Ředitelka automotodromu: Zůstat u televize je jako vařit bez vůně

PŘÁNÍ: Ivana Ulmanová přeje divákům, aby na stupních vítězů motocyklové Grand Prix v Brně viděli českého jezdce.

Ředitelka automotodromu: Zůstat u televize je jako vařit bez vůně
Už jen necelý týden dělí Brno od mezinárodní invaze motoristických fanoušků. Grand Prix České republiky přivede na Masarykův okruh světovou motocyklovou elitu. Jejímu adrenalinovému představení předchází tisícovky hodin organizátorské dřiny. „Přípravy Velké ceny probíhají už od začátku roku,“ připomíná výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová, která se obává o budoucnost tradiční sportovní události.

Je příprava letošní Velké ceny oproti předcházejícím ročníkům něčím odlišná?
"Příprava odstartovala začátkem roku, v tom se od předcházejících let neliší. Hodně organizačních otázek je pochopitelně spjaté s počasím. Protože parkoviště jsou přírodní, déle trvající déšť by nám mohl udělat problémy. A počasí je letos nevyzpytatelné. V loňském roce jsme tuto situaci zažili a díky pohotovosti policie jsme ji ke spokojenosti návštěvníků vyřešili. Mnohem pečlivěji také hlídáme rozpočet, protože náklady vzrůstají každým rokem."


Co je v letošní přípravě nejdůležitější?
"Zmíněná kvalita parkování a vůbec dopravní situace kolem areálu. Chybí chodníky, lidé přicházejí po silnici, a brání tak plynulému pohybu aut. Doprava je velkou bolestí okruhu. Ani při nejlepší organizaci a snaze všech zainteresovaných se problémům nevyhneme."

Předloni zaznamenal brněnský závod vůbec nejvyšší návštěvnost v šampionátu, loni byl o fous druhý. Jak vypadá předprodej vstupenek letos?
"Krize počet návštěvníků pochopitelně poznamená. I když o španělském Jerezu se na jaře také tvrdilo, že přijde málo lidí. Kombinace krize a prasečí chřipky takovým úvahám napomáhala, přesto Jerez nakonec udělal divácký rekord. A zase se vracíme k počasí. Pokud přijde déšť, hodně lidí raději zůstane doma u televize. Jezdím po hodně Grand Prix, proto musím říct, že být u televize je, jako byste vařil bez vůně. Tady na okruhu to vře, diváci skandují, hádají se, ztichnou, když se něco děje na dráze, řvou, když jejich favorit vyhrává. Okruh prostě žije".

Máte pravdu, ta atmosféra je nenahraditelná. A co na diváky v areálu Masarykova okruhu čeká nového?
"Všechno zůstává standardní, doprava zdarma, ostatní věci bohužel za poplatek. Novinkou je páteční dopolední Pit Walk, tedy procházka boxovou uličkou. Je to náhrada za ranní volný trénink. V loňském roce jsme se pokoušeli organizovat podobnou akci, ale bohužel moc se nevydařila. Dnes máme jistotu, že tomu bude jinak. Promotérská společnost Dorna totiž vydala nařízení, že každý jezdec by se měl v boxu zdržet minimálně třicet minut. Takže návštěvníci a majitelé třídenní vstupenky nebudou ochuzeni o pohled na šampiony. V letošním roce také začneme poprvé prodávat vstupenky už na příští rok. Jsou za letošní cenu, takže se určitě vyplatí. Předběžný termín Velké ceny 2010 je stanoven na 13. – 15. srpna". 

Letos by prý měla Velká cena prosáknout do centra Brna intenzivněji než kdy jindy…

"Ano. Čtvrteční show na náměstí Svobody by měla být takovou příjemnou pozvánkou. Program je pestrý a nikdo se nebude nudit. Zlatý hřeb by měl přijít kolem patnácté hodiny, kdy na náměstí sehrají jezdci MotoGP a naši závodníci florbalové utkání s reprezentanty ledního hokeje. Diváci tam uvidí Chrise Vermeulena, Colina Edwardse, Gabora Talmacsiho, Andreu Doviziosa, Karla Abrahama, Lukáše Peška. Z hokejových jmen připomenu Martina Erata, Romana Čechmánka, Miroslava Zálešáka, Žigmunda Pálffyho. Takže náměstí Svobody bude ve čtvrtek odpoledne opravdu hvězdné."

Fanoušky Velká cena pobaví, nicméně řada podnikatelských aktivit je na ní značně závislá.
"To je pravda. Pro mnohé je pořádání Grand Prix vrcholem sezóny. Ať jsou to hotely, restaurace, kempy a podobně. Zisky ale plynou také z dálničních poplatků, lidé sem jezdí na dovolenou a zůstávají zde až do Grand Prix. Jižní Morava a Brno jsou skrytým turistickým pokladem. Je třeba se spojit a vyrazit propagačně do světa. Proto je velice důležité konání Grand Prix udržet, což bude ve velice krátké budoucnosti těžké, neboť zápis do kalendáře mistrovství světa je vysoký a bez podpory státu nebudeme schopní dostát našemu závazku."

Změnilo se letos něco na přístupu Brna, kraje a státu vůči Velké ceně?
"Musím poděkovat jak městu Brnu, tak Jihomoravskému kraji. Jsou to jediní zástupci státu, kteří se snaží tuto akci podporovat a tím i prosadit ve světě. Bez jejich podpory by nám bylo velmi těžko. Škoda, že stát se k nám letos obrátil zády, asi jej vyčerpalo lyžování… Bohužel, ve světě je hodně jiných okruhů, které mají větší podporu. Nejen z hlediska technického rozvoje, v tomto jsme naštěstí soběstační, ale i podpory konání velkých podniků. V příštím roce hodláme na Masarykově okruhu přivítat čtyři závody mistrovství světa, to pochopitelně něco stojí. A bez podpory se do světa nedostaneme."


Jaká je tedy budoucnost Velké ceny v Brně?
"Pokud nenajdeme partnera, který bude garantovat zápisné do kalendáře, tak si troufám říci, že pořádání dalších Grand Prix je ohroženo."

Provází letošní přípravy něco, co vás překvapilo nebo dokonce pobavilo?
"No, moc legrace si neužijeme. Počítáme každou korunu, díváme se k obloze na počasí a snažíme se být klidní."

Pracovně navštěvujete téměř všechny závody mistrovství světa. Troufnete si tipovat letošní brněnské vítěze?
"Jéé, to je velice těžké. Fandím Rossimu a Talmacsimu, takže ve třídě MotoGP momentálně prvnímu a poslednímu. Držím palce i Lorenzovi a úspěch přeji Čechům, protože konkurenci mají obrovskou. A přála bych divákům, aby viděli českého jezdce na pódiu. To by bylo něco ohromujícího."

S jakými pocity byste se chtěla probudit po Velké ceně?
"Aby celá republika po ránu žila jedinou frází: Tys nebyl v Brně na Grand Prix? Tak to jsi o hodně přišel! Kdo není v srpnu v Brně na Grand Prix jakoby nežil."  (smích)

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.81
Známkováno: 21x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist