Před Grand Prix Aragón

Další bitvy o body do mistrovství světa silničních motocyklů se odehrají na okruhu s názvem jak vystřiženým z vědecko - fantastického filmu, tedy v Aragónu.

Před Grand Prix Aragón

Okruh

Na tomhle španělském okruhu se letos pojede poprvé a tak se na něj pojďme podrobněji podívat. Navržen byl známým “designérem” Hermannem Tilkem, kterému při návrhu výrazně pomáhal pilot Formule1 Pedro de la Rosa. Dokončen byl v teprve loňském roce a pro většinu pilotů to bude absolutní premiéra na tomto okruhu. Proto taky Dorna povolila nadstandardní trénink v pátek dopoledne, aby si všichni jezdci mohli trať pořádně “osahat”. Areál umožňuje nejrůznější nastavení (konfigurace) okruhu ať už pro národní či mezinárodní motocyklové či automobilové závody a uvnitř areálu je i motokárový okruh, na kterém se jezdí také závody supermotardů a k dispozici je i offroadová trať pro endura a autokros. Délka okruhu pro motocyklovou Grand Prix činí 5077 metrů, šířka se pohybuje mezi dvanácti a patnácti metry a převýšení je rovných padesát metrů. To, že španělští stavitelé nejsou žádní troškaři, dokládá celková rozloha areálu, která je 1.320 000 metrů čtverečných. Na traťové rekordy si budeme muset pochopitelně počkat až do neděle.

Dosavadní průběh sezóny

Stopětadvacítky


V nejslabší kubatuře je po dvou závodech zase vše při starém a Marc Marquez opět vítězí. Po smolném Brně a Indianapolis, kde skončil na sedmém, respektive desátém místě si svoje vedení v šampionátu zase trochu upevnil. Ale aby to nebylo tak úplně jednoznačné, tak jeho největší soupeř v boji o titul, tedy Nicolas Terol, dojel v Misanu hned za ním a tak na svého krajana ztrácí pouhých devět bodů. O dalších jedenáct bodů pozadu je třetí muž celkového pořadí, kterým je Pol Espargaro. Ten se minule sice nevešel na stupně vítězů (letos teprve potřetí) a dojel šestý, ale ani jeho ztráta není nijak zásadní a rozhodně se s ním musí v souboji o titul počítat. V sérii “podbednových” výsledků pokračuje čtvrtý Bradley Smith, který už na celkový bronz ztrácí bezmála padesát bodů. Posledním pilotem, který se dostal přes stobodovou hranici, je pátý Sandro Cortese a těsně pod ní je šestý Esteve Rabat a také bronzový muž z Misana, tedy sedmý Efren Vazquez. Během tří závodů se ze šestého na osmé místo propadl Tomoyoshi Koyama, ale rozestup mezi pátým a osmým místem je pouhých patnáct bodů. Větší ztrátu má až devátý Randy Krummenacher a elitní desítku uzavírá Danny Webb. Jakub Kornfeil skončil v Misanu těsně za bodovanou parnáctkou a je se šestnácti body na sedmnácé pozici.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Marc MARQUEZ Derbi SPA 197 bodů; 2 Nicolas TEROL Aprilia SPA 188; 3 Pol ESPARGARO Derbi SPA 177; 4 Bradley SMITH Aprilia GBR 128; 5 Sandro CORTESE Derbi GER 107; 6 Esteve RABAT Aprilia SPA 99; 7 Efren VAZQUEZ Derbi SPA 97; 8 Tomoyoshi KOYAMA Aprilia JPN92; 9 Randy KRUMMENACHER Aprilia SWI 79; 10 Danny WEBB Aprilia GBR 64; 11 Johann ZARCO Aprilia FRA 62; 12 Jonas FOLGER Aprilia GER 48; 13 Alberto MONCAYO Aprilia SPA 40; 14 Jasper IWEMA Aprilia NED 33; 15 Luis SALOM Aprilia SPA 25; 16 Alexis MASBOU Aprilia FRA 20; 17 Jakub KORNFEIL Aprilia CZE 16; 18 Simone GROTZKYJ Aprilia ITA 16; 19 Adrian MARTIN Aprilia SPA 15; 20 Marcel SCHROTTER Honda GER 14; 21 Sturla FAGERHAUG Aprilia NOR 7; 22 Daniel KARTHEININGER KTM GER 6; 23 Lorenzo SAVADORI Aprilia ITA 5; 24 Zulfahmi KHAIRUDDIN Aprilia MAL 3; 25 Louis ROSSI Aprilia FRA 2

Moto2


V prostřední kubatuře uhání za letošním titulem Toni Elias a to neuvěřitelným fofrem. Čtvrté vítězství v řadě za sebou (celkem ji šesté), všechny závody dokončené v Top ten a náskok třiaosmdesáti bodů na druhého jezdce, to jsou určitě silné argumenty při vyjednávání džípíčkového angažmá pro příští rok. Bojuje se v podstatě až o druhé místo, ale tady je to naopak pořádně vyrovnané. Tři aspiranty na stříbrnou pozici dělí pouhých devět bodů a prozatím je na tom nejlíp Julian Simon, který jak v Indy, tak v Misanu dojel těsně za Eliasem a na stejné pozici je i v průběžném pořadí. Čtyři body na něho ztrácí třetí Thomas Luthi a až za stupně vítězů se po smolném “domácím” závodu propadl čtvrtý Andrea Iannone. Na pátém místě je Simone Corsi, který v podstatě celou sezónu o tuhle pozici přetahuje se šestým Julesem Cluzelem. Svoje bodové skóre už bohužel nikdy nerozšíří Shoya Tomizawa, který i po tragické nehodě figuruje na sedmém místě. Osmý Gábor Talmacsi jede sice hodně spolehlivě a pravidelně boduje (poslední čtyři závody: 6, 6, 8, 7) ale rozhodně by jsme ho i my viděli ještě o pár pozic výše. Na devátém místě je Yuki Takahashi a Top ten doplňuje Sergio Gadea.
Po sérii tří závodů, ve kterých se v podstatě napostavil na startovní čáru, se už Karel Abraham pokusí tuhle smolnou šňůru přestřihnout. Absolvoval testy, které ukázaly, že zdravotní problémy po brněnské haváriii už jsou minulostí a tak se o tomto víkendu Abaja opět posadí do sedla svojí FTR. Prozatím mu se třiatřiceti body patří sedmnáctá pozice.


Nejasná situace je kolem Lukáše Peška. Bosso vás už v úterý informoval o tom, že Lukáš dostal od Matteoniho padáka, ale sám jezdec od týmu žádnou oficiální informaci nedostal: “Před pár dny jsem se o tom dozvěděl z internetu, pak jsem obdržel jedem mail. Nic oficiálního ale v ruce nemám. Jedu na závod a tam uvidím, co se bude dít,” uvedl Lukáš Pešek pro ČTK. Celá situace se pochopitelně nelíbí ani České pojišťovně, která je hlavním sponzorem našeho reprezentanta. “Nebude-li Lukáš nominován na Velkou cenu Aragonu, dojde ze strany Moto Racing Matteoni k závažnému porušení smlouvy. V tomto přépadě podnikne Česká pojišťovna s veškerou razancí veškeré právní kroky k tomu, aby omezila rozsah škod, které ji nedodržením smlouvy ze strany Matteoni Moto Racing vzniknou,” uvedla Česká pojišťovna v oficiálním prohlášení. Lukáš je prozatím po zisku pěti bodů na jednatřicáté pozici.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Toni ELIAS Moriwaki SPA 211; 2 Julian SIMON Suter SPA 128; 3 Thomas LUTHI Moriwaki SWI 124; 4 Andrea IANNONE Speed Up ITA 119; 5 Simone CORSI Motobi ITA 97; 6 Jules CLUZEL Suter FRA 84; 7 Shoya TOMIZAWA Suter JPN 82; 8 Gabor TALMACSI Speed Up HUN 79; 9 Yuki TAKAHASHI Tech 3 JPN 72; 10 Sergio GADEA Pons Kalex SPA 59; 11 Alex DEBON FTR SPA 46; 12 Roberto ROLFO Suter ITA 43; 13 Fonsi NIETO Moriwaki SPA 41; 14 Scott REDDING Suter GBR 39; 15 Stefan BRADL Suter GER 36; 16 Dominique AEGERTER Suter SWI 36; 17 Karel ABRAHAM FTR CZE 33; 18 Ratthapark WILAIROT Bimota THA 29; 19 Yonny HERNANDEZ BQR-Moto2 COL 27; 20 Mike DI MEGLIO Suter FRA 21; 21 Kenny NOYES Promoharris USA 18; 22 Anthony WEST MZ-RE Honda AUS 17; 23 Alex BALDOLINI I.C.P. ITA 14; 24 Mattia PASINI Motobi ITA12; 25 Claudio CORTI Suter ITA 11; 26 Alex DE ANGELIS Force GP210 RSM 11; 27 Damian CUDLIN Pons Kalex AUS 9; 28 Xavier SIMEON Moriwaki BEL 9; 29 Hector FAUBEL Suter SPA 8; 30 Jason DI SALVO FTR USA 7; 31 Lukas PESEK Moriwaki CZE 5; 32 Raffaele DE ROSA Tech 3 ITA 4; 33 Michael RANSEDER Suter AUT 2; 34 Axel PONS Pons Kalex SPA 2; 35 Vladimir IVANOV Moriwaki UKR 2; 36 Arne TODE Suter GER 2; 37 Yusuke TESHIMA Motobi JPN 1

MotoGP


Stejně jako ve dvojkách, tak i v nejsilnější kubatuře to na čele vypadá už celkem jasně. Jorge Lorenzo ještě letos neslezl z bedny a na druhého Daniho Pedrosu má náskok třiašedesáti bodů. Je pravda, že do konce sezóny chybí šest závodů, za vítězství se tedy bude rozdělovat rovných sto padesát bodů a Daneček jede v závěru také ve skvělé formě, ale má ještě reálnou šanci Jorgeho stáhnout? Pokud “Lízátko” neudělá nějakou fatální chybu spojenou se zraněním, tak je odpověď jasná........... Bojovat se ale bude o třetí pozici a to tak, že fest. Čtyři jezdce dělí pouhých devatenáct bodů a tady se určitě ještě bude míchat kartami. Zatím na tom je nejlíp Andrea Dovizioso, ten kromě Katalánska a Brna jede to svoje, občas skončí na bedně, jindy těsně pod ní. Bude mu to ale stačit? Asi těžko, protože pouhých devět bodů za ním je čtvrtý Valentino Rossi, a to je pán, kterému se čtvrtá místa moc nezamlouvají. Stejný počet bodů má ale i pátý Casey Stoner a o dalších deset bodů níž je šestý Ben Spies, tady to bude ještě hodně ostré.......... Na místě sedmém je Nicky Hayden, který po zpackaném závodě v Misanu ztrácí na svého krajana jedenáct bodů. Osmý Randy de Puniet se ne a ne rozjet po svém zranění ze Sachsenringu a na “titul” pro nejlepšího privátního jezdce to už letos bohužel nevypadá. Na přelomu první a druhé desítky to je těsné, protože devátého Marca Melandriho, desátého Colina Edwardse a jedenáctého Marca Simoncelliho dělí pouhé dva bodíky. Na startu bude pravděpodobně jen šestnáct motorek, protože Loris Capirossi nedostal po zranění z Misana ještě od lékařů povolení ke startu.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Jorge LORENZO Yamaha SPA 271; 2 Dani PEDROSA Honda SPA 208; 3 Andrea DOVIZIOSO Honda ITA 139; 4 Valentino ROSSI Yamaha ITA 130; 5 Casey STONER Ducati AUS 130; 6 Ben SPIES Yamaha USA 120; 7 Nicky HAYDEN Ducati USA 109; 8 Randy DE PUNIET Honda FRA 81; 9 Marco MELANDRI Honda ITA 67; 10 Colin EDWARDS Yamaha USA 66; 11 Marco SIMONCELLI Honda ITA 65; 12 Hector BARBERA Ducati SPA 61; 13 Aleix ESPARGARO Ducati SPA 44; 14 Alvaro BAUTISTA Suzuki SPA 41; 15 Loris CAPIROSSI Suzuki ITA 41; 16 Mika KALLIO Ducati FIN 31; 17 Hiroshi AOYAMA Honda JPN 26; 18 Alex DE ANGELIS Honda RSM 11; 19 Roger Lee HAYDEN Honda USA 5; 20 Kousuke AKIYOSHI Honda JPN 4; 21 Wataru YOSHIKAWA Yamaha JPN 1

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist