Sobota v Texasu – Pole position pro Kenta, Simeóna a Márqueze

Sobotní program v Texasu zahájili jezdci nejnižší kubatury na dráze, která byla ponořena do mlhy, ale ne natolik, aby zdravotní helikoptéry měly zákaz startu. Dráha ještě nebyla úplně suchá, sem tam zůstala mokrá místa, jenž pro jezdce představovala velké nebezpečí. Odpoledne už na suchém povrchu jezdci v kvalifikačních trénincích rozhodli o pozicích na startech jednotlivých závodů. V třídě Moto3 startuje první Brit Danny Kent, pole position v královské MotoGP získal po neuvěřitelné jízdě Španěl Marc Márquez a v šestistovkách Moto2 startuje první Belgičan Xavier Simeón. Všichni tři jmenovaní nastavili nové kvalifikační rekordy Okruhu Amerik. Z českých závodníků odstartuje Karel Hanika dvacátý, Karel Abraham jednadvacátý a Jakub Kornfeil třiadvacátý.

Moto3 – 3.volný trénink

Po úvodních dvaceti minutách byl nejrychlejším jezdcem na dráze Danny Kent (Leopard Racing) -(foto z pátku) - s časem 2'18,260 sekundy. Druhý Portugalec Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo) ztrácel tři desetiny, třetí Andrea Locatelli byl o 0,341 sekund pomalejší. Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) měl jednadvacátý čas 2'21,297 sekundy, Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) byl v polovině tréninku s časem 2'21,445 sekundy čtyřiadvacátý.

Ještě pět minut před koncem to z českými jezdci nevypadalo nejlépe, protože Jakub Kornfeil figuroval na třicátém místě, Karel Hanika na devětadvacátém. Pak oba v jednu chvíli zabrali a začali výrazně zrychlovat. Jakub Kornfeil nastavil své maximum na 2'18,969 sekundy a byl rázem osmý. Karel Hanika zase s časem 2'19,067 sekundy uzavíral první desítku.

V závěru tréninku jeli jezdci rychlá kola, ale vedoucí trojici nedokázal nikdo ohrozit. Tréninkovou část uzavřel nejlepším časem 2'16,195 sekundy Danny Kent. Druhý Miguel Oliveira byl o půl sekundy pomalejší, třetí Andrea Locatelli už ztrácí přes sekundu. Jakub Kornfeil byl ve finále desátý s časem 2'18,112 sekundy. Karel Hanika zrychlil na 2'18,316 sekundy a v tréninku skončil patnáctý.