Před GP Německa – Sachsenring

Seriál mistrovství světa silničních motocyklů se stěhuje k našim sousedům do „východního“ Německa, kde se nedaleko Chemnitzu budou odehrávat bitvy o mistrovské body na nepříliš populárním okruhu Sachsenring.

Před GP Německa – Sachsenring
                                                                                                                                                                     
První závody mistrovství světa silničních motocyklů se na Sachsenringu jely už v roce 1962. V kategorii pětistovek (jednalo se tehdy o jubilejní stý závod této kubatury) vyhrál legendární Mike Hailwood na MV Agustě a těsně pod stupni vítězů zde skončil náš František Šťastný na Jawě. Čtvrté místo zde v tomto roce získal i Gustav Havel ve třídě třistapadesátek. Tyto závody se ovšem jely ještě na starém přírodním okruhu. Nově zrenonstruovaný okruh byl původně plánován spíše jako dráha testovací, ale v roce 1998 se zde představili i jezdci nejprestižnějších motocyklových kategorií a v nejsilnější třídě do 500 ccm se z vítězství radoval Mike Doohan. Okruh Sachsenrig je po americké Laguna Seca druhý nejkratší v celém seriálu MotoGP, měří pouhých 3 671 metrů. Je charakteristický utáhnutými zatáčkami a Valentino Rossi o něm hovoří jako o největší minibikové dráze. Patří mezi nejpomalejší okruhy v seriálu, loňský vítěz Dani Pedrosa zde zajel při svém vítězství průměr 157,754 km/h. Tentýž jezdec zde drží i rekord trati, který má hodnotu 1:23,355.
V loňském roce se zde na stupně vítězů dostal pouze jeden z pozdějších mistrů světa a tím byl v nejslabší kubatuře Gábor Talmacsi, Lukáš Pešek si dojel pro deset bodů za šesté místo. Karel Abraham závod dvěstěpadesátek nedokončil.


Loňské výsledky

125 ccm                                                         250 ccm                                                 MotoGP

1. Gábor Talmacsi                                      1. Hiroshi Ayoama                               1. Dani Pedrosa
2. Tomoyoshi Koyama                               2. Mika Kallio                                        2. Loris Capirossi
3. Hector Faubel                                          3. Alex De Angelis                               3. Nicky Hayden


Dosavadní průběh sezóny

V třídě do 125 ccm se po holandském Assenu poněkud vyrovnala situace na čele šampionátu. Dosavadní lídr tabulky Mike Di Meglio totiž dojel po nervy drásajícím průběhu zkráceného závodu až na sedmém místě a v čele šampionátu má nyní šestnáctibodový (celkem 141 bodů) náskok před Simonem Corsim (125 b.), který byl v Assenu třetí. Na třetím místě je Joan Olivé s 94 body a o pouhý jeden bodík méně má na svém kontě vítěz posledního závodu Gábor Talmacsi. Vyrovnaná dvojice je i na pátém a šestém místě, a to Nicolas Terol (82 b.) a Stefan Bradl (81 b.). Právě Bradl bude na domácím okruhu určitě hodně namotivovaný a rozhodně nemyslí na nic jiného, nežli na stupně vítězů. Podobné choutky má ale určitě i další domácí želízko v ohni, jezdec stáje Emmi Caffe Latte Sandro Cortese. To, že na bednu má, dokázal právě v minulém závodě v Holandsku, kde po skvělém výkonu skončil těsně pod ní. V tabulce uzavírá zatím Top ten s 58 body. V první desítce jsou dále sedmý Pol Espargaro (75 b.), osmý Bradley Smith (66 b.) a devátý Sergio Gadea (62 b.).


K bodovému vyrovnání došlo i ve třídě do 250 ccm. Zde dokonce dělí první dva jezdce pouhý jeden bod, když Mika Kallio na čele tabulky jich má 140 a druhý Marco Simoncelli 139. Ale ani další jezdci neztrácejí příliš. Na místě třetím je Alex Debon (114 b.) a po minulém vítězství se na čtvrté místo dotáhl Alvaro Bautista, který má na svém kontě 102 body. Pátý Mattia Pasini s 98 body marně vzpomíná na začátek sezóny, kdy se mu povedlo vše, na co sáhnul. V poslední době zvedá motorku s kačírku kolem tratě příliš často. O pět bodů méně má šestý Hector Barbera a o další tři méně sedmý Hiroshi Ayoama. Osmý je hondista Yuki Takahashi se 78 body, devátý pak Thomas Luthi (77 b.). I Thomas by určitě rád zopakoval svůj minulý výsledek, když si v Assenu dojel pro stříbrný věnec. Top ten uzavírá Julian Simon, který na Luthiho ztrácí celých dvacet bodů. Z našich jezdců je na tom lépe Karel Abraham, který však po tréninkovém pádu v minulém závodě nestartoval (zatím má na patnáctém místě 25 bodů). Lukáš Pešek je šestnáctý s 22 body.


Slova o vyrovnání tabulky platí i pro třídu MotoGP. Zde však po minulém závodě došlo i na střídání na pozici lídra, když dosavadní vedoucí jezdec Valentino Rossi po pádu dojel až na jedenáctém místě, zatímco Dani Pedrosa se po zisku dvaceti bodů dostal do čela tabulky. Dosud nasbíral 171 bodů, Rossi na druhém místě ztrácí čtyři body. Do špičkové formy se dostává úřadující mistr světa Casey Stoner. S velkou převahou vyhrál poslední dva závody a dotahuje se na první dvojici, když na Pedrosu ztrácí 29 bodů. Situaci podobnou Pasinimu zažívá Jorge Lorenzo. Začátek sezóny měl jako hrom, sbíral jedno pole position za druhým a dojížděl závody na stupních vítězů. Pak ale přišly pády, zranění a „lízátko“ teď postupně hledá pohodu a sebedůvěru. Přesto si však rozhodně nevede špatně a je se 114 body na čtvrtém místě. Pátý je Colin Edwards, který se skvělými výkony dotahuje na Španěla, na něhož ztrácí pouhých šestnáct bodů. Právě Colin měl v minulém závodě veliké štěstí, když před ním jedoucímu Haydenovi došel pár metrů před cílem benzín a daroval mu tak třetí místo a zelený věnec. Rozhodně to ale nesnižuje Edwardsovu zásluhu na tomto výsledku, protože jel tento závod opravdu ve velkém stylu. Šestý je Andrea Dovizioso (79 b.), sedmý Nicky Hayden (70 b.) a osmý James Toseland (60 b.). Top ten uzavírají dva jezdci s 57 body a to devátý Chris Vermeulen a desátý Shinya Nakano. V Německu uvidíme i Lorise Capirossiho, který pro zranění dva závody vynechal a je na jedenáctém místě s 51 body. Chybět naopak bude zraněný John Hopkins a Kawasaki tak pojede pouze s jedním jezdcem, kterým bude Anthony West. Přestup Marca Melandriho od červených k zeleným se tedy (zatím?) odkládá.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist