Před Cardion ab Grand Prix České republiky

Po letní přestávce se Mistrovství světa silničních motocyklů opět hlásí o slovo. Druhá část šampionátu odstartuje na brněnském okruhu pod názvem Cardion ab Grand Prix České republiky již o tomto víkendu.

Před Cardion ab Grand Prix České republiky
Cardion ab Grand Prix České republiky Mistrovství světa silničních motocyklů Automotodrom Brno 17.-19.8.2007
Přestože zde nové osmilitry testovaly hned po skončení loňské Grand Prix, oficiální premiéru budou mít v Brně až o nadcházejícím víkendu. Oči diváků se budou upírat především na vedoucí duo Casey Stoner – Valentino Rossi.
Stonerova Desmosedici GP7 letos přejela cílovou čáru jako první celkem šestkrát. Australanův nejhorší výsledek v letošní sezóně bylo páté místo. Díky tomu má dnes 44 bodový náskok před druhým jezdcem celkového pořadí a pětinásobným mistrem třídy MotoGP, Valentinem Rossim. Stonerovi se letos jako jedinému navíc podařilo zlomit kletbu pole position: v Laguna Seca vybojoval pole position i vítězství v závodě, což se letos ve třídě MotoGP zatím nikomu jinému nepodařilo.
Rossi má přes sebou nelehký úkol: vytrvale sbírat body a přiblížit se Stonerovi na dosah. V Brně by mohl brát Rossi plný počet bodů – trať mu sedí, vyhrál zde již dvakrát a určitě bude chtít dokázat, že loňské Capirossiho vítězství bylo jen jednorázovou záležitostí.
Dvaadvacet bodů za Rossim je další jezdec, který má na Brno dobré vzpomínky: Dani Pedrosa, který už zde vyhrál závod 125 i 250ccm a letos by si jistě rád připsal vítězství v MotoGP. Loni dosáhl na třetí příčku a po letošním vítězství na Sachsenringu sebevědomím rozhodně nešetří.
Chris Vermeulen a Marco Melandri, kteří stáli na stupních vítězů v Laguna Seca, již podepsali kontrakty na sezónu 2008. Vermeulen zůstane u Suzuki a Melandri půjde k Ducati. Italský jezdec prokázal značnou dávku odvahy a sebezapření, když se ukázalo, že v USA startoval se zlomeninou kotníku. Díky této zdravotní komplikaci visí nad Melandriho startem v Brně otazník. Jeho týmový kolega Toni Elias se po zlomenině stehenní kosti naopak do šampionátu vrací.
Posledním jezdcem, který před Brnem překročil hranici sta bodů je šestý John Hopkins. Po neúspěchu v domácím závodě, kde měl v úvodním kole kolizi s Nicky Haydenem, se i on určitě bude chtít posunout v tabulce celkového pořadí směrem nahoru.
Dalším jezdcem, který se zotavuje po zranění, je Alex Hofmann. Na Sachsenringu si při pádu v tréninku zlomil ruku a lékaři mu museli kost zpevnit kovovou destičkou s patnácti šrouby. V Brně tak místo Hofmanna nastoupí Ivan Silva.
250ccm
Jorge Lorenzo, jehož přestup do MotoGP 2008 je již podepsán, míří za dalším titulem ve 250ccm. Na svého největšího rivala Alexe de Angelise má náskok dvaadvaceti bodů a pokud se mu druhá polovina sezóny vydaří stejně jako loni, nebude o jeho vítězství pochyb.
Na divokou kartu pojede v jednom týmu s Lorenzem v Brně Alex Debon, který již s Aprilií podepsal smlouvu na celou sezónu 2008.
125ccm
Z šesti nejlepších jezdců 125ccm loňské sezóny zůstali v této třídě letos jen tři. Ze všech nejlépe se podařilo prosadit Maďarovi Talmacsimu, i když od druhého Faubela ho dělí pouhé dva body. Třetí je Tomoyoshi Koyama a ze čtvrtého místa vše sleduje domácí jezdec Lukáš Pešek, který se však potýká se zdravotními problémy a jeho cílem je brněnský závod alespoň dokončit.
Čeští jezdci na divokou kartu
Jiří Mayer (250ccm)
Datum narození: 2. března 1990
První GP: 2006, Brno 250ccm
Tým: Club Racing Team Mayer
Motocykl: Honda
Sedmnáctiletý účastník Mistrovství Evropy třídy 250ccm má letos zatím na kontě jedno jedenácté a jedno čtrnácté místo. Start na divokou kartu při Grand Prix České republiky ve třídě 250ccm si Jirka vyzkoušel již loni.
Michal Prášek (125ccm)
Datum narození: 6. prosince 1988
První GP: 2006, Brno 125ccm
Tým: Motoracing Team Roháč & Fejta
Motocykl: Honda 125GP
Vedoucí jezdec Mistrovství České republiky třídy 125ccm se na divokou kartu zúčastnil brněnské Grand Prix již loni. Na motocyklu Honda dokončil závod na 32.pozici s nejlepším časem 2:10,491.
Karel Májek (125ccm)
Datum narození: 15.července 1992
Motocykl: FGR
Tým: FGR 07 Team
Po dosažení titulu mistra České republiky na minibicích přesedlal Karel na silniční motocykl. Ve svých patnácti letech se účastní Mistrovství ČR silničních motocyklů třídy 125ccm. V průběžném pořadí se zatím pohybuje na 4.místě celkově, mezi juniory je třetí. V letošní sezóně se mu navíc podařilo vybojovat premiérové 3 body v Mistrovství Evropy 125ccm.
Karel Pešek (125ccm)
Datum narození: 2.srpna 1992
Motocykl: Honda
Tým: Intermoto Czech
Mladší bratr Lukáše Peška začal svoji závodní kariéru již v 10 letech na minibicích, odkud před dvěma lety přestoupil do silničních motocyklů. Svůj nejrychlejší čas zajel v rámci Mistrovství České republiky na brněnském okruhu za 2:15,9.
Red Bull Rookies Cup
Lukáš Šembera
Datum narození: 16. října 1992
Motocykl: KTM RC 125
Jediný český zástupce v Red Bull Rookies Cupu 2007. Ve třech závodech ze čtyř bodoval, nejlépe se zatím umístil na 7. místě v italském Mugellu. V Doningtonu dojel na 11. pozici, v holandském Assenu vybojoval 14.místo a na Sachsenringu dokončil závod osmý. Tyto výsledky Lukášovi vynesly celkem 24 bodů a v současné době je na 12. místě celkového pořadí.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist