Před Grand Prix Portugalska

Do konce letošního mistrovství světa silničních motocyklů zbývají pouhé čtyři závody a před tím, než se celý cirkus přestěhuje ke dvěma zaoceánským závodům, se jezdci představí v portugalském Estorilu.

Před Grand Prix Portugalska
Okruh, na němž se pojede bwin.com Grande Premio de Portugal, leží 30 kilometrů od hlavního města Lisabonu, byl postaven v roce 1972 a po velké přestavbě v roce 1984 se na něm proháněly i vozy Formule 1. Mistrovství světa silničních motocyklů se na něm jezdí od roku 2000. Charakteristický je dlouhými rovinkami s následnými vracáky „kolem nohy“ a také náročným zpomalovacím retardérem. Délka okruhu je 4 182 metrů, startovní rovinka měří 986 metrů a jezdci během jednoho okruhu zatočí devětkrát doprava a čtyřikrát doleva. Rekord okruhu v MotoGP drží z loňského roku Jorge Lorenzo a má hodnotu 1:37,404 sekundy, v obou slabších třídách jsou pak rekordy o rok starší, když Alvaro Bautista na čtvrtlitru zajel kolo za 1:40,521 sekundy a Gábor Talmacsi na dvacce pak za 1:45,027. Absolutně nejúspěšnějším jezdcem v Estorilu je Valentino Rossi, který od doby, kdy sem seriál Grand Prix zavítal poprvé, pokaždé skončil na stupních vítězů a pět závodů dokonce vyhrál.


Loňské výsledky

Jestliže portugalský závod letos sezónu spíše uzavírá, vloni tomu bylo právě naopak, když se v Estorilu jel třetí závod v pořadí. Ve stopětadvacítkách se o vítězství rvali dva jezdci, když souboj s Joanem Olivem nakonec vyhrál Simone Corsi. Na divokou kartu se ve dvackách představil i náš Karel Pešek, který ale dojel na posledním osmadvacátém místě. Úspěšnější byl jeho bratr Lukáš ve dvěstěpadesátkách, který dojel desátý, druhý český zástupce Karel Abraham skončil těsně za body, když závod vyhrál Alvaro Bautista. Jorge Lorenzo si na tomto okruhu vloni připsal svoje první vítězství v kubatuře MotoGP.

125 ccm                                                250 ccm                                                 MotoGP


1. Simone Corsi                                  1. Alvaro Bautista                                  1. Jorge Lorenzo
2. Joan Olive                                        2. Marco Simoncelli                              2. Dani Pedrosa
3. Nicolas Terol                                   3. Mika Kallio                                          3. Valentino Rossi


Dosavadní průběh sezóny


Ve stopětadvacítkách si po posledním závodě v San Marinu opět svoje vedení upevnil Julian Simon (210 b.), který má před svými nejbližšími pronásledovateli takový náskok, že si může už v Estorilu s předstihem zajistit titul mistra světa (v případě, že Simon vyhraje, Terol skončí hůře než devátý a Smith pátý, případně Simon dojede druhý, Terol hůře než čtrnáctý a Smith devátý). Jak tedy vyplývá z této statistiky, nejbližšími pronásledovateli jsou Nicolas Terol se 152,5 bodem a Simonův týmový kolega Bradley Smith se 147,5 bodem. Na čtvrtém místě je další Asparovec Sergio Gadea (112 b.), který ale v posledních čtyřech závodech zažívá veliký útlum, když si během nich připsal pouhých osm bodíků. O mnoho lépe na tom není v této části sezóny ani pátý Andrea Iannone (109,5 b.), který sice na Masarykově okruhu dojel na třetím místě, ale v jinak ve zbylých třech závodech vůbec nebodoval. Šestý je Iannoneho „kamarád“ Pol Espargaro (104,5 b.), který by ale určitě měl na svém kontě bodů více, nebýt Italova splašeného útoku v San Marinu. Další jezdci už nasbírali méně než sto bodů, když sedmý Marc Marquez jich má 87, osmý Sandro Cortese 76, devátý Stefan Bradl 72 a desátý Jonas Folger 69. Náš reprezentant Lukáš Šembera bude po svém těžkém zranění tento závod sledovat z nemocničního lůžka a určitě bude držet palce svému krajanu Jakubu Kornfeilovi, který opět nastoupí v týmu Loncin místo zraněného Aleixe Masboua.


Ve dvěstěpadesátkách se po posledním závodě boj o titul opět trochu přiostřil, když lídr pořadí Hiroshi Ayoama (205 b.) dojel na čtvrtém místě a jeho náskok před druhým Alvarem Bautistou (192 b.) se ztenčil na třináct bodů. Naopak třetí Marco Simoncelli (165 b.) už na obhajobu titulu rezignoval, což také dokládá jeho úspěšný „odskok“ mezi superbikery do Imoly. Tento Ital spíš bude muset čelit útoku na svoji pozici od čtvrtého Hectora Barbery (158 b.), který po svém vítězství v posledním závodě ztrácí na Itala pouhých sedm bodů. Druhý aktér sanmarinské bitvy, pátý Mattia Pasini nasbíral dosud 120 bodů a na boje o bronzovou příčku v podstatě může zapomenout, protože kvůli finančním potížím týmu Toth bude v Estorilu pouze v roli diváka. Naštěstí pro Mattiu má ale stejně tak velký náskok před svým pronásledovatelem, kterým je šestý Raffaele De Rosa (90 b.). Sedmý je s 86 body Hector Faubel, osmý Alex Debon (82 b.), devátý je zástupce českého týmu Emmi Caffe Latte Thomas Luthi (80 b.) a top ten uzavírá veterán Roberto Locatelli se 78 body. Lukáš Pešek poté, co kvůli přetrženému řetězu poslední závod nedokončil má na svém kontě 53 bodů a figuruje na třináctém místě, Karel Abraham je se 44 body o jednu příčku za Lukášem.


V nejsilnější kubatuře MotoGP je v čele tabulky Valentino Rossi, který dosud nasbíral 237 bodů a má tedy třicetibodový náskok pře svým týmovým kolegou Jorge Lorenzem (207 b.). Už ale dobře víme, že ani osminásobný mistr světa není robot a může udělat chybu, což nám předvedl například při americkém závodě v Indianapolis a tak v souboji o titul mistra světa je tedy vše ještě otevřené. O třetí místo, na němž je prozatím Dani Pedrosa (157 b.) se konečně povede skutečný boj, když Casey Stoner (150 b.) se po třízávodové zdravotní pauze opět vrací do sedla svojí Ducati. Na místě pátém je po doningtonském vítězství a následné sérii tří čtvrtých míst Andrea Dovizioso (133 b.), na něhož rovných deset bodů ztrácí šestý Colin Edwards (123 b.). Ten si svůj letošní první nedokončený závod připsal minule v San Marinu po sestřelení De Angelisem. Sedmé místo zaujímá Loris Capirossi s 97 body a od osmého do třináctého místa se jezdci srovnali v rozpětí pouhých deseti bodů! Tím osmým je smutný hrdina misanského karambolu Alex De Angelis (88 b.), stejný počet bodů má i devátý Randy De Puniet, desátý Marco Melandri pak ztrácí pouhý jeden bodík. Jedenáctý je Chris Vermeulen (84 b.), dvanáctý Toni Elias (80 b.) a třináctý James Toseland (78 b.).

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist