Statistika před víkendem v Barceloně

Tradiční pohled statistika přináší zajímavé údaje spojené s víkendovou Velkou cenou Katalánska v Montmeló. V roce 2002 tam poprvé bodoval Jorge Lorenzo a stal se tehdy nejmladším jezdcem, jemuž se podařilo skórovat mistrovské body.

Statistika před víkendem v Barceloně
Termín víkendového šestého podniku motocyklového seriálu Grand Prix je bohatý na výročí a události. Například v případě Daniho Pedrosy bude Velká cena Katalánska jeho 200. Grand Prix v kariéře jezdce mistrovství světa.

64 – vítězství Jorge Lorenza v italské Grand Prix bylo jeho šedesátým čtvrtým umístěním na stupních vítězů kubatury MotoGP. Stejného množství umístění na pódiu královské kubatury dosáhl během celé závodní kariéry jezdce seriálu Grand Prix Wayne Rainey. Pouze šest jezdců dosáhlo v královské kubatuře vyššího poštu umístění na stupních vítězů - Valentino Rossi (142x), Mick Doohan (95x), Giacomo Agostini (88x), Eddie Lawson (78x), Dani Pedrosa (75x) a Casey Stoner (69x).

52 let – v den závodu Velké ceny Katalánska uplyne přesně padesát dva let od vítězství Mike Hailwooda, které slavil v sedle Nortonu v závodu Senior TT na Isle of Man 1961 a stal se v té době nejmladším vítězem závodu pětistovek, který se započítával do světového šampionátu. Hailwoodovo vítězství v třídě 500ccm následovalo po jeho triumfu v závodech 125ccm a 250ccm, čímž se stal vůbec prvním jezdcem, jemuž se v jednou podniku podařilo vyhrát všechny tři motocyklové kubatury Grand Prix.
39,802 sekundy – Aleix Espargaro byl v cíli italské Grand Prix prvním z jezdců kategorie CRT a na vítěze závodu MotoGP Jorge Lorenza ztratil 39,802 sekundy. V této chvíli je to vůbec nejnižší rozdíl mezi vítězem závodu a jezdcem CRT, což na kolo závodu představuje ztrátu v průměru jen 1,73 sekundy.

25 – všechna vítězství Jorge Lorenza v třídě MotoGP jsou spojena s Yamahou. Jen dva jezdci dokázali v sedle Yamahy vyhrát víc závodů - Eddie Lawson (26x) a Valentino Rossi (46x)

23 – na prvních dvou místech v cíli závodu MotoGP skončili Španělé Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo celkem třiadvacetkrát. Z toho dvanáctkrát slavil vítězství Dani Pedrosa, jedenáctkrát Jorge Lorenzo.

22 – v pondělí 10. června oslavil jezdec třídy Moto2 Španěl Pol Espargaró (Tuenti HP 40) své dvaadvacáté narozeniny
18 – v den kvalifikací na katalánskou Grand Prix, což je sobota 15. června, oslaví osmnáctiny Australan Arthur Sissis (Red Bull KTM Ajo)

11 let – přesně v den závodu v Barceloně uplyne jedenáct let o momentu, kdy Jorge Lorenzo skončil čtrnáctý v závodu třídy 125ccm Velké ceny Katalánska 2002 a stal se v té době vůbec nejmladším jezdcem, který ve světovém šampionátu získal mistrovské body. Od té doby skórovali pouze dva jezdci v ještě mladším věku – Pol Espargaró a Jonas Folger.

10 let – v den kvalifikace na Velkou cenu Katalánska uplyne deset let od vítězství Itala Lorise Caprossiho v závodu královské kubatury katalánské Grand Prix 2003. Loris Capirossi tím pro Ducati získal jejich první vítězství v třídě MotoGP.

0,819 sekundy – prvních pět jezdců v cíli letošního závodu Moto3 v italském Mugellu dělilo jen 0,819 sekundy. Je to nejtěsnější rozdíl v případě první pětice jezdců kompletního závodu nejnižší kubatury světového šampionátu od Velké ceny Itálie z roku 2008.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist