Před COMMERCIALBANK GRAND PRIX OF QATAR

Po pětiměsíční zimní přestávce začne tenhle víkend v katarském Doha jednašedesáté mistrovství světa silničních motocyklů.

Před COMMERCIALBANK GRAND PRIX OF QATAR

Okruh Losail International Circuit leží nedaleko hlavního města Kataru Doha. Byl vybudován v roce 2004, ve kterém se na něm jelo také poprvé mistrovství světa silničních motocyklů (zvítězili Sete Gibernau, Sebastian Porto a Jorge Lorenzo). Trať měří 5 380 metrů, jeho startovní rovinka je dlouhá 1068 metrů, šíře trati je dvanáct metrů a jezdci během jednoho kola zatočí desetkrát doprava a šestkát doleva. Rekord okruhu zajel vloni Casey Stoner a má hodnotu 1:56,528 sekundy (pole position drží Jorge Lorenzo – 1:55,002). Stejně jako v loňském roce se i letos pojede v nočních hodinách za umělého osvětlení.

Loňské výsledky


První závod MotoGP v loňské sezóně začal v duchu sezóny předcházející. Suverénně zvítězil Casey Stoner, Valentino Rossi po lehce “uzívaném” výkonu dojel se ztrátou třinácti vteřin na páté pozici a všecho nasvědčovalo tomu, že Australan bude celou sezónu všem ukazovat záda. Všichni dobře víme, jak to všechno dopadlo. Druhým místem překvapil nováček MotoGP Jorge Lorenzo. Ve čtvrtlitrech svým výkonem všechny šokoval Mattia Pasini, který při prvním startu v této kubatuře dokázal zvítězit a napodobil tak stejně impozantní vstup do sezóny 2003 Manuela Poggialiho. Skvělý závod zajel i Karel Abraham a svým sedmým místem tak zaznamenal nejlepší výsledek sezóny. Osm kol s ním držel krok i Lukáš Pešek, než pro něho závod skončil pádem. I ve dvackách platilo pořekadlo, že první vyhrání z kapsy vyhání. Vyhrál Sergio Gadea, který ale v konečném zúčtování skončil až na dvanáctém místě.


125 ccm   
                                                250 ccm                                                       MotoGP

1. Sergio Gadea                                      1. Mattia Pasini                                           1. Casey Stoner
2. Joan Olive                                            2. Hector Barbera                                       2. Jorge Lorenzo
3. Stefan Bradl                                         3. Mika Kallio                                               3. Dani Pedrosa


Stopětadvacítky

Veškeré startovní listiny pro letošní sezónu už jsme zveřejnili, takže si jenom zaktualizujeme situaci po předsezónních testech. Jako největší kandidát na zisk letošního titulu se před začátkom sezóny jeví Julian Simón, který v drtivé většině testů nechal svoje soupeře hodně daleko za sebou. Když tenhle Španěl přešel zpět do nejnižší kubatury ze čtvrtlitrů, dost lidí nechápavě kroutilo hlavou. Ale i když “Julito” nikdy napatřil mezi hlavní favority (ať už ve dvěpade nebo dvackách, v nichž začínal), letos to bude ve spojení s týmem Aspara Martinéze asi o něčem úplně jiném. Mezi velké favority bude určitě patřit i druhý člen týmu Bancaja, Brit Bradley Smith, který sice nepůsobil tak suverénním dojmem jako jeho španělský kolega, ale ve většině případů se pohyboval mezi prvními třemi jezdci. Hodně rychlí byli ale i Andrea Iannone (Ongeta Team I.S.P.A.), Pol Espargaro (Derbi Racing), nebo Sandro Cortese (Ajo Interwetten). Naopak více se určitě čekalo od loňských rychlíků Stefana Bradla, který se jen ztěží prokousával mezi deset nejrychlejších pilotů, nebo Simone Corsiho. Stále se ale jednalo “jenom” o testy a je pravděpodobné, že během sezóny se situace změní. Určitě už všichni víme, že po roční pauze budeme moci držet i v téhle třídě palce našemu zásupci, kterým bude Lukáš Šembera. Ten si určitě svoji předsezónní přípravu představoval trochu jinak, ale nakonec to určitě nebylo tak hrozné, protože při svých nejlepších testech končil těsně za druhou desítkou.


Dvěstěpadesátky

V téhle třídě budou určitě největší favorité na zisk titulu Marco Simoncelli, Alvaro Bautista a Hector Barbera. Všichni tři ale do uvodního závodu sezóny vstupují se zdravotními obtížemi. U Marca Simoncelliho dokonce vůbec není jasné, zda se na start v Losailu postaví. Během minulého víkendu si totiž během motokrosového tréninku zlomil člunkovou kost v zápěstí a musel se podrobit artroskopické operaci, při které mu byla kost zpevněna titanovým šroubem. Sám Marco doufá, že nakonec pojede, vše ale bude záležet na posouzení oficiálního lékaře. Takže pokud se zdálo, že si Alvaro Bautista svým zraněním v předsezónních testech zkomplikoval vstup do sezóny, tak tehnle Ital je na tom ještě daleko hůř. Bautista se totiž už zúčastnil posledních testů v Losailu a rozhodně nebyl svým zraněním nijak výrazně omezen. Ale i třetí jezdec z grupy největších favoritů, Hector Barbera, je stále zdravotně hendikepován zraněným kolenem, které si pochroumal při pádu během testů v Jerezu. Naopak naši střelci se před zahájením sezóny pěkně rozjezdili. Lukáš Pešek byl hodně vidět v Jerezu a po dlouhé době zvykání si na novou fabrickou mašinu začal tahat i Karel Abraham, který se v Losailu dostal svým časem hodně vysoko. První desítka tak je pro oba určitě hodně reálná.


MotoGP

V téhle kubatuře nebudu dlouze popisovat, kdo je hlavním favoritem. Je to už devátou sezónu stále stejné. Ale pozor! I když je Valentino Rossi všemi bookmakery nasazován nejvýš (tak jsem to stejně profláknul), rozhodně to neznamená, že by měl titul v kapse. Stejně favorizován byl i totiž v sezónách 2006 a 2007 a všichni víme, jak to dopadlo. Hlavně Casey Stoner během všech testů dokazoval svoji rychlost a pokud se vyvaruje chyb, kterých se vloni pod Italovým tlakem dopouštěl, bude hodně nepříjemným soupeřem. Do boje o titul určitě budou chtít zasáhnout i Španělé Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Prvně jmenovaný už má svoje učednická léta v téhle kubatuře za sebou a platí o něm to samé, co o Australanovi. Když nebude chybovat, bude se pohybovat hodně vepředu. Dani Pedrosa tenhle týden potvrdil, že jeho zranění z březnového testu v Kataru je už relativně v pořádku a na startu uvodního závodu rozhodně nebude chybět. Obecně se předpokládá, že o titulu mistra světa by se mělo rozhodnout právě mezi těmito čtyřmi piloty. Ale ani ostatní rozhodně nebudou chtít být jenom do počtu. Platí to určitě o Andreovi Doviziosovi, který poprvé osedlá fabrickou mašinu, Nicky Hayden bude chtít dokázat, že dukna není stavěná jenom pro Stonera, hodně rychlí byli před sezónou oba jezdci týmu Rizla Suzuki Loris Capirossi a Chris Vermeulen, je tady veterán Colin Edwards, navrátilec Sete Gibernau..... Už aby byl aspoň pátek!


Stejně jako v superbikách, i v MotoGP pro vás bude připravená tipovačka. Tak kdo bude mít nejlepší odhad?

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist