Statistika před TT v Assenu

Letošní Tourist Trophy v Assenu slaví pětašedesátileté výročí. Do Holandska totiž motocyklový šampionát poprvé zavítal už v době, kdy jel svůj premiérový ročník 1949. O té doby je Assen pravidelnou zastávkou motocyklové Grand Prix, i když se charakter a podoba dráhy v průběhu let výrazně měnila.

Ve statistice se například píše, že Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa společně obsadili první a druhé místo v závodě MotoGP celkem čtyřiadvacet krát. Po vítězství Lorenza a druhém místě Pedrosy z Barcelony je nyní jejich vzájemné skóre v počtu vítězství nerozhodně 12:12.

100 – sedmý podnik sezony Iveco TT Assen bude pro britského jezdce Danny Webba (Moto3) jeho stým startem v motocyklovém seriálu Grand Prix. Danny Webb je stabilním jezdcem nejnižší kubatury od roku 2007 a druhým nejmladším, který dosáhl v třídě 125ccm/ Moto3 milníku sté Grand Prix. Jediným jezdcem, který této hranice dosáhl v ještě mladším věku byl německý závodník a úřadující mistr světa Moto3 Sandro Cortese.

65 – vítězství Jorge Lorenza v Barceloně bylo jeho zároveň pětašedesátým umístěním na stupních vítězů třídy MotoGP. Nyní má Španěl na svém kontě o jedno pódiové umístění víc než za celou svoji kariéru v seriálu Grand Prix dosáhl Wayne Rainey. Pouze šest jezdců dosáhlo vyššího počtu umístění na stupních vítězů královské kubatury - Valentino Rossi (142x), Mick Doohan (95x), Giacomo Agostini (88x), Eddie Lawson (78x), Dani Pedrosa (76x) a Casey Stoner (69x).

39let – přesně v den sobotního závodu TT v Assenu uplyne devětatřicet let od premiéry Kenny Robertse v třídě 250ccm seriálu Grand Prix. V holandské TT 1974 závodil v sedle Yamahy, kvalifikaci tehdy vyhrál a cílem závodu projel třetí.
38let – v den kvalifikace na letošní TT Assenu uplyne přesně osmatřicet let od vítězství Barry Sheena, který v holandské TT 1975 poprvé vyhrál závod kubatury do 500ccm. Zároveň to bylo první vítězství pro Square-four RG500 Suzuki (dvoudobý čtyřválec s kvadratickým uspořádáním válců). Sheene předjel v poslední zatáčce Giacoma Agostiniho a oba projeli cílem tak těsně, že je nedokázali ruční časomírou jednotlivě změřit, takže oba dostali stejný čas.

33let – přesně v den páteční kvalifikace TT Assenu uplyne třiatřicet let od prvního, z celkových dvou vítězství Jacka Middelburga v seriálu Grand Prix. Middelburg tehdy vyhrál holandskou TT 1980, což bylo zároveň naposledy, kdy holandský jezdec slavil první místo v závodu královské kubatury v Assenu.

26 – všechna vítězství, která Jorge Lorenzo získal v královské kubatuře, dosáhl v sedle Yamahy. Je to stejný počet vítězství v seriálu Grand Prix, jakého s Yamahou dosáhl Eddie Lawson. Jediným jezdcem, který v královské kubatuře s Yamahou vyhrál vyšší počet závodů je s čtyřiceti šesti triumfy Valentino Rossi.

26 – v úterý 25.června oslavil Claudio Corti šestadvacáté narozeniny
24 – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa obsadili společně první a druhé místo na stupních vítězů MotoGP v celkem čtyřiadvaceti případech. Bilance je padesát na padesát, protože každý má na svém kontě po dvanácti vítězných závodech.

21let – v den prvních čtvrtečních tréninků na TT Assenu uplyne jednadvacet let od momentu, kdy se Alex Criville stal prvním španělským závodníkem, který vyhrál závod třídy do 500ccm. Stalo se tak po jeho vítězství v holandské TT 1992. Do této chvíle získali Španělé v královské kubatuře seriálu Grand Prix celkem 79 vítězství.

6.místo – v katalánské Grand Prix získal Bradley Smith svůj prozatím nejlepší výsledek premiérové sezony jezdce MotoGP, když cílem závodu v Barceloně projel šestý. Smith je nyní nejmladším britským jezdcem, který skončil do šestého místa od roku 1979, kdy byl v závodu belgické Grand Prix třetí Gary Lingham. Závod byl tehdy bojkotován většinou špičkových jezdců kvůli bezpečnostním poměrům na okruhu.

6 – Luis Salom a Maverick Viňales bodovali v každém z úvodních šesti závodů (Moto3) roku umístěním na stupních vítězů. Je to poprvé od roku 1993, kdy Kazuto Sakata zahájil sezonu nejnižší kubatury seriálu Grand Prix šesti pódii v řadě. Ve stejném roce Sakata získal také sedmé umístění na stupních vítězů, ale nakonec prohrál souboj o titul s Dirkem Raudiesem.

4 – pouze čtyři jezdci královské kubatury bodovali ve všech dosud odjetých závodech sezony – Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso a Aleix Espargaró