Před GP Cinzano Di San Marino

I když se tomu ani nechce věřit, mistrovství světa silničních motocyklů se tento víkend na autodromu v Misanu přehoupne do své závěrečné třetiny.

Před GP Cinzano Di San Marino
Autodrom Misano World Circuit byl postaven už v roce 1972 ale od té doby prošel mnoha rekonstrukcemi a inovacemi. První proběhly v letech 1990 - 1993, dále 1996 - 1997 a nakonec v letech 2005 - 2006, kdy bylo také vystavěno velké zdravotnické centrum. Zajímavé je to, že byl změněn směr, kterým se po trati jezdí (nyní po směru hodinových ručiček). Délka trati činí 4 180 metrů. Přestože se závody mistrovství světa silničních motocyklů jezdily v Misanu už v minulosti, nově se seriál MotoGP na tento okruh vrátil až po jeho poslední rekonstrukci v loňském roce. Na stupních vítězů tehdy stáli všichni pozdější mistři světa, dva z nich dokonce na stupni nejvyšším. Rekord okruhu drží Casey Stoner a má hodnotu 1:34,649. Našim se zde nijak zvlášť nedařilo, Lukáš Pešek skončil ve stopětadvacítkách na dvacátém místě, Karel Abraham si připsal jeden bod za čtrnácté místo ve dvěstěpadesátkách
Loňské výsledky

                                                                                                                 
125 ccm                              250 ccm                       MotoGP

1. Mattia Pasini                  1. Jorge Lorenzo         1. Casey Stoner
2. Gábor Talmacsi            2. Hiroshi Ayoama      2. Chris Vermeulen
3. Tomoyoshi Koyama     3. Hector Barbera       3. John HopkinsDosavadní průběh sezóny


Ve třídě do 125 ccm se po brněnském závodě vyjasňuje situace na čele průběžného pořadí. Lídr tabulky Mike Di Meglio si po zisku druhého místa zvýšil náskok před svým největším konkurentem Simonem Corsim na slušných 44 bodů (186 : 142). Francouz jede v nebývalé psychické pohodě, což ale rozhodně neplatí o Italovi. Ten pojede tento vídend před domácím publikem, bude pořádně namotivovaný a pravděpodobně skončí buď hodně vysoko, nebo spadne. Desáté místo z Brna se nejspíš opakovat nebude. Pokud by platila druhá varianta, mohl by už asi na titul zapomenout. Rovných šedesát bodů ztrácí na Di Meglia třetí jezdec v pořadí, mladý Němec Stefan Bradl (126 b.). Ten se ve skvělém světle předvedl v Brně, kde bezchybným výkonem dosáhl svého prvního vítězství. Ani ten ale už nejspíš na titul nepomýšlí a bude se soustředit spíše na udržení medailové pozice před Gáborem Talmacsim. Maďar ztrácí další čtyři body (122 b.) a hodně doplácí na to, jak se jeho tým Bancaja Aspar "věnuje" třídě stopětadvacítek. Jeho týmový kolega Sergio Gadea je totiž dokonce až na dvanáctém místě s 66 body. Na místě pátém je Joan Olivé (110 b.), tedy pilot, jenž odsunul Talmu ze třetího místa jak v brněnském závodě, tak v podstatě i celkově. Šestý je jeho krajan Nicolas Terol (102 b.). Následuje sedmý Bradley Smith (89 b.), od něhož se také před sezónou čekalo určitě daleko více. Osmý je Pol Espargaro (83 b.), devátý Sandro Cortese (77 b.) a desátý Scott Redding (70 b.). A co stroje KTM? I když to jednu chvíli vypadalo na to, že se oranžoví pomalu rozjíží, je to vlastně stále stejná bída. Nejlepší rakouské stroje jsou seřazeny od čtrnáctého místa: 14. - Marc Marquez 33 b., 15. - Raffaele De Rosa 30 b., 16. - Esteve Rabat - 27b.


I když Marco Simoncelli brněnský závod třídy do 250 ccm v závěrečné šikaně parádně "projel", nakonec si stejně zvýšil svůj náskok na druhého v pořadí, kterým je Mika Kallio. Jeho náskok teď činí šestnáct bodů (180 : 164) a i když ten rozdíl není takový, jako je tomu na prvních dvou pozicích ve dvackách, situace je podobná. Ital nyní jede v daleko větším laufu než Fin a i když je samozřejmě možné cokoli (vždyť je k dispozici ještě 150 bodů), v současné době se Simoncelli rýsuje jako jasný favorit na zisk titulu. Ale nepředbíhejme, Marco je "střelec", nějaká chyba by u něho rozhodně nepřekvapila a Mika je vlastně v těsném sledu. Jestliže se o titulu rozhodně nejspíše mezi těmito dvěma piloty, stejně jako ve dvackách o třetí místo svedou boj další dva jezdci. Třetího Alexe Debona a čtvrtého Alvara Bautistu totiž dělí pouhý bodík (139 : 138) a i když o Debonových nelze pochybovat, asi si Bautista před sezńou nepředstavoval, že se bude s tímto veteránem přetahovat o třetí příčku. Ale do jejich tahanice může výrazně promluvit i další Španěl Hector Barbera, který číhá se 126 body na pátém místě. Šestý je Mattia Pasini (117 b.), který zprůměroval vynikající výkony ze začátku sezóny a propadáky, které následovaly a v posledních dvou závodech dojel na šestém a sedmém místě. V Misanu ale bude na domácí půdě a s vědomím, že na titul může letos zapomenout a nemá co ztratit, bude určitě jedním z kandidátů na vítězství. Následují dva Japonci a to sedmý Hiroshi Ayoama (101 b.) a osmý Yuki Takahashi (95 b.). Devátý je Thomas Luthi (86 b.) a desátý Julian Simon (72 b.). Naši se po Brně dostali opět do těsného závěsu, když Karel Abraham je po bodovém výpadku na patnáctém místě s 25 body a Lukáš Pešek, který nasbíral 24 bodů, je o jednu příčku za ním.


Největší rozdíl mezi prvním a druhým jezdcem pořadí je ve třídě MotoGP. Valentino Rossi má na Casey Stonera k dobru 50 bodů a i kdyby si v klidu svého nového motorhomu místo dvou dalších závodů zdřímnul, Stoner by jej v případě dvou vítězství pouze bodově dostihl (i když by ho předstihl v počtu vítězství). Bodový stav je tedy 237: 187 ve prospěch Itala. Je otázka, v jakém psychickém stavu se Australan po dvou pádech nachází, ale ani Valentino není robot a vůči chybám není imunní (viz. Valencie 2006). Bitva o titul je tedy rozhodně ještě otevřená, přičemž na tento boj rozhodně pomýšlí i Dani Pedrosa, který ztrácí dalších patnáct bodů. Bude se ale muset ukázat ve formě, která jej doprovázela na začátku sezóny a ne předvádět to, co ukazoval v Brně. Čtvrtý Jorge Lorenzo (120 b.) se nyní bude spíš soustředit na to, aby vyléčil všechny své bolístky, nalezl ztracenou psychickou pohodu, jistotu na motocyklu a také na to, aby udržel čtvrté místo v šampionátu a pozici nejlepšího nováčka. Silně na něho totiž útočí pátý Andrea Dovizioso, který ztrácí pouhých deset bodů a hlavně tyto bodíky sbírá s nevídanou pravidelností. Můj osobní názor je ten, že na konci sezóny bude v tabulce před Jorgem.
Šestý Colin Edwards je posledním, jenž se dostal přes stobodovou hranici (102 b.). Také on v poslední době zaznamenal trochu ústup ze slávy a hledá formu, kterou měl na začátku sezóny. Tři body na Edwardse ztrácí sedmý Chris Vermeulen, jehož forma naopak v poslední době výrazně stoupá. Osmý Nicky Hayden (84 b.) se po zranění, které utrpěl při závodech supermotardů, v Misanu opět vrátí na závodní dráhu. Pokud bude Shinya Nakano na nové tovární motorce předvádět podobné výkony, jaké ukazoval na Masarykově okruhu, je jisté, že výrazně rozšíří své bodové konto (83 b.) a posune se tabulkou z devátého místa hodně nahoru. Top ten uzavírá Loris Capirossi (77 b.), který se mezi nejlepších deset jezdců vrátil po trochu překvapivém třetím místě v Brně. Dále pouze telegraficky: 11. - James Toseland 75 b., 12. - Toni Elias 66 b., 13. - Alex De Angelis 49 b., 14. - Sylvain Guintoli 42 b., 15. - Marco Melandri 41 b., 16. - Randy De Puniet 40 b., 17. - John Hopkins 37 b., 18. - Anthony West 33 b.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist