Před Grand Prix Německa

Po čistě čtyřtaktní Velké ceně USA se tentokrát celý cirkus mistrovství světa silničních motocyklů stěhuje k našim hranicím, kde se nedaleko Drážďan na okruhu Sachsenring odehraje devátý závod sezóny.

Před Grand Prix Německa

Okruh

Okruh Sachsenrig, na kterém se uskuteční Alice Motorrad Grand Prix Deutschland, je po americké Laguna Seca druhý nejkratší v celém seriálu, když měří pouhých 3 671 metrů. Je charakteristický utáhnutými zatáčkami a Valentino Rossi o něm hovoří jako o největší minibikové dráze. Okruh má čtyři pravé a deset levých zatáček a startovní rovinka měří 790 metrů. První závody mistrovství světa silničních motocyklů se na Sachsenringu jely už v roce 1962, kdy v kategorii pětistovek (jednalo se tehdy o jubilejní stý závod této kubatury) vyhrál legendární Mike Hailwood na MV Agustě a těsně pod stupni vítězů zde skončil náš František Šťastný na Jawě. Tyto závody se ovšem jely ještě na starém přírodním okruhu. Nově zrekonstruovaný autodrom byl původně plánován spíše jako dráha testovací, ale v roce 1998 se zde představili i jezdci nejprestižnějších motocyklových kategorií a v nejsilnější třídě do 500 ccm se z vítězství radoval Mike Doohan. Všechny traťové rekordy zde byly zajety v roce 2007, v MotoGP jej drží Dani Pedrosa, který okruh zajel za 1:23,082 sekundy, ve čtvrtlitrech pak Mika Kallio (1:24,762) a ve dvackách Gábor Talmacsi (1:26,909).


Loňské výsledky

V loňském závodě se v obou nižších kubaturách nejvíce radovali pozdější mistři světa Mike Di Meglio a Marco Simoncelli, v MotoGP pak Valentina Rossiho na druhé místo odsunul jeho největší soupeř Casey Stoner. Ani jeden z našich zástupců závod čtvrtlitrů nedokončili, když Karel Abraham havaroval už ve třetím kole, Lukáš Pešek jej pak následoval v kole devatenáctém.

125 ccm                                                    250 ccm                                               MotoGP

1. Mike Di Meglio                                     1. Marco Simoncelli                            1. Casey Stoner
2. Stefan Bradl                                         2. Hector Barbera                                2. Valentino Rossi
3. Gábor Talmacsi                                  3. Alvaro Bautista                                 3. Chris Vermeulen


Dosavadní průběh sezóny

Ve třídě stopětadvacítek se o postavení na čele stále přetahuje dvojice týmu Bancaja Aspar, když před devátým závodem této sezóny je prozatím úspěšnější Julian Simon, který zatím nasbíral 104 body a před svým kolegou Bradley Smithem (98,5 b.) má 5,5 bodový náskok. Na třetím místě zůstává Andrea Iannone (84,5 bodu), ale na něho se stále více tlačí další zástupce martinezova týmu a to Sergio Gadea (84 b.). Ten po mizerném vstupu do této sezóny dokonce dostal od Jorgeho Martineze ultimátum, ale pak v posledních pěti závodech skončil čtyřikrát na bedně, když v Assenu dokonce zvítězil a na třetí příčku ztrácí pouhého půl bodu. Následuje pátý Nicolas Terol (68,5 b.), který mohl být vedoucímu kvartetu ještě blíž, nebýt penalizece v assenském závodu. Na šestém místě je Marc Marquez (55 b.) a o jeden bod za ním je velký domácí favorit Jonas Folger. Za Folgerem je osmý Pol Espargaro (51,5 b.) a top ten uzavírají další jezdci, kteří si budou hrát tento víkend na domácím písečku a to devátý Sandro Cortese (45 b.) a desátý Stefan Bradl (44 b.). Lukáš Šembera i nadále zůstává bez bodu, ale v Assenu nechybělo mnoho a na jeho kontě už nějaký ten bodík mohl být zaznamenán. Snad se to povede v Německu, kde ho podpoří uřčitě řada našich fandů.


Hiroshi Ayoama v Nizozemsku plně využil chyby a následného pádu  Bautisty a slavil jak vítězství v závodě, tak i návrat do čela tabulky dvěstěpadesátek, kde má nyní 121 bodů a třináctibodový náskok právě před Alvarem Bautistou (108 b.). Na třetím místě je Hector Barbera (95 b.), zatímco úřadující mistr světa Marco Simoncelli jen vzpomíná na svoji loňskou formu a se 77 body je pod provizorními stupni vítězů. Podobně nevyrovnané výkony má i jeho krajan Mattia Pasini, který stejně jako Marco také dokázal jednou vyhrát, ale stejně tak má i tři nedojeté závody a se 64 body je prozatím na páté příčce. Zástupce českého týmu Emmi Caffe Latte Thomas Luthi je na místě šestém (52 b.), ale tabulka je pak až do desátého místa hodně vyrovnaná. Sedmý Raffaele De Rosa (51 b.) ztrácí na Švýcara totiž pouhý jeden bod, osmý Hector Faubel (49 b.) body tři, devátý Roberto Locatelli (47 b.) pět a desítku uzavírá Alex Debon se 43 body. Naši zástupci se podobně jako v loňské sezóně přiblížili do těsné blízkosti, když zatím úspěšnější Lukáš Pešek je se 32 body čtrnáctý, Karel Abraham na něho ztrácí jeden bod a jednu příčku. Zajímavé bude sledovat, jak si nadále povede navrátilec Aleix Espargaro, který při svém comebacku v Assenu skončil na čtvrtém místě.


Piloti kubatury MotoGP mají oproti dvoutaktářům jeden závod navíc a i po tomto závodě v Laguna Seca zůstává v čele šampionátu Valentino Rossi (151 b.), který si dokonce před svými nejbližšími pronásledovateli svoji pozici upevnil. Tím nejbližším je jeho týmový kolega Jorge Lorenzo (142 b.), který stejně jako v loňském roce dokazuje, je rozhodně není z cukru a nějaké to “drobnější” zranění ho rozhodně z bedny nemůže sesadit. Třetí Casey Stoner po zdravotních komplikacích, které ho pronásledovaly v posledních závodech, absolvoval lékařské vyšetření, které prokázalo problémy se žaludkem (gastritidu) a chudokrevnost. Ani to ho ale neodradí od startu na Sachsenringu a Australan se tak bude snažit rozšířit svoje bodové konto, na které dosud nastřádal 135 bodů. Naopak čtvrtý Dani Pedrosa už snad konečně vyléčil zranění, která jej většinu sezóny provázela a po závodě v Laguna Seca se bude snažit rozšířit sbírku svých vítězství, protože i on sám už hovoří o tom, že titul je letos v trapu a bude se soustředit na co nejlepší umístění v jednotlivých závodech. Na pátém místě je nejlepší soukromník Colin Edwards (76 b.), který tak svými výkony potvrzuje to, že se mu z kolotoče MotoGP ještě vystupovat nechce. Andrea Dovizioso (69 b.) se po dvou pádech propadl na šesté místo, sedmý je se 61 body Chris Vermeulen. Osmý Marco Melandri (60 b.) bohužel po skvělém začátku sezóny pomalu přestává stíhat, i když by určitě bylo vhodnější napsat, že přestává stíhal jeho Kawasaki, které se prostě v soukromém týmu nedostává té péče, kterou by si zasloužila. Devátý Randy de Puniet (58 b.) letos předvádí na něho nepředstavitelnou vyrovnanost, když dříve notorický “padač” zatím bodoval ve všech závodech. Top ten uzavírá Loris Capirossi s 55 body. Jak už jsme vás na našem serveru informovali, závod v Laguna Seca byl posledním pro jak tým Grupo Francisco Hernando, tak pro Seteho Gibernaua a startovní pole tak bude čítat pouhých sedmnáct jezdců.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.56
Známkováno: 9x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist