Statistika před katarskou Grand Prix

První statistika sezony 2014 přináší informace spojené s Velkou cenou Kataru, kde motocyklové mistrovství světa letos zavítá již pojedenácté. Pod světly reflektorů ale jezdci seriálu Grand Prix pojedou teprve posedmé.

Statistika před katarskou Grand Prix
Ve statistice, kterou připravili na motogp.com, se můžeme například dočíst, že Andrea Dovizioso v neděli oslaví osmadvacet let nebo také fakt, že Španělé už neprohráli posledních dvacet závodů všech tří tříd motocyklového šampionátu.

249 – Honda potřebuje jen jedno vítězství k tomu, aby se stala prvním výrobcem, jenž dosáhne milníku 250 výher v královské kubatuře motocyklového seriálu Grand Prix

112 – vítězství Jorge Lorenza v posledním podniku sezony 2013 ve Valencii znamená jeho celkem sto dvanácté umístění na stupních vítězů, jenž zaznamenal ve všech třech třídách motocyklového seriálu Grand Prix. Je to stejný počet umístění na stupních vítězů, jakého dosáhl za celou závodní kariéru Mike Hailwood. Pouze pět jezdců ze seriálu Grand Prix do této chvíle dosáhlo vyššího počtu umístění na pódiu než Lorenzo - Valentino Rossi (183x), Giacomo Agostini (159x), Angel Nieto (139x), Dani Pedrosa (125x) a Phil Read (121x).

52 – vítězství Jorge Lorenza ve Valencii 2013 bylo pro rodáka z Mallorky jeho dvaapadesátým umístěním na nejvyšším stupni pódia v seriálu Grand Prix. Stejného počtu vítězství dosáhl Phil Read během jeho patnácti let kariéry jezdce Grand Prix. Pouze pět jezdců seriálu Grand Prix bylo na nejvyšším stupni pro vítěze častěji než Lorenzo - Giacomo Agostini (122x), Valentino Rossi (106x), Angel Nieto (90x), Mike Hailwood (76x) a Mick Doohan (54x).
35 – v pětatřiceti letech a pětatřiceti dnech se stane Valentino Rossi přesně v den závodu Velké ceny Kataru nejstarším jezdcem s titulem mistrem světa královské kubatury, který nastoupí do závodu MotoGP. Naposledy to byl Giacomo Agostini v roce 1977.

33 – protože v posledním závodu sezony 2013 Dominique Aegerter projel cílem desátý, dosáhl tak již třiatřicátého bodovaného umístění v řadě. Naposledy tento švýcarský závodník nebodoval v roce 2012, když skončil osmnáctý v zahajovacím podniku v Kataru. Pokud Aegerter dokončí katarský závod v neděli večer do patnáctého místa, vyrovná rekord střední třídy v počtu bodovaných závodů v řadě. Ten nyní drží s čtyřiatřiceti umístěními v řadě Luca Cadalora, který tuto šňůru bodovaných umístění zaznamenal v letech 1990 až 1992 v třídě do 250ccm.

28 – přesně v den závodu Velké ceny Kataru oslaví Andrea Dovizioso své osmadvacáté narozeniny

20 – posledních dvacet závodů všech tří tříd seriálu Grand Prix vyhráli Španělé, což je rekord pro nejdelší řadu vítězství Grand Prix v podání jezdců jednoho státu. Posledním vítězem závodu, který neměl španělský pas byl loni v Silverstonu britský závodník Scott Reding, který tam slavil vítězství v třídě Moto2.
11 – mistrovství světa silničních motocyklů přijíždí v letošním roce do Kataru už pojedenácté a posedmé tam závody uspořádají pod světly reflektorů. S pěti vítězstvími je na tomto okruhu nejúspěšnějším výrobcem MotoGP Yamaha, Ducati tam slavila vítězství třikrát, Honda dvakrát.

8 – letos poosmé odstartují jezdci seriálu Grand Prix novou sezonu mistrovství světa na dráze okruhu Losail International Circuit

5 – nejvíc vítězství na dráze okruhu Losail zaznamenali v seriálu Grand Prix dva jezdci. S pěti triumfy je to Casey Stoner (4x MotoGP, 1x 250) a Jorge Lorenzo (2x MotoGP, 2x 250, 1x 125).

3 – Jorge Lorenzo vyhrál v třídě MotoGP poslední tři závody roku 2013 a pokud by vyhrál také zahajovací podnik sezony 2014 v Kataru, dosáhl by poprvé v kariéře jezdce seriálu Grand Prix čtyř vítězství v řadě.

2 – po čtyřech sezonách třídy Moto2 jsou už jen dva jezdci, kteří závodili v každém z osmašedesáti závodů šestistovek – Švýcar Dominique Aegerter a Ital Simone Corsi

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist