MotoGP 2012 bez Sachsenringu

Černý scénář promotéra německé Grand Prix na okruhu Sachsenring ADAC Sachsen se bohužel vyplnil. V kalendáři závodů Grand Prix 2012 je sice uvedena GP Německa, ale místo konání bude známo teprve později. V žádném případě to ale nebude tradiční okruh na Sachsenringu.

MotoGP 2012 bez Sachsenringu
Od roku 1998 hostil "Grand Prix von Deutschland" okruh Sachsenring. Po několikaměsíčním "boji" o peníze se pořadatel ADAC Sachsen rozhodl definitivně odřeknout pořádání GP Německa 2012 na Sachsenringu.

"ADAC dlouho bojoval o udržení závodu MS na Sachsenringu. S velkou dávkou enthusiasmu jsme sem přivedli německý závod Grand Prix a za pomoci nadšených diváků z něho udělali mekku motoristického sportu. Nyní nám pořadatel ADAC Sachsen sdělil, že nejsou schopni příští rok "Motorrad Grand Prix von Deutschland" zorganizovat. Toto jejich rozhodnutí musíme bohužel akceptovat. Pro celý místní region je to jistě velká škoda, neboť německá Grand Prix byla v posledním rocích jeho významným a nepřehlédnutelným hospodářským faktorem", říká ve svém oficiálním prohlášení sportovní prezident ADAC Hermann Tomczyk.
Po skončení letošních závodů na Sachsenringu bylo nadšeným divákům oznámeno, že se GP Německa zde pojede i v roce 2012, ovšem podepsáno nebylo vůbec nic. Přes divácký rekord se totiž německá GP pohybovala v červených číslech. Zároveň Dorna zvýšila zalistovací poplatek o dvojnásob.

"Dle našeho názoru leží problém zde, tedy v saském regionu, který závod na Sachsenringu založil", říká Tomczyk a vysvětluje: "Bohužel Sachsenring je originální v tom, že to není permanentní závodní okruh a jeho příprava pro závod MotoGP je vždy hodně nákladná".

"Dále je nutno připomenout, že pro rok 2012 byly signalizovány velké stavební úpravy, neboť homologace ze strany FIM už skončila", podotýká Tomczyk.

Z Tomczykova pohledu připadá na příští rok v úvahu především Nürburgring, ovšem možností je i Lausitzring nebo Hockenheimring. O počtu diváků především na Nürburgringu či Hockenheimringu si ale nedělá nikdo z odborníků žádné iluze.

"Rozhodnutí o určení místa konání GP Německa je záležitostí ADAC München. Na základě nejnovějšího vývoje budeme hledat odpovídající okruh s odpovídajícím sportovním managementem, který je schopen německý závod MS uskutečnit. Veřejnost budeme samozřejmě informovat, jakmile se definitivně rozhodne. Dejte nám prosím čas několika týdnu, abychom mohli vše detailně vypracovat", uzavírá téma GP Německa 2012 Tomczyk.
Dle největších saských novin 'Freien Presse' je letošní ztráta pořadatelů GP Německa na Sachsenringu 850.000 Euro, ačkoliv se podařilo ušetřit 1,25 milionů Euro a ceny všech lístků byly zvýšeno o 10%. Počet diváků byl letos rekordní a dostal se na hranici 230 133.

Na závodě superbiků na Nürburgringu kroužili piloti WSBK svá kola před poloprázdnými tribunami a nedá se tedy očekávat, že by se moc změnilo ani při závodech Grand Prix. Přece jen je tento okruh svou tradicí automobilový a navíc závody motorek jsou historicky populární právě na území bývalého východního Německa. 

Z tohoto pohledu se zdá být Lausitzring optimálnějším řešením, ovšem ředitelství okruhu bylo tímto rozhodnutím ADAC Sachsen včera doslova zaskočeno, a tak se ve svém prvním komentáři k této možnosti vyjádřilo dost opatrně: "Zkoumáme všechny ekonomické faktory a proto žádáme o 8 dní času na rozmyšlenou. Jistě, nechceme ztratit pro Německo a hlavně zde pro "Východ" takový podnik celosvětového významu a okruh Lausitzring byl vybudován pro velká představení tohoto druhu. Výdaje za přebudování okruhu speciálně s výhledem na pořádání MotoGP by se dle našich předběžných odhadů neměly pohybovat v nějakých závratných sumách."

Na celý problém jsou hodně rozdílné názory, zatímco sportovní prezident ADAC Hermann Tomczyk je názoru, uskutečnit Grand Prix Německa 2012 na nějakém jiném okruhu, tak Lars Kluge včera v pořadu TV "MDR" řekl, že je třeba se už nyní soustředit na rok 2013: "Pokud je opravdu odřeknutí na příští rok ze strany ADAC definitivní, tak to s těžkým srdcem musíme přijmout a plně se koncentrovat na to, aby se Německá Grand Prix v roce 2013 opět na Sachsenring vrátila".

Závěrem několik čísel o přínosu motocyklové Grand Prix do regionu Sachsen: Návštěvníci zde letos utratili 22 milionů Euro, mezi Freibergem a Plavnem bylo v hotelích a penzionech registrováno celkem 40.000 noclehů a v kempech u Hohenstein-Ernstthalu bylo zaznamenáno dohromady 10.000 obytných přívěsů a kemperů.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist