Statistika před víkendem v Brně

Velká cena České republiky patří mezi prestižní podniky v kalendáři motocyklového seriálu Grand Prix a už jen pár hodin nás dělí od prvních volných tréninků, které odstartují přípravu na nedělní porci závodů tří kubatur. Dřív než se spustí časomíra, je tu pravidelná statistika.

V přehledu, který připravují na motogp.com se například píše, že Dani Pedrosa v Indinapolisu vyhrál svůj jubilejní čtyřicátý závod Grand Prix a v počtu pole position královské kubatury je v této chvíli nejlepším ze španělských závodníků.

67 – Nicky Hayden (Ducati Team) musel kvůli zranění vynechat závod v Indianapolisu a tím přerušil řadu šedesáti sedmi závodů Grand Prix, které absolvoval bez přerušení. Chybět bude také tento víkend v České republice. Naposledy nejel Američan závod v Brně v roce 2008, když si způsobil zranění pádem v Los Angeles X Games. V dalším podniku na okruhu v Misanu se do závodu sice kvalifikoval, ale na startu kvůli nedoléčenému zranění chyběl.

54 – druhé místo Jorge Lorenza v Indianapolisu, bylo jeho celkem padesátým čtvrtým umístěním na stupních vítězů třídy MotoGP. Španěl má nyní stejný počet pódií, jakého dosáhl za celou kariéru jezdce královské kubatury Randy Mamola.

50 – pro Jakuba Kornfeila (Redox-Ongetta-Centro Seta) představuje start do závodu Velké ceny České republiky jubilejní padesátou Grand Prix

40 – vítězství Daniho Pedrosy (Repsol Honda Team) v Indianapolisu, bylo španělovým čtyřicátým triumfem kariéry a všechna tato prvenství vybojoval v sedle japonské Hondy. Jen tři jezdci dokázali na stroji této značky vyhrát víc závodů než Dani Pedrosa – Mick Doohan 54x, Jim Redman 45x, Mike Hailwood 41x.

38 – přesně v den kvalifikace na Velkou cenu České republiky uplyne osmatřicet let od momentu, kdy Phil Read (stroj - MV Agusta) porazil o méně jak sekundu (0,8s) týmového kolegu Gianfranca Bonera (stroj - MV Agusta) a stal se vítězem Velké ceny Československa v roce 1974. Bylo to naposledy, kdy MV Agusta získala první dvě pozice na stupních vítězů v seriálu Grand Prix.
22 – pro Daniho Pedrosu byla pole position v Indianapolis jeho dvaadvacátou v královské kubatuře. Nyní je v počtu startů z první pozice nejlepším ze španělských jezdců a má o jednu pole position víc než jeho krajan Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing).

15 – v Indianapolisu vyhráli všechny tři kubatury motocyklového seriálu Grand Prix Španělé. Je to popatnácté, kdy španělští jezdci takto triumfovali v seriálu Grand Prix. Španělsko je nyní zemí, jenž tyto tři motocyklové kubatury vyhrálo v nejvíce případech. Tento status platil ještě do minulé neděle Itálii, která všechny tři kategorie vyhrála čtrnáctkrát.

13,492 sekundy – Yonny Hernández vybojoval v Indianapolisu devátou pozici, což je v případě jezdce stáje Avintia Blusens zatím nejlepší umístění sezony a vůbec poprvé, kdy závod dokončil v pozici nejlepšího jezdce CRT. Pro Kolumbijce to byl teprve jedenáctý start v prestižní královské kubatuře a cílem projel jen 13,492 sekundy za továrním jezdcem Ducati Valentinem Rossim.

2 – v závodu Moto3 Velké ceny Indianapolisu vybojovali pozice na stupních vítězů dva Němci – druhý Sandro Cortese a třetí Jonas Folger. Je to poprvé od roku 1995, kdy mělo Německo na stupních vítězů nejslabší kubatury dva své jezdce. Naposledy to byl v závodu Velké ceny Francie v Le Mans (1995) druhý Dirk Raudies a třetí Peter Ottl.

1,624 sekundy
– Randy De Puniet zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Indianapolisu desátý nejrychlejší čas a na vítěze kvalifikace Daniho Pedrosu ztratil jen 1,624 sekundy. Je to zatím nejtěsnější časový rozdíl mezi jezdcem na pole position a jezdcem kategorie CRT. Francouzův letošní kvalifikační čas v sedle CRT motocyklu byl také o 0,378 sekundy rychlejší než jaký loni na stejném místě zaznamenal v sedle satelitní Ducati.