Před GP Francie

Na okruhu Bugatti ve francouzském Le Mans se o tomto víkendu odehraje páté zastavení seriálu MotoGP. Letošní ročník seriálu je zatím velice vyrovnaný, pojďte se tedy podívat, jak se šampionát po čtyřech závodech vyvíjí.

Před GP Francie
Mrkneme se nejprve na kategorii MotoGP. V ní se utvořila silná čtveřice pilotů, kteří si mezi sebou rozdělili po jednom vítězství. Takto vyrovnaný začátek sezóny už opravdu dlouho nepamatujeme. Bylo by velkým překvapením, kdyby na titul letos dosáhl někdo mimo tuto čtveřici. Všichni určitě víte, že se jedná o Daniho Pedrosu, Jorgeho Lorenza, Valentina Rossiho a Casey Stonera. V čele šampionátu je Dani Pedrosa. Vyhrál v Jerezu a stál jako jediný ve všech závodech na stupních vítězů. Sedm bodů ztrácí jeho krajan a překvapení letošní sezóny, Jorge Lorenzo. Minulý závod v Číně absolvoval se zlomeninou kotníku a přesto skončil čtvrtý! Pomalu se tak opakuje situace z let, kdy o titul bojovali krajané a „velcí kamarádi“ Max a Vale. Je obecně známo, že ani Dani a Jorgem se zrovna nemilují, ale takových úletů, jako předvaděli oba taliáni (např. skororvačka po závodě v Mugellu) se asi u Španělů nedočkáme. Na třetím místě je právě Valentino Rossi. Nasbíral 72 bodů a v Číně se po dlouhé době podíval na nejvyšší stupínek na bedně. Strašně moc na něm bylo vidět, jak se mu tam líbí a je jasné, že se mu z něho nebude chtít slézat. Nejhůře z této čtyřky je na tom zatím úřadující mistr světa Casey Stoner. Ten se po přesvědčivém vítězství v Kataru v dalších dvou závodech spíše trápil a na bednu se vrátil až v Číně. Úplně spokojený však nebyl. Rozhodně ale patří stále k nevětším kandidátům na celkové vítězství. Za těmito piloty se utvořila další vyrovnaná čtveřice, kterou dělí pouhé čtyři body. Třiatřicet jich nasbírali shodně Loris Capirossi a Jamesem Toselandem, o dva méně Colin Edwards (oba ze soukromého týmu Yamaha Tech3 – letos super!) a o další dva méně má na svém kontě Nicky Hayden. Capirossi vypadá, že po neslaném-nemastném loňsku našel u Suzuki novou motivaci a zcela válcuje svého týmového kolegu Chrise Vermeulena, který je s pouhými čtrnácti body na čtrnáctém místě. Dvacet šest bodů mají shodně Andrea Dovizioso a John Hopkins, kteří uzavírají první desítku. Těsně za ní je už Marco Melandri, který si snad konečně s duknou začal rozumět. Pokud tomu tak bude, také on rozhodně může rozšířit počet letošních vítězů.


Třída 250 ccm má zatím svého suveréna ve Finovi Miku Kalliovi. Ten stejně jako Pedrosa stál na stupních vítězů ve všech čtyřech závodech a nasbíral dokonce o jedno vítězství víc. Nasbíral 82 bodů a náskok na druhého, kterým je Ital Mattia Pasini činí už slušných 21 bodů. Stejně jako v MotoGP je tedy i ve dvěpade na druhém místě nováček této třídy. Pasini na rozdíl od loňské sezóny, kde se snad spiklo vše proti němu, zažívá letos úplný opak. Vítězství v prvním závodě, druhé místo v Jerezu a třetí plac v Číně, to jsou výsledky, které ho i přes pád v Portugalsku staví na druhé místo v tabulce. Na třetím místě je Hector Barbera (49b.), čtvrtý smolař z Číny Yuki Takahashi (46b.) a na místě pátém je Hiroshi Ayoyama (44b.). Jeden z největších favoritů letošní sezóny, Španěl Alvaro Bautista je zatím až na šestém místě. Ten si sice připsal jedno vítězství (GP Portugalska), ale také jeden nedojetý závod a až dvanácté místo po pádu v Číně. Na Kallia ztrácí už 43 bodů a to je už pořádná propast. Rozhodně ale nehází flintu do obilí. Karel Abraham a Lukáš Pešek nasbírali shodně 12 bodů a jsou na patnáctém, resp. šestnáctém místě. Na poslední závod by oba určitě nejradši zapomněli, Abaja odstoupil v prvním kole a Lukáš objel jen o jedno kolo více. V Le Mans to ale bude určitě o nečem jiném!


Stopětadvacítky i přes nezaviněný pád v Číně vede Ital Simone Corsi. V této třídě je mezi prvními pěti jezdci rozdíl pouhých jedenáct bodů! Corsiho (59 bodů) stíhá Španěl Joan Olivé (50b.), stejný počet bodů má i na místě třetím Španěl Nicola Terol, o bod méně má Francouz Mike Di Meglio a o další bod méně má Němec Stefan Bradl. Stejně jako ve dvěstěpadesátkách zažívá útlum tým pana Martineze. Sergio Gadea je na místě šestém (32b.) a mistr světa Gábor Talmacsi dokonce až osmý (30b.). Mezi nimi je na sedmém místě překvapivý vítěz z Číny, Ital Andrea Iannone (32b.). Desítku uzavírají Španěl Pol Espargaro (26b.) a Američan Stevie Bonsey (25b.).

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist