Marc Márquez: Titul mistra světa? To zřejmě ne

Marc Márquez láme všechny rekordy, může se stát klidně novým Rossim. Ale mistrem světa hned v prvním roce závodění? To se mu zřejmě nepodaří. I když člověk nikdy neví...

Marc Márquez: Titul mistra světa? To zřejmě ne
Bez jakýchkoliv pochybností, to co předvedl Marc Márquez při GP Texasu nebylo jen pouhé vítězství, to nebyla jen "jízda králů", to byl vítězný boj, vyhraná válka. Nechal za sebou všechny ostatní - týmovým kolegou Pedrosou počínaje, přes mistra světa Lorenza a Valentinem Rossim konče - jako žáky ve školních lavicích, vymazal z historické tabulky «Fast Freddie» Spencera jako nejmladšího vítěze historie (v královské kubatuře) a média o něm začaly pět pouze superlativy: Jeho cit v pravé ruce, jeho vůle po vítězství, jeho jezdecká technika, jeho lstivé, prohnané a úskočné oči, jeho egoismus, jeho kouzla, jeho výkonnost, jeho srdečný výraz, jeho obrovská odhodlanost - prostě Márquez má všechny doplňky, které rozlišují vítěze závodu od Superstar.

"Časy Marca jsou obdivuhodné, vždyť on má z nás všech nejmenší zkušenosti. Takže se bude zlepšovat závod od závodu", říkal už po prvních testech v Sepangu Valentino Rossi a později jen doplnil svá slova: "Musím zkusit ho porážet co nejvíckrát v první polovině sezóny, neboť mám obavy, že v té druhé se mně to mockrát už nepodaří".

Jistě, Marc Márquez je zcela výjimečný talent. To se ostatně poznalo už v jeho 14 a 15 letech, kdy jezdil pro KTM španělský šampionát do 125-ccm.
Jeho jezdecký styl je vyjímečný, vyzařuje z něho obrovská lehkost, rychlost dostal vrozenou snad už od Pánaboha. Nezdržuje se ani tím, že by objel minimálně půl kola pomalu, okamžitě jde až na samý limit - a někdy také přes něj. Zatím byl také ušetřen těžkých pádů a zlomenin.

Pouze jednou se doposud musel vypořádávat Márquez se zdravotními problémy a s tlakem médií a veřejnosti: V říjnu 2011 byl jeho souboj o titul mistra světa Moto2 se Stefanem Bradlem hodně těsný - Španěl spadl hned v prvním volném tréninku v Austrálii celkem dvakrát, o týden později při prvním volném tréninku na GP Malajsie znovu a to hned v prvním kole. Začal dvojitě vidět a musel se posledních dvou závodů vzdát...

Zřejmě má pravdu Andrea Dovizioso, který říká, že k hodnocení Marca Márqueze je ještě hodně brzo a chce to víc času, aby se mohlo definitivně říci, čeho je tento Španěl vlastně schopen.

Samozřejmě, my všichni máme rádi "nadpřirozené bytosti" s výjimečnými schopnostmi. Ale těmi pravými šampiony jsou jen ti, kteří se dokáží udržet na samé špici několik let. Tak jako plavci Ian Thorpe či Michael Phelps, nebo Messi, Federer – či famózní Rossi, který vyhrál svou první GP v roce 1996 v Brně (125 ccm) - těm všem se to podařilo..
Všechno nasvědčuje tomu, že jsme zažili zrod nové Superstar, možná dokonce nového Rossiho.

Ale stejně bychom neměli šroubovat očekávání příliš vysoko. Byl by to totiž skoro zázrak, kdyby už letos promlouval Marc Márquez do boje o titul mistra světa.

Honda, Repsol, jeho manažer Emilio Alzamora, Márquezův kompletní nejužší kruh vědí hodně dobře, že s Rossi (14. sezóna v MotoGP), Pedrosa (8. sezóna MotoGP) a Lorenzo (6. sezóna MotoGP) jsou hodně těžké kalibry k poražení.

Doposud nemusel Márquez odolávat v MS-MotoGP skoro žádnému tlaku. Po zimních testech byli Pedrosa a Lorenzo nejžhavějšími kandidáty na titul mistra světa. V Texas mohl Márquez svůj talent naplno prodat, jeho soupeři totiž neměli z minulosti na této trati žádné zkušenosti a všichni tak začínali od nuly.

V Jerezu ovšem budou mít soupeři jasnou výhodu. Na tratích jako jsou Le Mans, Mugello, Barcelona, Assen, Sachsenring, Laguna Seca, Indy, Brno, Silverstone, Misano atd. ještě nikdy Márquez s Hondou MotoGP nejel a také zde předtím nebude testovat. Jeho hlavním cílem na těchto tratích bude najít do závodu optimální nastavení, ale musí také počítat s proměnlivým počasím a nebude se tak moci odrazit od nasbíraných dat z minulosti a ze znalosti těchto okruhů se silným motocyklem. A v Laguna Sece bude úplně poprvé...
Byl by to vlastně úplný zázrak, kdyby tovární pilot Repsol-Hondy dokázal jezdit stabilně na úrovni svých velkých soupeřů Lorenza, Pedrosy a Rossiho.

Jistě, všichni si můžeme vzpomenout na tyto "nadpřirozené bytosti" z minulosti: Johnny Cecotto 1975, Gregg Hansford a Kenny Roberts 1978; Freddie Spencer se v roce 1983 objevil jako mimozemšťan v MS; Max Biaggi vyhrál 1998 v Suzuce s privátním motocyklem Honda od Erv Kanemota hned svůj první závod 500-ccm, Rossi potvrdil své umění hned v prvním roce 2000; 2001 se pak stal mistrem světa; Casey Stoner zajel při svém debutu v MotoGP 2006 s LCR-Hondou v Kataru nejlepší čas v tréninku, Rookie Jorge Lorenzo postavil při svých prvních třech závodech 2008 Yamahu na Pole-Position.

Ovšem je zde také hodně případů skvělých pilotů, kteří vstoupili do mistrovství světa daleko tišeji a přesto zanechali za sebou hodně znatelnou stopu: Wayne Rainey (3 tituly MS), Eddie Lawson (4 tituly MS) či dokonce Mick Doohan (5 titulů MS), to jen jako příklad.

Samozřejmě, že máme všichni obrovskou radost z úspěchů Marca Márqueze, neboť šampionátu jako takovému to může pouze pomoci. Ale neočekávejme od něho žádné nadpřirozené schopnosti, ty on prostě nemá a je to pouze člověk z kůže, masa a z kostí, jako každý jiný.

"Každý začátek je lehký, ty poslední schody směrem vzhůru jsou nejtěžší a také nejstrmější", říká básník Goethe.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.00
Známkováno: 7x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist