Před Red Bull U.S. Grand Prix - Laguna Seca

Po týdenní pauze se uskuteční další podnik mistrovství světa silničních motocyklů. Pojede se na „nejrychlejší motokrosové trati“ v Laguna Seca a stejně jako tomu bylo v předchozích ročnících, pojede pouze třída MotoGP.

Před Red Bull U.S. Grand Prix - Laguna Seca

I když ono to s těmi předchozími ročníky není tak úplně přesné. Na kalifornské trati Mazda Raceway Laguna Seca se v letech 1988 až 1994 proháněly všechny motocyklové třídy Grand Prix, pak se zde ale mistrovství světa delší čas nekonalo z důvodu nebezpečnosti tratě. Po úpravách, které bezpěčnost opět zvýšily (?), se sem nejrychlejší mašiny zase vrátily. Bylo to v roce 2005, ale vrátily se opravdu jen ty nejrychlejší, dvacky ani dvěpade na této trati nejedou. Od návratu Grand Prix na této trati vyhráli dva jezdci. Domácí Nicky Hayden v prvních dvou ročnících a v loňském závodě zde kraloval Casey Stoner. Okruh měří 3610 metrů a je nejkratším v celém seriálu, proto se závod pojede na celých 32 kol. Traťový rekord zde drží Dani Pedrosa a má hodnotu 1:23,333 min. Okruh je charakteristický svým „nahoru-dolů“ profilem a hlavně jeden z horizontů a také „profláknutý“ retardér Corkscrew (vývrtka) jsou hodně atraktivní podívaná i prostřednictvím TV kamery. Trať je opravdu hodně na srdce a při prvním ročníku Valentino Rossi po skončení závodu prohlásil, že první dva amíky nechal prostě úmyslně odjet, protože jeli takovou pilu, že prostě neměl šanci se jich udržet.


Výsledky předchozích ročníků


2005                                                         2006                                                         2007

1. Nicky Hayden                                     1. Nicky Hayden                                     1. Casey Stoner
2. Colin Edwards                                  2. Dani Pedrosa                                    2. Chris Vermeulen
3. Valentino Rossi                                3. Marco Melandri                                  3. Marco Melandri


Dosavadní průběh sezóny

Po minulém závodě na německém Sachsenringu máme staronového lídra průběžného pořadí. Díky Pedrosově chybě se do vedení opět dostal Valentino Rossi, který má na svém kontě 187 bodů. Dani Pedrosa si po pádu z Německa přivezl nulu a na Valeho ztrácí šestnáct bodů. Bohužel také ale utrpěl zranění (pohmožděné levé zápěstí, zlomený ukazovák levé ruky a vymknutý pravý kotník) a přestože s týmem do USA odcestoval, jeho start v závodě není vůbec jistý. Na třetím místě je už obhájce loňského titulu i tamního vítězství Casey Stoner. Nasbíral dosud 167 bodů a na Rossiho ztrácí pouhých 20 bodíků. Právě on bude určitě patřit k největším favoritům, hlavně s přihlédnutím k tomu, v jaké formě se v posledních třech závodech představil. Na čtvrtém místě je Jorge Lorenzo, který ale svých 114 bodů nasbíral hlavně v první části sezóny, kdy jezdil v neuvěřitelné formě. Poslední závody se spíše hledá a je spíše nepravděpodobné, že by se našel právě na této náročné trati. Mnoho nechybělo a po německém závodě se Jorge o čtvrté místo mohl dělit s Colinem Edwardsem, který na něho ztrácí pouhých šestnáct bodů. Američan na Sachsengingu ale místo hromady bodů sbíral motorku z kačírku a nyní je na domácí závod určitě hodně natěšený. Před třemi lety zde byl na stupních vítězů a na podobné umístění určitě myslí i letos. Pěkných 90 bodů nasbíral šestý Andrea Dovizioso, který bojuje právě s Edwardsem o pozici nejlepšího soukromníka. Ital ale pojede v Laguna Seca poprvé a nedá se předpokládat, že by zde atakoval přední příčky. Na místě sedmém je se 73 body Chris Vermeulen, který zde vloni skončil na druhém místě, trat velmi dobře zná ještě ze svého superbikového angažmá a je jasné, že i tento klokan bude letos hodně rychlý. Stejný počet bodů má i osmý Nicky Hayden. Samozřejmě ani on jakožto dvojnásobný vítěz nebude spokojený s místem mimo stupně vítězů. Na devátém místě je James Toseland (65 b.) a Top ten uzavírá Shinya Nakano (64 b.). Nedá se předpokládat, že by některý z dalších jezdců nějak výrazněji promluvil do bojů o přední příčky a to ani v případě Marca Melandriho, který přestože byl v posledních dvou ročnících třetí, se letos pouze trápí (dosud je šestnáctý se 32 body).

Ben Spies

Domácí Grand Prix musí oželet zraněný John Hopkins, který by se měl představit až v Brně, ale Kawasaki přesto pojede se dvěma stroji. Vedle Anthony Westa bude druhým jezdcem Jamie Hacking. V MotoGP je novou tváří, ale rozhodně to není žádný zelenáč (přestože jezdí za zelené AMA Superbike). Je mu už sedmatřicet a svoji kariéru začínal jako pětiletý v BMX a motokrosu. Další divokou kartu má přidělenou Ben Spies, který pojede v týmu Rizla Suzuki, v němž se už v Doningtonu prezentoval ziskem čtrnáctého místa.
V loňském závodě zde překvapil desátým místem „divočák“ Roger Lee Hayden jedoucí na Kawasaki a jen potvrdil to, že znalost této trati je velkou výhodou. Bude to platit i v případě Hackinga a Spiese?

Jamie Hacking

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist