Před Grand Prix Valencie

Je před námi poslední závod letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů a to Velká cena Valencie. Ta bude hodně smutná a pojede se ve znamení loučení. Nejenom s letošní sezónou, ale také s dvoutaktními stopětadvacítkami, nebo kariérou Lorise Capirossiho. Hlavně však s Marcem Simoncellim.

Před Grand Prix Valencie

Okruh


Stejně jako v přechozích devíti ročnících se finálový závod s názvem Grand Premio Generali de la Comunitat Valenciana odehraje na okruhu Circuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo, který se nachází 20 kilometrů západně od Valencie. Postaven byl v roce 1999, kdy zde také mělo svoji premiéru mistrovství světa silničních motocyklů. Tehdy v závodě pětistovek vyhrál svůj jediný závod v Grand Prix Francouz Régis Laconi. Délka okruhu je 4005 metrů, startovní rovinka měří 876 metrů a jezdci absolvují během jednoho okruhu devět levých a pět pravých zatáček. Je jedním z mála, na nichž se jezdí proti směru hodinových ručiček. Trať je „namotána“ na velmi malém prostoru, kolem kterého jsou divácké ochozy jako na fotbalovém stadiónu. Proto na okruhu panovala vždy skvělá divácká kulisa a závod ve Valencii byl zařazen jako poslední v kalendáři pro důstojné rozloučení se sezónou. Traťový rekord okruhu v MotoGP drží Casey Stoner, který zde v roce 2008 zajel čas s hodnotou 1:32,582 sekundy, což je průměrná rychlost 155,7 km/h. V prostřední kubatuře Moto2 zde zajel rekordní kolo Karel Abraham, který při svém loňském vítězném tažení dosáhl času 1:36,611 sekundy s průměrem 149,2 km/h (ve čtvrtlitrech je rekordmanem Mika Kallio, který s KTM v roce 2007 zajel čas 1:35,659). V roce 2007 byl ve dvackách nejrychlejší Hector Faubel s časem 1:39,380 sekundy. Program závodů se jede podle klasického scénáře a stopětadvacítky tedy startují v 11.00 hodin (10.55 - Nova Sport), Moto2 ve 12.00 hodin (12.10 - Nova Sport) a MotoGP ve 14.00 hodin (13.40 – TV Nova a Nova Sport).

Loňský závod


Při rekapitulaci loňského závodu samozřejmě musíme začít kubaturou Moto2, ve které se po strhující bitvě s Iannonem, Sofuoglem, Bradlem, Luthim, Reddingem, Eliasem a Simonem nejvíce radoval náš reprezentant Karel Abraham, který se tak vítězstvím skvěle rozloučil s prostřední kubaturou. Vítěznou rozlučku s malorážkami zaznamenal i Bradley Smith, ale ještě více se radoval Marc Marquez, který si čtvrtým místem zajistil titul mistra světa. Jakub Kornfeil získal jeden mistrovský bod za patnácté místo. V dramatickém závodě nejsilnější kubatury zvítězil mistr světa Jorge Lorenzo před Caseym Stonerem a Valentinem Rossim.


125 ccm                                   Moto2                                  MotoGP

1. Bradley Smith                       1. Karel Abraham                 1. Jorge Lorenzo
2. Pol Espargaro                       2. Andrea Iannone               2. Casey Stoner
3. Nicolas Terol                         3. Julian Simon                      3. Valentino Rossi

Dosavadní průběh sezóny

Stopětadvacítky


Tahle nádherná kubatura, která se jela nepřetržitě třiašedesát let, má před sebou svůj poslední závod. Bude se tedy opakovat situace z roku 2009, kdy si pro poslední „čtvrtlitrový“ titul dojel Japonec Hiroshi Aoyama. Na poslední „malorážkový“ primát mají šanci pouze dva piloti a jsou jimi Španěl Nicolas Terol a Francouz Johann Zarco. Zarco se ale bude muset sakramentsky snažit, vždyť na Terola ztrácí celých dvacet bodů a jedinou jeho šancí je vítězství. Dvacet bodů za druhé místo (v případě Terolova absolutního výpadku) by ho pouze bodově dotáhlo na Španěla, v jehož prospěch by hovořil vetší počet vítězství. Ale i v případě Zarcova vítězství by Terolovi stačilo získat pět bodů (tedy jedenácté místo) a byl by šampiónem on. Karty jsou tedy rozdány celkem jasně a Terola v cestě za titulem může zastavit jen porucha motocyklu… Těsnější je to v boji o zbylou medaili, kde Němce Sandra Corteseho a Španěla Mavericka Viňalese dělí pouhopouhé dva bodíky. Jejich letošní výkony jsou hodně vyrovnané a také v Malajsii obsadili dvě nejvyšší příčky. Jednobodová umístění se od těchto pilotů nedají očekávat, takže tady bude rozhodovat nejspíš jejich pořadí v závodě, kdo dojede lépe, bude brát bronz. Na páté příčce je Španěl Hector Faubel, který bude hodně namotivovaný, aby se s letošní sezónou alespoň důstojně rozloučil. Vždyť před sezónou byl považován za nejžhavějšího kandidáta na titul, ale dokázal vyhrát pouze na Sachsenringu a přidal dvě třetí místa ze Silverstone a Motegi! Na pozici v top five mají šanci ještě dva piloti a to šestý Němec Jonas Folger a sedmý Španěl Efren Vazquez. Elitní desítku uzavírají tři Španělé. Výraznou ztrátu čtyřiceti bodů nabral osmý Španěl Luis Salom, devátý je Sergio Gadea, který nyní po přestupu do Moto2 laboruje se zraněním a desátý je Alberto Moncayo. Na desátou příčku si ale brousí zuby Brit Danny Kent, který na Moncaya ztrácí pouhé dva body a šanci (byť spíše teoretickou) má i dvanáctý pilot průběžného pořadí, kterým je náš Jakub Kornfeil. Ten už o svoji pozici určitě nepřijde, protože i kdyby se třináctý Adrian Martin přetrhnul, bodově už Kornfeila nepředstihne.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Nicolas TEROL Aprilia SPA 282 bodů; 2 Johann ZARCO Derbi FRA 262; 3 Sandro CORTESE Aprilia GER 225; 4 Maverick VIÑALES Aprilia SPA 223; 5 Hector FAUBEL Aprilia SPA 161; 6 Jonas FOLGER Aprilia GER 150; 7 Efren VAZQUEZ Derbi SPA 147; 8 Luis SALOM Aprilia SPA 107; 9 Sergio GADEA Aprilia SPA 103; 10 Alberto MONCAYO Aprilia SPA 84; 11 Danny KENT Aprilia GBR 82; 12 Jakub KORNFEIL Aprilia CZE 72; 13 Adrian MARTIN Aprilia SPA 45; 14 Miguel OLIVEIRA Aprilia POR 44; 15 Simone GROTZKYJ Aprilia ITA 32; 16 Marcel SCHROTTER Mahindra GER 32; 17 Zulfahmi KHAIRUDDIN Derbi MAL 30; 18 Louis ROSSI Aprilia FRA 25; 19 Danny WEBB Mahindra GBR 24; 20 Alexis MASBOU KTM FRA 18; 21 Jasper IWEMA Aprilia NED 16; 22 Luigi MORCIANO Aprilia ITA 16; 23 Taylor MACKENZIE Aprilia GBR 15; 24 Niklas AJO Aprilia FIN 11; 25 Alessandro TONUCCI Aprilia ITA 9; 26 Hiroki ONO KTM JPN 8; 27 Harry STAFFORD Aprilia GBR 5; 28 Toni FINSTERBUSCH KTM GER 4; 29 Miroslav POPOV Aprilia CZE 3; 30 Josep RODRIGUEZ Aprilia SPA 3; 31 Sturla FAGERHAUG Aprilia NOR 1; 32 John McPHEE Aprilia GBR 1

Moto2


Stejně jako v malorážkách, také v prostřední kubatuře jsou už jen dva aspiranti na světový titul a dělí je už poměrně výrazný bodový rozestup. Konkrétně je to třiadvacet bodů, které má Němec Stefan Bradl k dobru oproti Marcu Marquezovi. Španěl tedy musí bezpodmínečně zvítězit, přičemž i v případě jeho vítězství by Bradlovi ke zisku titulu stačily tři body za třinácté místo. Ovšem Marquezův nedělní start je po dnešní lékařské prohlídce hodně málo pravděpodobný. Dvojky kopírují slabší kubaturu i v boji o třetí příčku, kde také oba hlavní „bronzové“ kandidáty dělí pouze dva body. V lepší pozici je třetí Ital Andrea Iannone, který ale dva poslední závody nijak zvlášť nezazářil (osmý a devátý), zatímco čtvrtý Alex De Angelis ze San Marina vyhrál v Austrálii a v Sepangu byl těsně pod stupněm vítězů. Šanci na bronz má ale i pátý Thomas Luthi ze Švýcarska. Ten ale musí bezpodmínečně vyhrát (což se mu povedlo v minulém závodě) a Iannone musí skončit hůře než třináctý, respektive De Angelis desátý. Šestý Ital Simone Corsi v Malajsii havaroval a přerušil tak šňůru patnácti letošních závodů, ve kterých dokázal vždy bodovat! Na sedmé pozici je Brit Bradley Smith, který do závodu nastoupí kvůli nepříjemnému zranění z tréninku na Velkou cenu Malajsie. Za sedmým Smithem následuje velká bodová propast, ale od osmého do dvanáctého místa je to hodně natěsno a pět pilotů dělí pouhých šest bodů! O závěrečné příčky v nejúspěšnější desítce se tak porve osmý Španěl Esteve Rabat, devátý Švýcar Dominique Aegerter, desátý Japonec Yuki Takahashi a dvojice vyrovnaných španělských bratrů Aleixe a Pola Espargarových.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Stefan BRADL Kalex GER 274 bodů; 2 Marc MARQUEZ Suter SPA 251; 3 Andrea IANNONE Suter ITA 172; 4 Alex DE ANGELIS Motobi RSM 170; 5 Thomas LUTHI Suter SWI 151; 6 Simone CORSI FTR ITA 127; 7 Bradley SMITH Tech 3 GBR 121; 8 Esteve RABAT FTR SPA 79; 9 Dominique AEGERTER Suter SWI 78; 10 Yuki TAKAHASHI Moriwaki JPN 77; 11 Aleix ESPARGARO Pons Kalex SPA 76; 12 Pol ESPARGARO FTR SPA 73; 13 Scott REDDING Suter GBR 63; 14 Julian SIMON Suter SPA 62; 15 Kenan SOFUOGLU Suter TUR 59; 16 Michele PIRRO Moriwaki ITA 59; 17 Randy KRUMMENACHER Kalex SWI 52; 18 Mika KALLIO Suter FIN 41; 19 Jules CLUZEL Suter FRA 38; 20 Max NEUKIRCHNER MZ-RE Honda GER 35; 21 Yonny HERNANDEZ FTR COL 33; 22 Mattia PASINI FTR ITA 28; 23 Anthony WEST MZ-RE Honda AUS 27; 24 Claudio CORTI Suter ITA 22; 25 Mike DI MEGLIO Tech 3 FRA 21; 26 Alex BALDOLINI Suter ITA 18; 27 Xavier SIMEON Tech 3 BEL 15; 28 Kev COGHLAN FTR GBR 11; 29 Ratthapark WILAIROT FTR THA 4; 30 Ricard CARDUS Moriwaki SPA 2; 31 Axel PONS Pons Kalex SPA 1

MotoGP


I přes to, že v nejsilnější kubatuře MotoGP je o titulu už rozhodnuto, bude nejvíce pozornosti směřováno právě na tenhle závod. Asi nikdo si nedovede představit, co se bude všem „džípíčkářům“ na startovním roštu honit hlavou….. V pozici největších favoritů na poslední letošní vítězství vstupuje trio pilotů továrního týmu Repsol Honda v čele s už jistým mistrem světa Caseym Stonerem z Austrálie. Ten se jako jediný přehoupnul pře třísetbodovu hranici, o titul mistra světa už ho nikdo nemůže připravit a tak jeho cíl pro tenhle závod je jiný: “Bude těžké se vrátil na závodní dráhu po Marcově tragické nehodě, ale myslím, že je to nejlepší věc, kterou můžeme udělat…… Půjdeme do toho i tenhle víkend a budeme chtít nabídnou divákům pěknou podívanou hlavně pro uctění Marcovy památky.“ Úřadující mistr světa Jorge Lorenzo ze Španělska se už se startovním číslem „1“ v podstatě rozloučil, protože ve valencijském finále bude bohužel chybět. Jeho dvě stě šedesát bodů je ale dostatečný počet, který mu zajišťuje letošní stříbro. Bojovat se tak bude až o třetí příčku, o níž si to rozdají týmoví kolegové Andrea Dovizioso z Itálie a Dani Pedrosa ze Španělska. Dovi má před rozhodujícím závodem čtyřbodový náskok a ke zisku svojí první „džípíčkové“ medaile má tedy o něco blíž nežli Dani. Je to navíc jeho poslední závod v továrním týmu Repsol a tak určitě bude chtít svým dosavadním chlebodárcům dokázat, že jeho vyhazov od Repsolu byl chybou. Pedrosovi ale okruh ve Valencii sedí, vždyť zde dokázal pětkrát zvítězit! Na páté pozici je Američan Ben Spies, který ale bude do bojů o prvenství těžko zasahovat, protože je stále hendikepován svým zraněním. Na dalších dvou pozicích jsou se stejným bodovým ziskem dva Italové, dva kamarádi…. Je to velká a paradoxní shoda okolností, že právě Marco Simoncelli a Valentino Rossi se měli v závěrečném závodě utkat o konečné šesté místo. Na osmé pozici je Američan Nicky Hayden, který na Rossiho ztrácí pouze sedm bodů. Kvůli zranění z tragické havárie ze Sepangu bude absentovat také Američan Colin Edwards, jenž je posledním pilotem, který se přehoupnul přes stobodovou hranici. V sedle jeho Yamahy ho nahradí další amík Josh Hayes. Elitní desítku uzavírá Japonec Hiroshi Aoyama z týmu San Carlo Honda Gresini, o jehož mimořádné motivaci pro dosažení skvělého výsledku je snad zbytečné psát. Fausto Gresini se nejprve rozhodl, že se finálového klání jeho tým nezúčastní, ale tenhle týden svoje rozhodnutí změnil. O tom, že v týmovém boxu bude stát i Honda RC212V se startovním číslem „58“ vás už informoval Bosso. My určitě budeme s napětím sledovat i boj našeho reprezentanta Karla Abrahama, který je na čtrnáctém místě s jednobodovou ztrátou svého soupeře v boji o titul „Rookie of the Year“ Cala Crutchlowa z Velké Británie. Jeden bod náskoku má naopak před patnáctým Spanělem Tonim Eliasem. Se svojí kariérou, která trvala neuvěřitelných dvaadvacet let, se bude loučit italský bombarďák Loris Capirossi, který si však svoji rozlučku představoval určitě úplně jinak.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Casey STONER Honda AUS 325 bodů; 2 Jorge LORENZO Yamaha SPA 260; 3 Andrea DOVIZIOSO Honda ITA 212; 4 Dani PEDROSA Honda SPA 208; 5 Ben SPIES Yamaha USA 156; 6 Marco SIMONCELLI Honda ITA 139; 7 Valentino ROSSI Ducati ITA 139; 8 Nicky HAYDEN Ducati USA 132; 9 Colin EDWARDS Yamaha USA 109; 10 Hiroshi AOYAMA Honda JPN 94; 11 Hector BARBERA Ducati SPA 77; 12 Alvaro BAUTISTA Suzuki SPA 67; 13 Cal CRUTCHLOW Yamaha GBR 57; 14 Karel ABRAHAM Ducati CZE 56; 15 Toni ELIAS Honda SPA 55; 16 Randy DE PUNIET Ducati FRA 49; 17 Loris CAPIROSSI Ducati ITA 36; 18 Kousuke AKIYOSHI Honda JPN 7; 19 John HOPKINS Suzuki USA 6; 20 Shinichi ITO Honda JPN 3

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist