Před Grand Prix Francie

Ke třetímu klání se piloti mistrovství světa silničních motocyklů přesouvají na francouzský okruh do Le Mans.

Okruh

Okruh, kde se pojede závod s názvem Monster Energy Grand Prix de France, byl postaven v roce 1965 a leží asi 200 km jihozápadně od Paříže. Trať, která je charakteristická poměrně dlouhými rovinami, ale i zatáčkami “kolem nohy,” měří 4 185 metrů, její šíře je 13 metrů a délka startovní rovinky 450 metrů, má devět pravých a čtyři levé zatáčky. Rekordy okruhu ve všech třídách byly dosaženy v roce 2008 a v MotoGP jej drží Valentino Rossi (1:34,215), ve čtvrtlitrech už nikdo nepřekoná Marca Simoncelliho (1:39,666) a v nejnižší kubatuře byl nejrychlejším Pol Espargaro (1:43,918). Nejlepšího výsledku pro naše barvy zde dosáhl Lukáš Pešek v roce 2007, kdy se po souboji o vítězství v závodě stopětadvacítek musel sklonit pouze před Sergio Gadeou a dojel si pro stříbrný věnec.

Loňské výsledky

Loňský ročník byl ve Francii hodně divoký a to hlavně díky bláznivému počasí. Ono si tady počasí hodně často s piloty ošklivě zahrává a pokud by se v poslední době měly spočítát “suché” a “mokré” závody, tak těch zmoklých by bylo určitě víc. Stejně tak tomu bylo i vloni, kdy si pro vítězství v jindy vyrovnaných stopětadvacítkách dojel s bezmála půlminutovým náskokem Julian Simon a to před víkendovým překvapením v podobě druhého místa Jonase Folgera. Lukáš Šembera v šestnáctém kole havaroval a závod nedokončil. Ve čtvrtlitrech byl hodně vidět Lukáš Pešek, který jednu chvíli byl dokonce na druhém místě, ale také on bohužel mašinu položil. Naštěstí v závodě pokračoval a nakonec dojel na skvělém sedmém místě. Karel Abraham se na zemi ocitnul hned dvakrát, ale i on protnul cílovou pásku a to na dvanácté pozici. Utnuli se nejenom naši piloti, ale i  Valentino Rossi, který v kubatuře MotoGP přezul na suché pneumatiky sakra brzo a kvůli tomu na mokré vozovce svojí Yamahu povodil po asfaltu. Vítězství si připsal jeho týmový kolega Jorge Lorenzo před Marcem Melandrim na soukromé Kawasaki.

125 ccm                                                  250 ccm                                                    MotoGP

1. Julian Simon                                     1. Marco Simoncelli                                 1. Jorge Lorenzo
2. Jonas Folger                                     2. Hector Faubel                                       2. Marco Melandri
3. Sergio Gadea                                    3. Roberto Locatelli                                 3. Dani Pedrosa

Dosavadní průběh sezóny

Ve stopětadvacítkách jsou na čele tři Španělé a to Nicolas Terol, Pol Espargaro a Esteve Rabat. Terol je nejvýše díky prvnímu (Katar) a druhému (Jerez) místu, Espargaro pro sebe urval vítězství v domácím závodě a na Losailu byl čtvrtý. Rabat má za sebou jedno umístění na stupních vítězů a to v Jerezu, ale dalším dvěma katarským “bednařům” se v Jerezu nedařilo a Vazquez ani Marquez druhý závod kvůli pádu nedokončili. Také proto na čtvrtém místě provizorní tabulky figuruje Bradley Smith, který jinak ale zatím nijak nezáří, když si zatím připsal osmé a čtvrté místo. Pokud chce letos bojovat o titul mistra světa (a to nejspíš jo) tak by měl pořádně přidat, takhle to na španělské mladíky stačit nebude. Pátý je už zmíněný Efren Vazquez, který si Jerez prokaučoval sám po vlastní chybě, šesté místo jistí Tomoyoshi Koyama, který v obou závodech skončil s privátní Aprilií v Top ten (devátý a pátý) a jen o něco hůř je na tom sedmý Randy Krummenacher (šestý a osmý). Marc Marquez sice skončil v Kataru na třetím fleku, ale slibně rozjetý domácí závod pro něj skončil poté, co se mu uvolněný výfuk dostal do zadního kola a Marc nepříjemně havaroval. Sice si vykloubil rameno, ale ve Francii už bude OK a bude patřit k největším favoritům. Elitní desítku uzavírá Sandro Cortese a nejlepší letošní nováček Alberto Moncayo ze Španělska. Jakub Kornfeil hned ve svém druhém závodě zabodoval a se dvěma body figuruje na sedmnácté pozici.

Průběžné pořadí šampionátu

1 Nicolas TEROL Aprilia SPA 45; 2 Pol ESPARGARO Derbi SPA 38; 3 Esteve RABAT Aprilia SPA 25; 4 Bradley SMITH Aprilia GBR 21; 5 Efren VAZQUEZ Derbi SPA 20; 6 Tomoyoshi KOYAMA Aprilia JPN 18; 7 Randy KRUMMENACHER Aprilia SWI 18; 8 Marc MARQUEZ Derbi SPA 16; 9 Sandro CORTESE Derbi GER 16; 10 Alberto MONCAYO Aprilia SPA 13; 11 Johann ZARCO Aprilia FRA 13; 12 Alexis MASBOU Aprilia FRA 13; 13 Jasper IWEMA Aprilia NED 8; 14 Danny WEBB Aprilia GBR 5; 15 Marcel SCHROTTER Honda GER 4; 16 Adrian MARTIN Aprilia SPA 3; 17 Jakub KORNFEIL Aprilia CZE 2; 18 Luis SALOM Lambretta SPA 1; 19 Jonas FOLGER Aprilia GER 1

Kubatura Moto2 pojede letos poprvé úplně “naslepo” protože jak na Losailu, tak v Jerezu už jezdci nové čtyřtakty povodili při předsezónních testech. V Le Mans bude vše tedy úplně nanovo, nebudou žádná data, žádné poznatky. Možná i takhle skutečnost sehrála roli v tom, že některé týmy zvolily nové dodavatele podvozku právě zde. Na prvních pěti místech jsou naprosto stejné bodové příděly jako ve dvackách. Lídr má tedy na svém kontě jedno vítězství a jedno druhé místo a je jím největší překvápko dosavadní sezóny Shoya Tomizawa. Do jisté míry si na sebe upletl bič, protože už teď se o něm mluví jako o novém Katohovi a největším kandidátu na zisk titulu, což při jeho mládí může být až příliš velký tlak. Hlavně v situaci, kdy je těsně za ním takový driver, jako je Tonda Elias. Ten sice v prvním závodě jel se zdravotním hendikepem, ale doma už povodil celý zbytek pole. Thomasi Luthimu konečně zase závodění chutná a po zisku sedmého a třetího místa figuruje na třetím fleku. To, že jeho loňský útlum je tentam, dokazuje skvělá jerezská bitva a parádní jízda plná efektních driftů. Následují čtvrtý Jules Cluzel a pátý Alex Debon, tedy “bednaři” z Kataru, kterým se ale ve druhém závodě moc nedařilo, když Alex dokonce vůbec nebodoval. Stejně tak skórovali oba naši reprezentanti, když na jejich konta přibyly body jen za Kataru. V Jerezu si bohužel jak Karel Abraham tak Lukáš Pešek vyzkoušeli tvrdost asfaltu a i když nakonec závod dokončili, na lepší místo než třetí desítku to nedalo. Doufejme, že Lukáš bude mít naražená žebra už v “cajku,” Abaja si s novým materiálem porozumí a z Francie si povezou další bodové příděly.

1 Shoya TOMIZAWA Suter JPN 45; 2 Toni ELIAS Moriwaki SPA 38; 3 Thomas LUTHI Moriwaki SWI 25; 4 Jules CLUZEL Suter FRA 21; 5 Alex DEBON FTR SPA 20; 6 Simone CORSI Motobi ITA 19; 7 Sergio GADEA Pons Kalex SPA 16; 8 Roberto ROLFO Suter ITA 15; 9 Gabor TALMACSI Speed Up HUN 14; 10 Yuki TAKAHASHI Tech 3 JPN 13; 11 Mattia PASINI Motobi ITA 10; 12 Kenny NOYES Promoharris USA 9; 13 Julian SIMON RSV SPA 8; 14 Dominique AEGERTER Suter SWI 8; 15 Yonny HERNANDEZ BQR-Moto2 COL 6; 16 Alex BALDOLINI I.C.P. ITA 4; 17 Fonsi NIETO Moriwaki SPA 3; 18 Stefan BRADL Suter GER 2
19 Karel ABRAHAM RSV CZE 2; 20 Anthony WEST MZ-RE Honda AUS 1; 21 Lukas PESEK Moriwaki CZE 1

V MotoGP je pořadí na čele nejvyrovnanější. V pozici lídra je po vítězství v Jerezu a druhém místě v Kataru Jorge Lorenzo, ale jeho týmový kolega Valentino Rossi na něj ztrácí pouhé čtyři bodíky. Po vítězství v úvodním závodě si dojel pro třetí místo v Jerezu a je možné, že v tom sehrálo roli i jeho zranění z motokrosové přípravy. To už je ale minulostí a tak se Ital v Le Mans představí opět v plné síle. I když byl Dani Pedrosa v předsezónní přípravě hodně nevýrazný, výkonem v domácí Velké ceně o sobě dal hodně nahlas vědět a pokud ho někdo před sezónou odepsal, tak to bylo hodně předčasné. O první místo ho v Jerezu připravily problémy s jeho mašinou, ale do svého 150. závodu tak jde s o to větším odhodláním. Jeho týmový kolega Andrea Dovizioso je hned za ním na čtvrtém místě a návrat do popředí tabulky zažívá znovuzrozený Nicky Hayden. Ten si přepsal stejný počet bodů jako Ital, když v obou závodech skončil jen těsně pod stupni vítězů. Bude to ve Francii už bedna? V parádní formě letos jede i šestý Randy de Puniet, který byl v obou závodech mezi prvními deseti (šestý a devátý). “Na svých” je sedmý Colin Edwards, zato Casey Stoner se s osmým místem rozhodně nikde nechlubí. Po pádu v úvodním závodě dojel na páté pozici ve Španělsku a to je na horkého kandidáta na titul fakt mizérie. Na páté místo z Kataru bohužel nenavázal Ben Spies, který druhý závod kvůli poruše motocyklu nedokončil a je zatím devátý, top ten uzavírá Marco Melandri, který po katarském propadáku v Jerezu dojel na slibném osmém místě.

1 Jorge LORENZO Yamaha SPA 45; 2 Valentino ROSSI Yamaha ITA 41; 3 Dani PEDROSA Honda SPA 29; 4 Andrea DOVIZIOSO Honda ITA 26; 5 Nicky HAYDEN Ducati USA 26; 6 Randy DE PUNIET Honda FRA 17; 7 Colin EDWARDS Yamaha USA 12; 8 Casey STONER Ducati AUS 11; 9 Ben SPIES Yamaha USA 11; 10 Marco MELANDRI Honda ITA 11; 11 Marco SIMONCELLI Honda ITA 10; 12 Mika KALLIO Ducati FIN 9; 13 Hiroshi AOYAMA Honda JPN 8; 14 Loris CAPIROSSI Suzuki ITA 7; 15 Hector BARBERA Ducati SPA 7; 16 Alvaro BAUTISTA Suzuki SPA 6; 17 Aleix ESPARGARO Ducati SPA 1