Před Grand Prix Kataru

Dlouhých 152 dnů uplynulo od závěrečného podniku loňské sezóny, kterým byla Grand Prix Valencie, a nová sezóna mistrovství světa silničních začne už tento čtvrtek tradičně v dalekém Kataru.

Okruh

Závod s názvem Commercialbank Grand Prix of Qatar se pojede na okruhu Losail International Circuit, který leží nedaleko hlavního města Kataru Doha. Byl postaven během roku 2004, kdy na něm nepřetržitě dvanáct měsíců v kuse pracovalo přes tisíc zaměstnanců. Výstavba areálu 58 milionů amerických dolarů. Zahajovací akcí byl 2. října 2004 závod mistrovství světa silničních motocyklů, ve kterém zvítězili Sete Gibernau (MotoGP), Sebastian Porto (čtvrtlitry) a Jorge Lorenzo (malorážky). Trať měří 5 380 metrů, jeho startovní rovinka je dlouhá 1068 metrů, šířka trati je dvanáct metrů a jezdci během jednoho kola zatočí desetkrát doprava a šestkát doleva. Rekord okruhu zajel v roce 2008 Casey Stoner a má hodnotu 1:55,153 sekundy, což činí průměr 168,2 km/h (nejrychlejší kolo vůbec tady ve stejném roce zajel Jorge Lorenzo – 1:53,927; 170,0 km/h). V kubatuře Moto2 pochází rekord okruhu z loňského závodu, drží jej Alex De Angelis s časem 2:01,003 sekundy, což je průměr 160,1 km/h. Bude zajímavé sledovat, jak si povede nová kubatura Moto3 v porovnání se stopětadvacítkami, v nichž rekord drží Scott Redding, který v roce 2008 zajel čas 2:05,695 sekundy průměrem 154,1 km/h.

Časový harmonogram

Stejně jako v předchozích čtyřech sezónách se i letos pojede v nočních hodinách za umělého osvětlení, které tomuto závodu zajišťuje naprosto neopakovatelnou atmosféru. Celý závodní „víkend“ se pojede ve čtyřdenním schématu a trénovat se tedy začíná už ve čtvrtek, kdy si jezdci všech tří kubatur odbudou první volné tréninky a obě nižší kubatury i druhé tréninkové jízdy. V pátek pak MotoGP pojedou druhé volné jízdy a všechny tři kubatury třetí volné tréninky. V sobotu se pojedou všechny tři kvalifikace a obě nižší kubatury i warm-up. Ten pojedou džípíčkáři až v neděli, kdy se také můžeme těšit na první letošní závod. Kvalifikaci MotoGP i závody všech tří kubatur budeme moct sledovat na obrazovkách televize Nova Sport. O průběhu všech tréninkových i kvalifikačních jízd vás budeme samozřejmě na našem webu neprodleně informovat. Předsezónní shrnutí všech tří kubatur, tedy Moto3, Moto2 i MotoGP jsme Vám už představili a zde jsou upravené startovní listiny královské kubatury, divácky nejnapínavější, a úplně nové.

Moto3 WUP 21:20 - 21:40
Moto2 WUP 21:55 - 22:15                                   (záznam 8.4. od 14.15 hod.)

Neděle

MotoGP WUP 18:00 - 18:20
Moto3 RAC 19:00                                               17.55 hodin
Moto2 RAC 20:20                                               19.10 hodin
MotoGP RAC 22:00                                            20.45 hodin

Loňský závod

Závodu stopětadvacítek dominoval Španěl Nicolas Terol, který vyrazil už od startovního roštu takovým stylem, že bylo jasné, že se bude bojovat až o druhé místo. Během závodu si vytvořil bezmála patnáctisekundový náskok, ze kterého v závěru sice trošku slevil, ale naprosto suverénně si dojel pro pětadvacet bodů. Pěkné akce ale byly k vidění ve skupince bojující o stříbro, ve které byli Hector Faubel, Sandro Cortese, Efren Vazquez, Jonas Folger a Sergio Gadea. V závěru závodu lehce poodjel i druhý Cortese, ale o zbylé místo na bedně se až do posledních zatáček rvali Vazquez a Gadea, který se nakonec ukázal jako větší bojovník a dojel si pro bronz. Jakub Kornfeil se stejně jako celý víkend trápil a cílovou pásku protnul až jako třiadvacátý.

Také v kubatuře Moto2 se z vítězství v prvním závodě radoval pozdější mistr světa, tedy Němec Stefan Bradl. O druhou pozici bojovala čtveřice pilotů a to Thomas Luthi, Jules Cluzel a Yuki Takahashi, tím čtvrtým byl nejdříve Jules Cluzel, ale v průběhu závodu ho vystřídal skvěle jedoucí Alex De Angelis. Nejaktivnější v této skupince byl Andrea Ianonne, který hlavně Takahashimu nedaroval ani metr tratě a nakonec si s menším náskokem dojel pro druhé místo. Do posledního kola se bojovalo o třetí flek, když o svém bronzu nakonec skvělým manévrem rozhodl Thomas Luthi.

Od startu nejsilnější kubatury MotoGP nejrychleji vyrazila dvojice týmu Repsol Honda v pořadí Dani Pedrosa a Casey Stoner, následovaná Jorgem Lorenzem. Do poloviny závodu to vypadalo, že Pedrosa bude Stonerovi vyrovnaným soupeřem, ale Casey se nakonec na čele osamostatnil a protnul cílovou pásku jako první s více než třívteřinovým náskokem. Pěkné boje předváděli jezdci za ním, kteří se uskupili do dvojic a o stříbro se tahali Lorenzo s Danim Pedrosou, o čtvrté místo Dovizioso s Simoncellim a o šesté pak Ben Spies s Rossim, aby nakonec první sedmička dojela v tomto pořadí. Za nimi se umístili dva Američané v pořadí Colin Edwards a Nicky Hayden, který se po mizerném startu propadl dokonce až na poslední pozici. Desítku uzavřel Hiroshi Aoyama a o jedenáctou pozici bojovala dvojice Cal Crutchlow a Hector Barbera. Pouhé tři a půl vteřiny za těmito piloty skončil Karel Abraham. Ten při svojí premiéře rozhodně nezklamal, když sice špatně odstartoval, ale v průběhu závodu za svoje záda odsunul loňského mistra světa kubatury Moto2 Toniho Eliase, jenž závod kvůli havárii nakonec ani nedokončil.