Na Grand Prix v Brně stát uvolní 30 milionů

O výši částky rozhodla vláda na svém středečním zasedání v Praze. Ze státního rozpočtu tak půjde na prestižní podnik pořádaný na území České republiky o deset milionů méně než původně navrhoval ministr školství Marcel Chládek a s nímž již počítali pořadatelé Grand Prix v Brně.

Na Grand Prix v Brně stát uvolní 30 milionů

Kapitoly článku

Letos v květnu oznámilo vedení Automotodromu Brno promotéru šampionátu mistrovství světa silničních motocyklů, že nemá zajištěno financování závodu Grand Prix České republiky v roce 2014 ani v letech následujících a pokud v této věci nedojde k zásadní změně, budou nuceni požádat o vyjmutí závodu v České republice z kalendáře mistrovství světa.

Tento krok Automotodromu Brno následoval potom, co Národní rada pro sport odmítla zařadit závod Grand Prix České republiky do dotačního programu pro významné sportovní akce, čímž vyloučili jakoukoliv možnost poskytnout na uspořádání Grand Prix finanční prostředky. Neexistuje tedy žádná záruka, že Automotodrom Brno do budoucna nějakou podporu dostane a takové riziko nelze podstoupit.
Po řadě jednáních s nejvyššími státními představiteli je výsledkem 30 milionů korun, které stát vyčlenil na Grand Prix v Brně. Dvacet milionů je z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, dalších deset pak z vládní rozpočtové rezervy ministerstva financí.

Peníze, o nichž se nyní hovoří, jsou určeny pro takzvaný zalistovací poplatek. Ten je pro promotéra šampionátu a v případě české Grand Prix se jedná o 72 milionů korun. Aby byla Grand Prix České republiky v Brně životaschopná, je potřeba získat peníze na zalistovací poplatek v plné výši, což se nepodařilo. Nepodařilo se získat ani slíbených 40 milionů korun a neexistuje ani žádné další systémové řešení v rámci financování Grand Prix do budoucna.
Automotodrom Brno měl termín od promotérské společnosti šampionátu do konce června, aby sdělili, zda světový šampionát může počítat s Českou republikou také pro příští rok. Zástupci Automotodromu Brno jistě budou chtít tento nepříznivý stav v následujících dnech ještě zvrátit, ale času již nemají nazbyt.

Skutečně je to až neuvěřitelné a vzhledem k okolnostem také velmi smutné, ale zatím to vypadá, že jedna z mála věcí, na kterou můžou být Češi skutečně velmi hrdí, Velká cena České republiky v Brně, může být letos na nějakou dobu, ne-li vůbec, také ta poslední.

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.67
Známkováno: 6x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist