Re - Test v Jerezu, přehled časů za 3 dny (2.)

V nové kubatuře Moto2 to už od začátku vypadalo jako na kolotoči, pořadí Top pilotů se neustále měnilo, od Eliase přes Takahashiho až po Cortiho. A konečné pořadí bylo více než lichotivé: Corti před Eliasem a Abrahamem!

Nejrychlejším jezdcem posledního letošního předsezonního testování byl nakonec italský úřadující vicemistr šampion superstocků Claudio Corti se šasím Suter.

"Jsme vpředu a sám jsem se vmanévroval do pozice, kdy ode mně budou všichni hodně očekávat", řekl po skončení testů Claudio Corti, který si při pádu během testování zranil levý kotník.

Druhý skončil celkově favorizovaný Španěl Toni Elias (Moriwaki), a to o pouhých 0,033 sekundy. Ovšem poslední den zaostal Elias za italským leadrem o 0,2 sekundy. Elias měl poslední den velmi těžký pád, s podezřeninou na zlomenou levou ruku a poraněnou nohou pak odcestoval hned po testech do Barcelony k lékařskému vyšetření. Jeho start v Losailu je proto nutno brát s otazníkem.

Pád se první den nevyhnul ani našemu Karlovi Abrahamovi (šasí RSV). Ten se ale dokázal poslední den oproti prvnímu zlepšit o celé dvě sekundy a přeskočil tak jak Scotta Reddinga, tak i Kenny Noyese a celý třídenní test tak zakončil skvělým třetím místem v celkové časové tabulce.

A takto to viděl samotný "Abaja": "Podařilo se nám odstranit problém odskakujícího předního kola, což byl hlavní důvod podstatného časového zrychlení. Své rychlé kolo jsem sice zajel jen jedno, ovšem mohlo jich být bez problémů klidně více. Ale když jsem se chystal na další, tak bylo testování přerušeno pro pád Eliase a při dalším vyjetí z boxu zase už začalo pršet. Jsem pochopitelně velmi spokojený. Co se ale týká nějakých prognóz a cílů na sezónu, tak to se nedá vůbec odhadnout. I zde se každý den testů pořadí vždy zamíchalo úplně jinak. Myslím si, že minimálně do poloviny sezóny (Grand prix Katalánie) bude trvat, než se trochu každý zařadí kam patří. Ovšem může to také trvat celou sezónu, tedy to rozčleńování do "výkonnostních" skupin. Jinak se zde nyní všechno balí pro Katar a pak jdeme společně celý tým na večeři.", řekl včera po skončení testů exkluzivně pro náš web jezdec týmu Cardion AB Motoracing, Karel Abraham z Brna.

Jen pro milovníky statistiky a k hodně diskutovanému tématu 250 ccm kontra Moto2: Loňský kvalifikační čas Abaji na tovární Aprilii v Jerezu byl 1'44.734, v závodě potom zajel brněnský student nejrychlejší kolo za 1'44.692, tedy v obou případech je na motocyklu Moto2 už rychlejší (1´44.291) !!!

Čtvrtý skončil celkově - hodně překvapivě Scott Redding (Suter), tedy jako první z příchozích pilotů ze stopětadvacítek. Španělský Američan Kenny Noyes (Harris) byl nakonec pátý před Abrahamovým značkovým kolegou a mistrem světa stopětadvacítek Julianem Simonem (RSV). Další ze španělského mistráku, Kolumbijec Yonny Hernandez, na BQR byl sedmý, následován Francouzem Julesem Cluzelem (Suter), Australanem Anthony Westem (MZ) a Top 10 dokompletoval nejrychlejší jezdec z druhého dne testování, Japonec Yuki Takahashi na Mistralu 610.

Z dalších zajímavých jezdců ze 40 členného startovního pole:
Jedenáctý skončil ex-mistr světa stopětadvacítek Thomas Lüthi (Moriwaki) před ex-pilotem MotoGP Alexem de Angelisem. Třetím z příchozích ze stopětadvacítek byl vítěz naší Grand Prix v Brně, Stefan Bradl (14. - Suter), následován zkušeným španělským jezdcem Alexem Debonem (FTR) a testovacím jezdcem švýcarského Suteru - Italem Robertem Rolfem (16.). Další z ex-jezdců MotoGP Niccolo Canepa byl 17. ¨když zaznamenal během dvou prvních dnů dva pády. Hned za ním skončil ex-mistr světa stopětadvacítek a vloni jezdec MotoGP, Maďar Gábor Talmacsi (19. - FTR). Nejrchlejší Bimotu sedlal Ratthapark Wilairot (21.), poslední ze tří strojů RSV pak ex-mistr světa do 125 ccm - Mike di Meglio (23.). Až 25. místo patřilo španělskému vítězi závodů Grand Prix, Fonsi Nietovi (Moriwaki) a velkým zklamáním testů byl papírově nejlepší jezdec z dvěstěpadesátek - Ital Matti Pasini (vloni celkově 5.) a letos na testech hodně vzadu (29.).

Jen o jedno místo za ním se pak umístil náš druhý jezdec Lukáš Pešek (celkově 30.) se šasím Moriwaki z italské stáje Matteoni C.P. Racing, který se nějak stále nemůže dostat do tempa.

O vyrovnanosti této nové kubatury ovšem svědčí skutečnost, že první patnáctka se vešla do 0,8 sekundy.

Velmi důležitou roli sehrála i jedna zajímavá skutečnost: Motory Honda měly na tento test předepsaný maximální limit 750 km, takže proto se třeba zdálo, že někteří netestovali pořád a muselo se to přesně takticky naplánovat, aby kilometrážní limit nebyl překročen. Nové motory pro Losail dostali jezdci sice už během včerejšího odpoledne, ovšem mohli je jen namontovat, jezdit se už na nich nesmělo.

01 Claudio CORTI FORWARD RACING SUTER 1:44.044
02 Toni ELIAS GRESINI RACING MOTO2 MORIWAKI 1:44,077
03 Karel ABRAHAM CARDION AB MOTORACING RSV 1:44.291
04 Scott REDDING MARC VDS RACING TEAM SUTER 1:44,394