Před Grand Prix Kataru

Dlouhá zimní pauza je konečně za námi a před námi je naopak premiérový závod mistrovství světa silničních motocyklů. Zahajuje se tradičně na okruhu Losail v Kataru.

Okruh

Závod s názvem Commercialbank Grand Prix of Qatar se pojede na okruhu Losail International Circuit, který leží nedaleko hlavního města Kataru Doha. Byl postaven během roku 2004, kdy na něm nepřetržitě dvanáct měsíců v kuse pracovalo přes tisíc zaměstnanců. Výstavba areálu 58 milionů amerických dolarů. Zahajovací akcí byl 2. října 2004 závod mistrovství světa silničních motocyklů, ve kterém zvítězili Sete Gibernau (MotoGP), Sebastian Porto (čtvrtlitry) a Jorge Lorenzo (malorážky). Trať měří 5 380 metrů, jeho startovní rovinka je dlouhá 1068 metrů, šířka trati je dvanáct metrů a jezdci během jednoho kola zatočí desetkrát doprava a šestkát doleva. Rekord okruhu zajel v roce 2008 Casey Stoner a má hodnotu 1:55,153 sekundy, což činí průměr 168,2 km/h (nejrychlejší kolo vůbec tady ve stejném roce zajel Jorge Lorenzo – 1:53,927; 170,0 km/h). V kubatuře Moto2 pochází rekord okruhu pochopitelně z loňského závodu a drží jej Thomas Luthi s časem 2:02,537 sekundy, což je průměr 158,1 km/h. Ve stopětadvacítkách byl pak nejrychlejší Scott Redding, který v roce 2008 zajel čas 2:05,695 sekundy průměrem 154,1 km/h.

Časový harmonogram

Stejně jako v předchozích třech letech se i letos pojede v nočních hodinách za umělého osvětlení. Pozdní start se už vloni nelíbil jezdcům kubatury MotoGP a tak přišli s požadavkem, aby se posunul o hodinu dopředu. V jedenáct večer totiž už ani v Kataru není zrovna hic a trať ztrácela potřebnou teplotu a samozřejmě i přilnavost. V loňském závodě ještě jezdci nebyli vyslyšeni a jelo se ve večerních hodinách, ale velké změny přicházejí letos. Nejenom, že se veškeré tréninky, kvalifikace i závody posunuly o dopředu, ale celý „víkend“ se pojede ve čtyřdenním schématu a trénovat se tedy začíná už ve čtvrtek, kdy si jezdci všech tří kubatur odbudou první volné tréninky a obě nižší kubatury i druhé tréninkové jízdy. V pátek pak MotoGP pojedou druhé volné jízdy a všechny tři kubatury třetí volné tréninky. V sobotu se pojedou všechny tři kvalifikace a obě nižší kubatury i warm-up. Ten pojedou džípíčkáři až v neděli, kdy se také můžeme těšit na první letošní závod. Kvalifikace i závod budeme moct sledovat na obrazovkách televize Nova Sport, časy jsou uvedeny ve schématu a jedná se pochopitelně o „naše“ časy. O průběhu všech tréninkových i kvalifikačních jízd vás budeme samozřejmě na našem webu neprodleně informovat.

Čtvrtek (tamní čas)                                                    Nova Sport

Sobota
125cc     QP       18:00 - 18:40                                      15.55 hodin
Moto2      QP      18:55 - 19:40                                      16.55 hodin
MotoGP   QP      19:55 - 20:55                                      17.55 hodin
125cc     WUP   21:20 - 21:40
Moto2     WUP   21:55 - 22:15

Neděle
MotoGP   WUP   18:00 - 18:20
125cc    RAC     19:00                                                  16.55 hodin
Moto2     RAC     20:15                                                 18.10 hodin
MotoGP  RAC     22:00                                                 19.55 hodin

Loňské výsledky

Ve stopětadvacítkách se zpočátku přetahovala o vítězství celá sedmička jezdců, ale nakonec k vítěznému trháku nasadil Španěl Nicolas Terol a zvítězil před svými krajany Efrenem Vazquezem a Marcem Marquezem. V premiérovém závodě kubatury Moto2 všechny svoje soupeře, fandy a možná i sám sebe překvapil Japonec Shoya Tomizawa, který v nebývale vyrovnané kubatuře dokázal zvítězit o propastných 4,6 sekundy před Alexem Debonem a Julesem Cluzelem. Bodovali oba naši reprezentanti, když Karel Abraham dojel čtrnáctý a Lukáš Pešek hned za ním na patnácté pozici. V královské kubatuře MotoGP zvítězil Valentino Rossi před svým týmovým kolegou Jorgem Lorenzem a krajanem Andreou Doviziosem. Zpočátku závodu byl hodně rychlý i Dani Pedrosa, ale pak tempu vedoucích závodníků nestačil a dojel sedmý, zatímco Casey Stoner z vedoucí pozice havaroval hned ve třetím kole.

125 ccm                                     Moto2                                   MotoGP

1. Nicolas Terol                            1. Shoya Tomizawa             1. Valentino Rossi
          2. Efren Vazquez                        2. Alex Debon                       2. Jorge Lorenzo
          3. Marc Marquez                         3. Jules Cluzel                       3. Andrea Dovizioso