Statistika před víkendem v Indianapolisu

Letošní Velká cena Indianapolisu je v pořadí pátou Grand Prix motocyklového šampionátu v prostředí slavného oválu Indianapolis Motor Speedway (IMS) a zároveň jednadvacátým podnikem na území Spojených států.

První dva závody seriálu Grand Prix uspořádali Američané v letech 1964 – 1965 na okruhu v Daytoně, čtrnáct podniků se odehrálo na západním pobřeží v Laguně Seca a celkem čtyřikrát se do této chvíle závodilo v Indianapolisu.

Po dvě první místa má na svých kontech Honda a Yamaha. Nejlepším jezdcem Ducati je na okruhu IMS Nicky Hayden, který tam v roce 2009 skončil třetí. Nicméně v premiérovém ročníku 2008 tam Hayden ještě v barvách Repsol Hondy slavil druhé místo. Dalším Američanem s umístěním na stupních vítězů je Ben Spies, jenž v sedle Yamahy vybojoval v roce 2010 druhé a v roce 2011 třetí místo.

106 – britský jezdec satelitní stáje Monster Yamaha Tech 3 Cal Crutchlow získal do této chvíle celkem sto šest bodů, což je o jeden bod více než si na své konto připsal za celou sezonu 2008 jeho krajan James Toseland. Tehdy to bylo nejvyšší skóre, jehož v čtyřdobé éře královské kubatury docílil jezdec z Velké Británie.

53 – druhé místo Jorge Lorenza z Velké ceny USA v Laguně Seca, bylo jeho padesátým třetím umístěním na stupních vítězů třídy MotoGP. Nyní má na kontě jen o jedno pódiové umístění méně než za celou kariéru jezdce královské kubatury získal Randy Mamola.
50 – James Ellison pojede v Indianapolisu padesátý závod motocyklového seriálu Grand Prix. Všechny starty zaznamenal v královské kubatuře a zároveň bude prvním britským jezdcem, který padesátku oslaví jízdou na čtyřdobém stroji kubatury MotoGP.

16 – v den kvalifikace na Velkou cenu Indianapolisu uplyne přesně šestnáct let od momentu, kdy Valentino Rossi poprvé slavil vítězství v mistrovství světa silničních motocyklů. Psal se rok 1996 a Rossi vyhrál závod Velké ceny České republiky ve 125ccm kubatuře.

21 – pole position v Laguně Seca byla pro Jorge Lorenza jeho jednadvacátou v královské kubatuře. Nyní má stejný počet startů z první pozice, jako jeho krajan Dani Pedrosa z Repsol Hondy.

7 – víkend v Indianapolis Motor Speedway (IMS) absolvuje celkem sedm jezdců královské kubatury, kteří ve slavné ´Cihelně´ závodili v každém závodu od roku 2008, kdy Indianapolis zařadili do kalendáře motocyklového šampionátu - Jorge Lorenzo, Randy de Puniet, Andrea Dovizioso, Colin Edwards, Valentino Rossi, Dani Pedrosa a Nicky Hayden

5.místo – v italské Grand Prix projel Marc Márquez cílem závodu střední kubatury pátý, což je teprve podruhé od jeho příchodu do Moto2, kdy dokončil závod a chyběl na stupních vítězů. V prvním případě vůbec nebodoval, když loni v portugalské Grand Prix spadl, pokračoval v závodu a skončil až jednadvacátý.
3 – po úvodních deseti kolech motocyklového šampionátu jsou v královské kubatuře pouze tři jezdci, kteří bodovali v každém závodu – Dani Pedrosa, Cal Crutchlow a Nicky Hayden

3 – Australan Casey Stoner vyhrál poslední tři závody na území Spojených států. V roce 2011 závod v Laguně Seca (Velká cena USA) a IMS (Velká cena Indianapolisu), letos slavil triumf znovu v Laguně Seca.

3 – Indianapolis Motor Speedway (IMS) je jedním ze tří okruhů, kde Jorge Lorenzo v třídě MotoGP nestartoval z první pozice. Další dva okruhy, kde dosud nezískal pole position jsou Motorland Aragón a Valencie.

2 – od loňské Velké ceny Indianapolisu jsou v MotoGP jen dva jezdci, kteří se dokázali umístit před Jorge Lorenzem, jenž daný závod dokončil – Casey Stoner a Dani Pedrosa

2 – Mika Kallio a Bradley Smith jsou jediní dva jezdci střední kubatury Moto2, kteří v každém z odjetých devíti závodů sezony bodovali

1 – v loňském závodu třídy Moto2 získal Španěl Esteve Rabat na okruhu v Indianapolisu body za třetí místo. Pro jezdce stáje Pons 40 HP Tuenti je to zatím jeho jediné umístění na stupních vítězů střední kubatury.

1 – v nejnižší kubatuře Moto3 dokázal v posledních devíti závodech pravidelně bodovat pouze jediný Sandro Cortese. Německý jezdec stáje Red Bull KTM Ajo je před závodem v IMS vedoucím mužem průběžného hodnocení.