Grand Prix v Texasu očima statistika

O nadcházejícím víkendu je na programu druhé kolo sezony mistrovství světa silničních motocyklů, které jezdce a týmy zavede do Texasu, konkrétně do Austinu, kde již třetím rokem pořádají Grand Prix na moderním okruhu Circuit of The Americas (COTA). Přibližme si víkend na území USA pohledem statistiky, kterou pro nás připravili na motogp.com.

Jediným vítězem závodu třídy MotoGP je na okruhu Amerik španělský jezdec tovární stáje Hondy Marc Márquez. Úřadující mistr světa navíc v posledních dvou letech získal společně s týmovým kolegou Danim Pedrosou pro japonského výrobce double. Američan Nicky Hayden je blízko vstupu mezi závodní elitu, protože v Texasu může zaznamenat start do 200. Grand Prix.
  • v roce 2013 uspořádal Austin v Texasu první podnik motocyklového seriálu Grand Prix na zbrusu novém okruhu Amerik, čímž se stal čtvrtým místem ve Spojených státech, které má nebo mělo své místo v kalendáři mistrovství světa. V USA do této chvíle uspořádali celkem 26 Grand Prix - Daytona (2), Laguna Seca (15), Indianapolis (7) a Austin (2).
  • v posledních dvou Grand Prix zaznamenala na okruhu Amerik v Austinu tovární Honda double, pokaždé totiž vyhrál jezdec jejich tovární stáje Marc Márquez a druhé místo obsadil Dani Pedrosa
  • v roce 2014 vyhrál Marc Márquez na okruhu Amerik v Texasu každý z čtveřice volných tréninků, získal pole position novým kvalifikačním rekordem, byl nejrychlejší v nedělním warm-upu, následně vedl v každém kole závodu královské kubatury, který také vyhrál a v němž navíc nastavil nový rekord v čase na kolo
  • třetí místo Andrea Doviziosa, které zaznamenal v závodu MotoGP loni v Austinu, bylo Italovým prvním umístěním na stupních vítězů v sedle tovární Ducati
  • loni byl nejlepším jezdcem Yamahy v cíli závodu královské kubatury Grand Prix v Texasu britský jezdec Bradley Smith, který projel cílem pátý. Tovární jezdci Valentino Rossi a Jorge Lorenzo obsadili v pořadí osmé a desáté místo.
  • loňský závod královské kubatury v Texasu vyhrál Marc Márquez rozdílem 4,124 sekundy, což je do této chvíle jeho největší náskok, kterým vyhrál závod na suchém povrchu od svého přestupu do MotoGP v roce 2013
  • jezdci Hondy vyhráli posledních deset závodů seriálu Grand Prix na území Spojených států. Posledním jezdcem, který v USA vyhrál na jiném stroji než Honda, byl jezdec tří ladiček Jorge Lorenzo v Laguně Seca 2010.
  • v Texasu absolvuje Američan Nicky Hayden jubilejní 200. Grand Prix královské kubatury a stane se tak teprve čtvrtým jezdcem, který tohoto milníku dosáhne. Hayden je prvním Američanem, jemuž se může podařit dostat do exkluzivního klubu, kde je už nyní Valentino Rossi, Alex Barros a Loris Capirossi.
  • loni, během tiskové konference v předvečer zahájení závodního víkendu v Texasu, Američan Colin Edwards oznámil, že sezona 2014 bude jeho poslední v mistrovství světa silničních motocyklů, protože má v plánu ukončit závodní kariéru. Nakonec jel Edwards poslední závod už v Indianapolis a na dráhu se už do konce sezony nevrátil. Dnes je v roli zkušebního jezdce Yamahy.