Kvalifikační sobota v Texasu

Sobotní program texaského závodního víkendu zahájili jezdci světového šampionátu třetím volným tréninkem. Odpolední kvalifikace pak rozhodly o postavení na startu. Pole position v kubatuře Moto3 vyhrál Alex Rins, Marc Márquez poprvé startuje z první pozice v MotoGP a Scott Redding je vítězem kvalifikace šestistovek Moto2.

Moto3 – 3.volný trénink

Dopolední trénink nejnižší kubatury zahájili jezdci v sedlech čtyřdobých 250ccm prototypů Moto3 přesně v šestnáct hodin středoevropského času. První časy na kolo se pohybovaly kolem dvou minut a třiadvaceti sekund, ale s přibývajícím časem pochopitelně všichni zrychlovali. Po úvodních dvanácti minutách vedl tabulku Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) s časem 2´20,089 sekundy před Maverickem Viňalesem (Team Calvo) a Alexem Márquezem (Estrella Galicia 0,0).

Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil (Redox RW Racing GP) byl s časem 2´22,822 sekundy dvanáctý. Páteční tréninky Jakub Kornfeil komentoval slovy: „Je to hezká dráha – technická a náročná. V posledních dnech jsme se ji snažili lépe poznat jízdou na skútru nebo pěšky, ale je to pokaždé úplně jiné, když pak jedete s motorkou třídy Moto3. Je to typická dráha pro formuli 1 a pro motorky není jednoduchá. Budeme se snažit zvyknout, získat zkušenosti a zaměřit se na dobrý kvalifikační výsledek.“

Těsně před polovinou tréninku Alex Rins snad v každém kole vylepšil dnešní maximum a druhou polovinu závěrečného tréninku Moto3 zahájil super časem 2´17,748 sekundy, což byl o půl sekundy rychlejší čas než včerejší maximum Mavericka Viňalese. Viňales byl po dvaceti minutách druhý se ztrátou 1,4 sekundy a na třetí pozici se posunul Luis Salom (Red Bull KTM Ajo), jenže ten už na Rinse ztrácel dokonce necelé tři sekundy. Jakub Kornfeil byl patnáctý s časem 2´21,940 sekundy. V devatenácté zatáčce spadl Francesco Bagnaia (San Carlo Team Italia) a o něco později hledal svůj motocykl také Alex Márquez. Oba jezdci ale vyvázli bez vážných zranění.

V posledních deseti minutách proběhla generálka na odpolední kvalifikaci. Všichni jezdci jezdili jedno rychlé kolo za druhým a pořadí se měnilo s každým průjezdem cílovou rovinkou. Alex Rins stále držel vedoucí pozici, protože dokázal neustále zlepšovat svůj čas, který byl těsně před koncem na hranici 2´17,140 sekundy. Útoku na nejrychlejší časy se také zúčastnil Jakub Kornfeil, který předvedl velmi dobrý výkon a časem 2´19,492 sekundy uzavřel tréninkovou část sedmým místem. Nejrychlejším jezdcem je s časem 2´17,062 sekundy Alex Rins, druhý Luis Salom ztrácí na Španěla jednu sekundu a třetí v pořadí Maverick Viňales dokonce 1,7 sekundy.