víkendem v Kataru
První letošní statistika například připomíná dvoje kulaté narozeniny – čtyřicátiny v případě Lorise Capirossiho a rovných dvacet v případě Jakuba Kornfeila. Letos slaví v Kataru jubilejní desátou Grand Prix v Losail, kde se šestým rokem pojede pod světly reflektorů.

112 – do této chvíle zaznamenal Dani Pedrosa ve všech třech motocyklových kubaturách celkem sto dvanáct umístění na stupních vítězů. Stejného počtu pódiových umístění dosáhl během závodní kariéry Mike Hailwood. Jen čtyři jezdci byli v zisku pódiových pozic seriálu Grand Prix úspěšnější - Valentino Rossi (177 pódiových umístění), Giacomo Agostini (159), Angel Nieto (139) a Phil Read (121).

98 – úřadující mistr světa Jorge Lorenzo má na svém kontě celkem osmadevadesát umístění na stupních vítězů, stejný počet, jakého dosáhl v průběhu závodní kariéry šestinásobný šampion Jim Redman. Dalším umístěním mezi prvnímu třemi v cíli Lorenzo vyrovná rekord Lorise Capirossiho.

45 – vítězství Daniho Pedrosy v posledním závodu uplynulé sezony ve Valencii, bylo jeho pětačtyřicátým prvenstvím v kariéře jezdce Grand Prix, jehož pokaždé dosáhl v sedle motocyklu Honda. Stejného počtu vítězství v závodech seriálu Grand Prix dosáhl v barvách Hondy Jim Redman. Pouze Australan Mick Doohan dokázal s Hondou vyhrát ve více případech, celkem čtyřiapadesátkrát.

40 – v den prvních volných tréninků na Velkou cenu Kataru slaví jubilejní čtyřicáté narozeniny Loris Capirossi. Ital ukončil závodní kariéru po skončení sezony 2011 a nyní se věnuje bezpečnosti závodění v motocyklovém mistrovství světa.
28 – posledních osmadvacet vítězství v závodech MotoGP si mezi sebe rozdělila trojice jezdců – Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa a Casey Stoner. Posledním jezdcem, který slavil vítězství v závodu MotoGP a nepatřil do jmenované trojice, byl v holandské TT 2011 Američan Ben Spies, který tam vyhrál svůj dosud jediný závod královské kubatury.

20 – v pondělí 8. dubna, tedy den po skončení Velké ceny Kataru, oslaví jubilejní dvacáté narozeniny Jakub Kornfeil, český jezdec nizozemské stáje Redox RW Racing GP v kubatuře Moto3

11 – přesně v den závodu katarské Grand Prix uplyne jedenáct let od chvíle, kdy v japonské Suzuce 2002 odstartovala sezona s novými pravidly a 990ccm čtyřdobými motocykly proti dvoudobým 500ccm. Závod vyhrál Valentino Rossi na Hondě, druhý projel cílem jezdec Suzuki Akira Ryo a třetí místo patřilo zástupci Yamahy Carlosu Checovi.

10 – letošní Grand Prix je desátým podnikem pořádaným na okruhu v katarském Losail a šestým v řadě pod světly reflektorů. Nejúspěšnějším výrobcem je s čtyřmi vítězstvími Yamaha, Ducati tam slavila prvenství třikrát a Honda dvakrát.

5 – v posledních šesti letech získalo v Kataru umístění na stupních vítězství jen pět různých jezdců – po pěti má na kontě Jorge Lorenzo a Casey Stoner, čtyři Dani Pedrosa, tři Valentino Rossi a jedno Andrea Dovizioso

5 – posledních pět závodů uplynulého ročníku vyhráli jezdci Hondy. Je to zároveň nejdelší série vítězství jezdců Hondy v MotoGP od roku 2003, kdy se jim podařilo vyhrát celkem deset závodů v řadě.

2 – do letošního ročníku nastupuje v třídě MotoGP dvojice českých závodníků Karel Abraham a Lukáš Pešek. Naposledy závodili dva Čechoslováci v královské kubatuře mistrovství světa v německé Grand Prix 1986 – v třídě do 500ccm to byl Pavel Dekánek a Bohumil Staša.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.60
Známkováno: 5x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist