Mistrovství světa v rally - Wales Rally GB

Jestli si myslíte, že jsem se zbláznil a píšu na motorkářském serveru o mistrovství světa v rally, čtěte dál. Na dvanácté pozici totiž protnul cílovou pásku osminásobný mistr světa Valentino Rossi.

Všichni víme o tom, že Valentina Rossiho lákájí nejen řidítka a kola v jedné stopě. Celkem často bývá hostem týmu Ferrari při testech jejich ef jedničky a ještě víc ho láká svět automobilových soutěží. V posledních třech ročnících Rally Monza dvakrát vyhrál a letos tuto soutěž dokončil na druhém místě. V roce 2006 v závěrečném podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích Rally New Zealand se Subaru WRC skončil jedenáctý. Už v průběhu letošní sezóny se rozhodl, že se zúčastní waleské rally, která je závěrečným podnikem letošního mistrovství světa. Jeho cílem bylo vylepšení výsledku z Nového Zélandu, což by znamenalo pozici v první desítce.

Rossi do soutěže odstartoval se spolujezdcem Carlo Cassinou, vozem Ford Focus WRC týmu Stobart Ford a startovním číslem 46. Začal opatrně, ve druhé rychlostní zkoušce (první byla pro náledí zrušena) zajel 45. čas. První den zakončil po osmi erzetách na 24. pozici se ztrátou 3:28,0 minuty na vedoucího jezdce. V sobotních sedmi etapách se pohyboval mezi dvanáctým a dvacátým místem, na konci dne byl patnáctý se ztrátou 9:38,6 minuty. Nejlépe si vedl závěrečný den, kdy se ve čtyřech erzetách pohyboval mezi jedenáctým a třináctým místem a soutěž dokončil jako dvanáctý se ztrátou 13:20,4 minuty na vítězného Sebastiana Loeba. Podmínky soutěže byly hodně náročné, střídalo se mokro, sníh i led a Valentino tak byl po skončení soutěže spokojený:

"Jsem tak šťastný! Jsem nadšený, že jsem soutěž dokončil. Bylo to skvělé. Byl to skvělý víkend a v závěru jsme jezdili dobré časy. Byl to postupný proces. Snažil jsem se vnímat a pochopit nové věci, učit se a nedělat žádné zbytečné chyby. Bylo to skvělé v těchto podmínkách dokončit bez nějaké velké chyby. "

Takže i když se mu nepodařilo zlepšit výsledek z Nového Zélandu, jeho odstup od prvního byl oproti předcházející soutěži nižší, když tehdy měl ztrátu na prvního Marcuse Gronholma celých 20:38,8 minuty. Ve Walesu za Rossim skončilo šest vozů specifikace WRC, jeho kolegové z týmu Stobart Ford skončili před ním. Francois Duval dojel šestý, Matthew Wilson devátý a Barry Clark uzavíral první desítku. Na něho Valentino ztratil dvě a půl minuty. Poslední Ford týmu Stobart vedený Henningem Solbergem soutěž nedokončil. Už teď se Vale těší na to, že se téhle soutěže zúčastní i v sezóně příští.