Statistika před víkendem v Barceloně

Katalánský závodní víkend v Montmeló je v kalendáři motocyklového šampionátu pátý v pořadí a zahajuje letní sérii šesti Grand Prix, jenž vyvrcholí závodem v Laguně Seca, po které následuje krátká přestávka. Nyní začíná velmi důležité období, které může mít zásadní vliv pro zbytek sezony.

Statistiku připravili na motogp.com, kde mimo jiné píšou, že Casey Stoner je velmi blízko rekordu v umístěních na stupních vítězů v řadě. Dosud jich Australan zaznamenal devatenáct a jezdcem, který jich má na kontě nejvíc je s třiadvaceti Valentino Rossi.

100 – katalánská Grand Prix bude pro Alexise Masboua (2.6.1987) stým startem v seriálu Grand Prix. Francouz, jenž v sobotu oslaví své pětadvacáté narozeniny, všechny závody absolvoval v nejnižší kubatuře motocyklového šampionátu.

53 let – v den závodu Velké ceny Katalánska uplyne přesně třiapadesát let od momentu, kdy Honda zaznamenala premiéru ve světovém šampionátu závodem TT na Isle of Man v roce 1959. Z pětice jezdců na japonských motocyklech nejlépe skončil Naomi Taniguchi, který byl v cíli závodu stopětadvacítek šestý.

19 – třetí místo v závodu královské kubatury na okruhu Bugatti v Le Mans, bylo pro úřadujícího mistra světa Casey Stonera jeho devatenáctým umístěním na stupních vítězů v řadě. Pouze dva jezdci dokázali zaznamenat delší řadu pódiových umístění – s třiadvaceti je to Valentino Rossi a s dvaadvaceti Giacomo Agostini.

11 – jedenácté místo Jamese Ellisona (Paul Bird Motorsport) ve francouzské Grand Prix je do této chvíle nejlepším výsledkem jezdce kategorie CRT

7 – Louis Rossi, vítěz závodu Moto3 v Le Mans, je teprve sedmým Francouzem, který vyhrál závod nejnižší kubatury v seriálu Grand Prix. Před ním to dokázala šestice jeho krajanů Jean Aureal, Guy Bertin, Mike di Meglio, Jean-Claude Selini, Arnaud Vincent a Johann Zarco.
6 – ve Francii získal Valentino Rossi v sedle Ducati první umístění na stupních vítězů od přechodu na litrové pohonné jednotky. Italský šampion tak dokázal zajet umístění v první trojce na celkem šesti různých motocyklech – Honda 500ccm, Honda 990ccm, Yamaha 990ccm, Yamaha 800ccm, Ducati 800ccm a Ducati 1000ccm.

5 – páté místo Stefana Bradla (LCR Honda) z francouzského závodu MotoGP je nejlepším výsledkem netovárního jezdce Hondy od loňské Velké ceny Španělska. Tehdy obsadil Hiroši Aojama s Gresiniho Hondou RC212V čtvrtou příčku.

4 – úvodní čtyři závody nové kubatury Moto3 vyhrál pokaždé jiný jezdec a každý byl jiné národnosti – Španěl Maverick Viñales (GP Kataru), Ital Romano Fenati (GP Španělska), Němec Sandro Cortese (GP Portugalska) a Francouz Louis Rossi (GP Francie)

4 – Casey Stoner vyhrál poslední čtyři závody, které uspořádali na půdě Španělska – GP Katalánska 2011, GP Aragónska 2011, GP Valencie 2011 a GP Španělska 2012

3 – už po čtyřech závodech Moto3 jsou jen tři jezdci, kteří dokázali v každém z nich bodovat – Sandro Cortese, Alex Rins a Alberto Moncayo

2 – do doby než cílem závodu MotoGP ve Francii projel na druhém místě Valentino Rossi, dokázal pouze Casey Stoner v sedle Ducati bodovat umístěními na prvním nebo druhém místě. Předtím byl s Ducati naposledy druhý Toni Elías v závodu na okruhu v Brně 2008.