Příprava na novou sezónu začala. První den ovládl Fabio Quartararo

Týmy královské kubatury absolvují v rámci přípravy na novou sezónu ve Valencii dvoudenní testování. Úterní den ovlivnila spousta pádů, kterým se nevyhnuli ani úřadující mistr světa Marc Márquez či Fabio Quartararo. Ten zatím na jihu Španělska vládne s časem 1:30,163 sekundy. Na trať se podívali také nováčci sezóny. Nejlépe si z nich vedl Iker Lecuona, který měl však oproti svým soupeřům možnost vyzkoušet si motocykl třídy MotoGP už během posledního závodního víkendu.

Ve Valencii mají podle plánu testovat jezdci tovární stáje Ducati Andrea Dovizioso, Danilo Petrucci a zkušební jezdec Michele Pirro. U tovární Yamahy je to Maverick Viňales s Valentinem Rossim. Aprilia má k dispozici sestavu Andrea Iannone, Aleix Espargaró a zkušebního jezdce Bradley Smitha. Suzuki pokračuje a Joanem Mirem a Alexem Rinsem a u tovární KTM je Pol Espargaró, nováček Brad Binder a zkušební jezdec Mika Kallio.

U netovárních týmů by měl testovat s Red Bull KTM Tech 3 zkušební jezdec rakouského výrobce Dani Pedrosa a nováček Iker Lecuana. Satelit Yamahy Petronas nastupuje ve stejném složení s Francem Morbidellim a Fabiem Quartararem. Pramac Racing má na seznamu Jacka Millera a Francesca Bagnaia, pokud ovšem projde u lékaře. Český závodník Karel Abraham má s Titem Rabatem testovat Ducati týmu Reale Avintia a Cal Crutchlow LCR Hondu společně s novou posilou HRC Alexem Márquezem.

Podmínky ve Valencii nenabízí díky nízkým teplotám ideální přilnavost, takže v této části roku jsou testy možná minimálním přínosem s ohledem na to jak to bude vypadat v příštím roce. Na zemi už skončil Alex Márquez, který spadl v desáté zatáčce a poprvé tak položil litrovou Hondu. Zejména pro nováčky není tento test nejlepším místem k vyzkoušení nové techniky.

Krátce před polednem byl na prvním místě časomíry Marc Márquez (Repsol Honda Team) s kolem za 1'30,792 sekundy. Jen dvě tisíciny ztrácel druhý Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP), třetí Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) byl o 0,384 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa měli na kontě Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT) a Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT). Karel Abraham (Reale Avintia Racing) byl s časem 1'33,695 sekundy sedmnáctý. Nováček Iker Lecuona (Red Bull KTM Tech 3) nastavil prozatím jedenáctý čas, Brad Binder (KTM Factory Team) osmnáctý a Alex Márquez devatenáctý.

V deváté zatáčce havaroval Bradley Smith (Aprilia Test) a test museli zastavit červenými vlajkami, protože místo pádu bylo třeba uklidit. Britskému jezdci se nic nestalo a vrátil se zpět do boxů. V desáté zatáčce pak havaroval Stefan Bradl (Honda Test), který podobně jako předtím Alex Márquez ztratil přilnavost přední pneumatiky. Po jedné odpolední havaroval ve třinácté zatáčce Marc Márquez, který tam dostal highsider. Jezdec by měl být v pořádku.

Test MotoGP - 1.den (14.00 hodin)
Úterý, 19.11.2019 - Valencie, Španělsko

Před čtvrtou odpolední byl nejrychlejším jezdcem na trati Fabio Quartararo s časem 1'30,163 sekundy. Druhý Maverick Viňales ztrácel přes čtyři desetiny a do půl sekundy se vešel ještě třetí Franco Morbidelli, takže hned tři Yamahy na prvních třech místech časomíry. Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) byl s časem 1'31,143 sekundy desátý a zároveň poslední v jedné sekundě na prvního. Karel Abraham byl s kolem za 1'32,034 sekundy osmnáctý.

Test MotoGP - 1.den (16:00)

V poslední hodině testování už zůstala většina závodníků ve svých boxech. Nejrychlejší čas 1'30, 163 sekundy nastavil v úterý Fabio Quartararo, který den zakončil pádem v desáté zatáčce. Až na pohmožděné levé zápěstí by měl být francouzský jezdec v pořádku a jeho zítřejší program by tak neměl být v ohrožený. Druhé místo patří po prvním dnu testování Mavericku Viñalesovi, třetí pak Francu Morbidellimu. Mezi pětici nejrychlejších pilotů se zařadili ještě Andrea Dovizioso Marcem Márquezem. Karel Abraham skončil se ztrátou 1,871 sekundy devatenáctý.

Test MotoGP - 1.den (17:00)
1. QUARTARARO, Fabio Petronas Yamaha SRT 1:30.163     73 / 82