Před Grand Prix Aragón

Ke čtrnáctému závodu letošní sezóny se cirkus motocyklové Grand Prix přesouvá do Španělska na okruh Alcaniz.

Před Grand Prix Aragón

Okruh


Na španělském okruhu MotorLand Aragón se letos pojede teprve druhý ročník mistrovství světa silničních motorek a je zajímavé, že hned při svojí premiéře byl oceněn tzv. „Best Grand Prix of the Year award“ jako nejlepší závod sezóny. Okruh byl navržen známým “designérem” Hermannem Tilkem, kterému při návrhu výrazně pomáhal pilot Formule1 Pedro de la Rosa a dokončen byl v roce 2009. Areál umožňuje nejrůznější nastavení (konfigurace) okruhu ať už pro národní či mezinárodní motocyklové či automobilové závody a uvnitř areálu je i motokárový okruh, na kterém se jezdí také závody supermotardů a k dispozici je i offroadová trať pro endura a autokros. Délka okruhu pro motocyklovou Grand Prix činí 5077 metrů, nejdelší rovinka měří 968 metrů, šířka se pohybuje mezi dvanácti a patnácti metry a převýšení je rovných padesát metrů. To, že španělští stavitelé nejsou žádní troškaři, dokládá celková rozloha areálu, která je 1.320 000 metrů čtverečných. Protože vloni se zde jelo poprvé, všechny traťové rekordy pocházejí pochopitelně z minulého závodu. V nejsilnější kubatuře je jeho držitelem Španěl Dani Pedrosa s časem 1'49.521 sekundy a průměrnou rychlostí 166.9 Km/h, ve „dvojkách“ Ital Andrea Iannone (1'55.003 sekundy; 159.0 Km/h) a v malorážkách pak Španěl Marc Marquez (1'59.335 sekundy; 153.2 Km/h).

Loňské výsledky


V nejslabší kubatuře měl vloni velikou smůlu pozdější mistr světa Marc Marquez, kterého po startu sestřelil Randy Krummenacher a Španěl tak domácí závod nedokončil. O vítězství se porvali dva jeho krajané, když vítězného Pola Espargara a stříbrného Nicolase Terola dělilo pouhých 0,050 sekundy. Domácí závodníky na bedně doplnil Brit Bradley Smith. Jakub Kornfeil celý závod bojoval na rozmezí bodované patnáctky, a nakonec si dojel pro dva světové body za čtrnácté místo. Závod prostřední kubatury se odehrál v režii jediného muže a to Itala Andrey Iannoneho. V cíli byl o více než šest sekund dříve, nežli druhý muž v pořadí, kterým byl domácí Julian Simon a na stupních vítězů je doplnil Gábor Talmacsi. Karel Abraham se během závodu pohyboval kolem dvacátého místa, a nakonec jej na osmnácté pozici od bodů dělily tři a půl sekundy. V nejsilnější kubatuře to vloni nejvíce sedlo rudým motocyklům Ducati, když první vítězství v sezóně si připsal Casey Stoner a třetí místo přidal Nicky Hayden. Pro stříbro si dojel domácí Dani Pedrosa.


125 ccm                                    Moto2                                     MotoGP

1. Pol Espargaro                        1. Andrea Iannone                  1. Casey Stoner
2. Nicolas Terol                          2. Julian Simon                        2. Dani Pedrosa
3. Bradely Smith                        3. Gábor Talmacsi                   3. Nicky Hayden

Dosavadní průběh sezóny

Stopětadvacítky


Po sedmém letošním vítězství, kterého dosáhl při posledním závodě, si Španěl Nicolas Terol opět upevnil svoje postavení na čele tabulky „malorážek“. Před druhým Francouzen Johanem Zarcem má teď náskok jednatřiceti bodů, takže je jasné, že pozice leadera se po tomto víkendu určitě měnit nebude. Zarco byl v Misanu opět druhý, když po celkem nepochopitelném manévru doslova přepustil vítězství Terolovi. Závěr tohoto závodu byl už x-krát řešen a komentován, takže zbývá jen dodat, že to byl Zarcův letošní pátý „stříbrný“ finiš..... Hodně se přiostřil boj o zbývající medaili, o kterou se přetahují dva piloti, jež dělí pouze jeden jediný bod. Na třetím místě je španělský nováček Maverick Viňales, který sice letos dvakrát nedokončil, ale má na svém kontě šest umístění na stupních vítězů, zatímco čtvrtý Němec Sandro Cortese stál na bedně "pouze" čtyřikrát, ale všechny dosud odjeté závody dokončil na bodovaných pozicích. Stejně těsný boj je také o páté místo, kde je další Němec Jonas Folger a bod za ním je Hector Faubel. V lepší pozici je teď španělský veterán, a to hlavně kvůli tomu, že Folger se svojí nedisciplinovaností připravil o tovární Aprilii RSA. Následují další Španělé a to sedmý Efren Vazquez, který stál v Misanu na bedně po dlouhých sedmi závodech (naposledy třetí v Le Mans), osmý Sergio Gadea a devátý Luis Salom. Desítku nejúspěšnějších uzavírá Danny Kent, který osedlal Folgerovu „áčkovou“ Aprilii a šest bodů na tohoto Brita ztrácí jedenáctý Jakub Kornfeil. Druhý český zástupce Miroslav Popov je se třemi body z Misana na sedmadvacátém místě.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Nicolas TEROL Aprilia SPA 216 bodů; 2 Johann ZARCO Derbi FRA 185; 3 Maverick VIÑALES Aprilia SPA 161; 4 Sandro CORTESE Aprilia GER 160; 5 Jonas FOLGER Aprilia GER 124; 6 Hector FAUBEL Aprilia SPA 123; 7 Efren VAZQUEZ Derbi SPA 116; 8 Sergio GADEA Aprilia SPA 103; 9 Luis SALOM Aprilia SPA 76; 10 Danny KENT Aprilia GBR 59; 11 Jakub KORNFEIL Aprilia CZE 53; 12 Alberto MONCAYO Aprilia SPA 49; 13 Miguel OLIVEIRA Aprilia POR 44; 14 Simone GROTZKYJ Aprilia ITA 32; 15 Adrian MARTIN Aprilia SPA 30; 16 Zulfahmi KHAIRUDDIN Derbi MAL 20; 17 Marcel SCHROTTER Mahindra GER 18; 18 Louis ROSSI Aprilia FRA 18; 19 Taylor MACKENZIE Aprilia GBR 15; 20 Danny WEBB Mahindra GBR 14; 21 Jasper IWEMA Aprilia NED 13; 22 Alexis MASBOU KTM FRA 12; 23 Niklas AJO Aprilia FIN 11; 24 Hiroki ONO KTM JPN 8; 25 Luigi MORCIANO Aprilia ITA 8; 26 Toni FINSTERBUSCH KTM GER 4; 27 Miroslav POPOV Aprilia CZE 3; 28 Harry STAFFORD Aprilia GBR 3; 29 John McPHEE Aprilia GBR 1; 30 Josep RODRIGUEZ Aprilia SPA 1

Moto2


Náskok Němce Stefana Bradla na čele prostřední kubatury se stále ztenčuje a druhý Španěl Marc Marquez na něho ztrácí už méně bodů, nežli se přiděluje za vítězství. Jeho manko je nyní třiadvacet bodů a při pohledu do tabulky zjišťujeme, že v posledních pěti závodech skončil Bradl vždy za Marquezem. Do konce sezóny zbývá dalších pět závodů, což kromě toho, že při by současném tempu Španěl Němce nakonec překonal, znamená také to, že třetí pilot průběžného pořadí už může na světový titul rozhodně zapomenout. Ital Andrea Iannone totiž na Bradla ztrácí 101 bod a za pět závodů jich vytěží maximálně stovku, takže už ani teoretická šance na světový primát pro něho nepřipadá v úvahu. Spíš si bude muset bronzovou příčku hlídat před čtvrtým Alexem De Angelisem ze San Marina, který za ním zaostává o pouhé tři bodíky. Hodně natěsno je to ale i na dalších pozicích, kde pátého Brita Bradleyho Smitha, šestého Itala Simone Corsiho (jako jediný bodoval ve všech odjetých závodech) a sedmého Švýcara Thomase Luthiho dělí šest bodů. Po předlouhých pěti závodech se v Misanu do první desítky probojoval Japonec Yuki Takahashi, který se díky sedmému místu udržel na průběžné osmé pozici. Top ten téhle kubatury uzavírají dva Španělé v pořadí Esteve Rabat a Julian Simon. O některých aktuálních novinkách z obou nižších kubatur vás už informoval Bosso.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Stefan BRADL Kalex GER 213 bodů; 2 Marc MARQUEZ Suter SPA 190; 3 Andrea IANNONE Suter ITA 112; 4 Alex DE ANGELIS Motobi RSM 109; 5 Bradley SMITH Tech 3 GBR 102; 6 Simone CORSI FTR ITA 99; 7 Thomas LUTHI Suter SWI 96; 8 Yuki TAKAHASHI Moriwaki JPN 71; 9 Esteve RABAT FTR SPA 67; 10 Julian SIMON Suter SPA 62; 11 Aleix ESPARGARO Pons Kalex SPA 54; 12 Randy KRUMMENACHER Kalex SWI 52; 13 Dominique AEGERTER Suter SWI 48; 14 Scott REDDING Suter GBR 47; 15 Kenan SOFUOGLU Suter TUR 45; 16 Michele PIRRO Moriwaki ITA 45; 17 Pol ESPARGARO FTR SPA 43; 18 Jules CLUZEL Suter FRA 35; 19 Yonny HERNANDEZ FTR COL 33; 20 Max NEUKIRCHNER MZ-RE Honda GER 32; 21 Mattia PASINI FTR ITA 26; 22 Mika KALLIO Suter FIN 19; 23 Anthony WEST MZ-RE Honda AUS 18; 24 Alex BALDOLINI Suter ITA 18; 25 Kev COGHLAN FTR GBR 11; 26 Claudio CORTI Suter ITA 9; 27 Xavier SIMEON Tech 3 BEL 9; 28 Mike DI MEGLIO Tech 3 FRA 8; 29 Ratthapark WILAIROT FTR THA 4; 30 Ricard CARDUS Moriwaki SPA 2; 31 Axel PONS Pons Kalex SPA 1

MotoGP


Pětatřicet bodů dělí dvě největší osobnosti letošního ročníku MotoGP a to „leadera pelotonu“ Australana Caseyho Stonera z Austrálie a obhájce loňského titulu Jorgeho Lorenza ze Španělska. Lorenzo sice poměrně suverénně vyhrál minulou Grand Prix San Marina, ale vyrovnanost Stonerových výkonů mu letos chybí. Vždyť Australan všechny dokončené závody (tedy mimo Jerezu) dokončil mezi prvními třemi, zatímco Španěl (kromě jednoho nedokončeného závodu) chyběl už čtyřikrát. Pokud budeme počítat pouze prvenství, je to dokonce 7:3 ve prospěch Stonera. "Lízátko" ale rozhodně v boji o titul nehází flintu do žita. Nejvíce klidu má třetí Ital Andrea Dovizioso. Na první dva prostě nemá, ale pětatřiceti bodový náskok před čtvrtým Španělem Danim Pedrosou je zřejmě dostačující. Hlavně když bereme v potaz to, že Dovi bodoval ve všech závodech a kromě dvanáctého místa z Jerezu dojel vždy v top five. Na pátou pozici se posunul Američan Ben Spies, ale pouhé dva body za ním zaostává šestý Ital Valentino Rossi. Na místě sedmém je další ducatista Nicky Hayden - Ducati vloni zaznamenala skvělý závod a obě červené mašiny skončily na bedně. Jak tomu bude letos? Prvním pilotem, který se nepřehoupnul přes hranici sta bodů, je osmý Marco Simoncelli z Itálie. Ten je s výsledky stále jako na houpačce a například během posledních čtyř závodů zaznamenal dva skvělé závody zakončené třetím a čtvrtým místem, ale také si připsal dvanáctou pozici a nedokončený závod v obou zámořských kláních. Na místě devátém je nejrychlejší soukromník a to Američan Colin Edwards a elitní desítku uzavírá Japonec Hiroshi Aoyama. Náš reprezentant Karel Abraham je s rovnou padesátkou bodů na třinácté pozici.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Casey STONER Honda AUS 259 bodů; 2 Jorge LORENZO Yamaha SPA 224; 3 Andrea DOVIZIOSO Honda ITA 185; 4 Dani PEDROSA Honda SPA 150; 5 Ben SPIES Yamaha USA 135; 6 Valentino ROSSI Ducati ITA 133; 7 Nicky HAYDEN Ducati USA 105; 8 Marco SIMONCELLI Honda ITA 93; 9 Colin EDWARDS Yamaha USA 87; 10 Hiroshi AOYAMA Honda JPN 82; 11 Hector BARBERA Ducati SPA 69; 12 Alvaro BAUTISTA Suzuki SPA 57; 13 Karel ABRAHAM Ducati CZE 50; 14 Toni ELIAS Honda SPA 47; 15 Cal CRUTCHLOW Yamaha GBR 45; 16 Randy DE PUNIET Ducati FRA 29; 17 Loris CAPIROSSI Ducati ITA 29; 18 John HOPKINS Suzuki USA 6; 19 Kousuke AKIYOSHI Honda JPN 3

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist