Před Grand Prix of Japan

Po poměrně zmateném úvodním závodu v Kataru si jezdci mistrovství světa silničních motocyklů dají druhé dostaveníčko na japonském okruhu v Motegi.

Před Grand Prix of Japan

Twin Ring Motegi byl postaven v roce 1997 jako testovací okruh pro firmu Honda. Skládá se ze dvou tratí, z nich jeden je ovál o délce 2 493 metrů pro vozy kategorie Indy Car a další možností je pak klasický okruh o délce 4 801 metrů (start. rovina 762 metrů, šířka 12 - 15 metrů, trať má osm pravých a šest levých zatáček), na němž se jezdí i mistrovství světa silničních motocyklů. To na zdejší okruh zavítalo poprvé v roce 1999 a závod se jel jako Velká cena Japonska. Ta se poté přestěhovala na okruh Suzuka a v letech 2000 až 2003 se v Motegi jela Velká cena Pacifiku. Po tragické nehodě Daijira Katoha v Suzuce v roce 2003 byla Velká cena Japonska vrácena zpět na okruh Twin Ring Motegi. Nejrychlejší kolo v MotoGP zajel v loňském roce Casey Stoner a má hodnotu 1:47,091 sekundy, ve čtvrtlitrech jel vloni nejrychleji Alvaro Bautista (1:51,412) a rekordní kolo ve dvackách drží už od roku 2006 Mika Kallio a má hodnotu 1:57,666 sekundy.

Loňské výsledky

Ve stopětadvacítkách si pro svoje druhé vítězství kariéry dojel němec Stefan Bradl, který v těsném souboji porazil Mike Di Meglia a Gábora Talmacsiho. V závodě dvěstěpadesátek nestartoval kvůli zranění Karel Abraham, ale Lukáš Pešek po velkém souboji s Ratthaparkem Wilairotem získal čtyři mistrovské body za dvanácté místo. Z prvenství se radoval pozdější mistr světa Marco Simoncelli. Protože se vloni Grand Prix Japonska jela jako jeden ze závěrečných závodů sezóny, tak po vítězství Valentina Rossiho jej už v následující třech závodech nemohl nikdo předstihnout a tento Ital se s předstihem mohl radovat z osmého titulu mistra světa.

125 ccm                                                     250 ccm                                               MotoGP

1. Stefan Bradl                                          1. Marco Simoncelli                            1. Valentino Rossi
2. Mike Di Meglio                                      2. Alvaro Bautista                                2. Casey Stoner
3. Gábor Talmacsi                                   3. Alex Debon                                       3. Dani Pedrosa


Dosavadní průběh sezóny

Stopětadvacítky odnesly nepřízeň katarského počasí během úvodního závodu vlastně nejvíc. Závod byl odpískán po pouhých čtyřech kolech a tak jezdci dostali za svoje umístění pouze poloviční bodové ohodnocení. Na čele průběžného pořadí je tak Andrea Iannone se 12,5 body, což je jezdec, který by určitě opět uvítal deštivé počasí. Obě dvě svoje vítězství totiž získal při mokrém závodě (první při loňské Grand Prix Číny). Na druhém místě tabulky je Julian Simon (10 bodů), který měl vlastně velkou kliku v tom, že závod byl takto ukončen, protože v pátém kole, které nakonec nebylo klasifikované, havaroval. Třetí místo v Kataru získal Sandro Cortese (8 bodů) a tak je samozřejmě i třetím jezdcem průběžného pořadí. Následují čtvrtý Pol Espargaro (6,5 bodu), pátý Bradley Smith (5,5 bodu), šestý je velké německé překvapení Jonas Folger (5 bodů), sedmý Nicolas Terol (4,5 bodu) a osmý je se čtyřmi body loňský vítěz z Japonska Stefan Bradl. Ten se během testů trochu trápil a ani katarský víkend nebyl určitě podle jeho představ. To samé ale platí určitě i zatím dvanáctém Sergio Gadeovi (2 body) a hlavně pak o Simone Corsim, který je s jedním bodíken až na čtrnáctém místě provizorní tabulky.


Do čela mistrovství světa dvěstěpadesátek se poprvé v životě dostal Španěl Hector Barbera, který v úvodním závodě využil neúčasti zraněného Marca Simoncelliho i neslaného - nemastného výkonu Alvara Bautisty a po vítězném souboji s Julesem Cluzelem si ve zkráceném třináctikolovém závodě připsal 25 bodů. Na druhém místě je už zmíněný Francouz Jules Cluzel, který byl sice hodně velkým překvapením, ale nedá se předpokládat, že by se jeho souboje o vítězství staly pravidlem. Třetí příčku v tabulce zaujímá se šestnácti body nováček této kategorie a loňský mistr světa stopětadvacítek Mike Di Meglio. Čtvrtý je pak Hiroshi Ayoama na Hondě (13 bodů), jehož bratr Shuhei Ayoama se po roce stráveném ve světových superbicích opět vrací do sedla dvěstěpadesátky, i když pouze na divokou kartu v tomto domácím závodě. Na pátém místě je další jezdec na Hondě a to Raffaele De Rosa (11 bodů) šestý je pak Thomas Luthi z českého týmu Emmi Caffe Latte. Až sedmé místo v Kataru získal už zmíněný Alvaro Bautista, který si určitě po úspěšných předsezónních testech představoval lepší úvod sezóny. V Kataru z našich jezdců na body dosáhl pouze Lukáš Pešek, který i přes kolizi s Pasinim dojel na třináctém místě, na kterém tak figuruje i v průběžném pořadí šampionátu. I když okruh v Motegi příliš nemusí, do Japonska jede s cílem skončit v první desítce: “Japonské Motegi není můj oblíbený okruh, ani nevím proč, stejně jako Losail v Kataru. Aspoň je budu mít ale rychle za sebou, pak už zbývá z těch, co nemám rád, jenom Anglie. A bodovat chci stejně jako minule. První desítka je to, za čím jdu.” prohlašuje Lukáš před závodem. Druhý náš zástupce Karel Abraham v úvodním závodě nebodoval, když po kolizi s Talmacsim závod nedokončil.


V čele tabulky kubatury MotoGP sídlí s pětadvaceti body Casey Stoner, který opanoval odložený katarský závod a už třetí sezónu za sebou vede po prvním závodě mistrovství světa. Na druhém místě je úřadující mistr světa Valentino Rossi (20 bodů), který má na japonský závod po loňské předčasné oslavě mistrovského titulu ty nejlepší vzpomínky. Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo je na místě třetím (16 bodů) a také na čtvrtém místě je zástupce tří ladiček Colin Edwards (13 bodů). Následují dvě Hondy a to pátý Andrea Dovizioso (11 bodů) a trochu překvapivě šestý Alex De Angelis (10 bodů). Na místě sedmém je Chris Vermeulen (9 bodů), osmém Mika Kallio (8 bodů), devátém Toni Elias (7 bodů) a top ten uzavírá Randy De Puniet se šesti body. Dani Pedrosa, který je s pěti body na jedenáctém místě, určitě na tom bude zdravotně líp, nežli v Kataru a rozhodně bude chtít zopakovat minimálně loňské pódium. To samé ale platí i o dvanáctém Nicky Haydenovi (4 body), který tímto umístěním svoje fanušky také zrovna nenadchnul. Navrátilec do světa MotoGP Sete Gibernau je na třináctém místě a i když o tomto umístění po závodě hovořil jako o úspěchu, určitě se bude chtít dostat minimálně do první desítky. Čtrnáctý je Marco Melandri (2 body), ale ani jeho umístění nevypovídá úplně přesně o jeho reálných možnostech, protože hned v úvodní části závodu “bloudil” v kačírku mimo trať a svoje soupeře pak už jen doháněl. Poslední bod z katarského závodu vytěžil Yuki Takahashi. James Toseland, Niccolo Canepa a Loris Capirossi jsou po prvním závodě bez bodu. Hlavně ale Capirex si bude chtít v Japonsku spravit chuť po něšťastném pádu v Losailu, kde se v úvodní části závodu tahal o vedení.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist