Grand Prix San Marina – závod

Na okruhu v Misanu se dnes odehrály velké bitvy o mistrovské body v Grand Prix San Marina. Italští diváci čekali, zda některý z "domácích" jezdců dosáhne jubilejního sedmistého vítězství italského jezdce v mistrovství světa silničních motocyklů. Díky Valemu se nakonec dočkali.

125 ccm

Velmi dramatický závod čekal diváky ve třídě do 125 ccm. Nejžhavějším želízkem v ohni domácích byl Simone Corsi, který startoval z páté pozice a jako první tak mohl tak zaknihovat jubilejní vítězství italského jezdce v Grand Prix. Od startu však nejrychleji vypálil Bradley Smith, kterého však po pár zatáčkách předstihl poleman Gábor Talmacsi. Tito dva jezdci zbytku pole ihned na začátku závodu poodjeli a bojovali mezi sebou o vítězství. V první části závodu o třetí místo bojovala skupina sedmi jedzdců ve složení Nicolas Terol, Stefan Bradl, Mike Di Meglio, Simone Corsi, Pol Espargaro, Andrea Iannone a Marc Marquez. Z této skupiny se postupně oddělili Bradl, Corsi a Di Meglio, ale kvůli tvrdým soubojům, které mezi sebou sváděli, byli brzy zase dostiženi. Startovním polem se začal dopředu propracovávat i Joan Olivé, který se velmi rychle zapojil do souboje o stupně vítězství. Také na první pozici se vyměnilo pořadí, když Talma byl v jedné zatáčce dlouhý na brzdy a Smith šel před něj. Ne však na dlouho, o dvě kola později šel Maďar ostrým manévrem opět na první flek. Ve čtrnáctém kole se své první chyby letos dopustil Mike Di Meglio a ze třetí pozice po vlastní chybě skončil v kotrmelcích. O pouhé kolo déle v závodě vydržel Stefan Bradl, který odpadl pro poruchu motocyklu. Z první trojice šampionátu tedy ve hře zůstal pouze Corsi, který si to o třetí místo rozdával s Olivém. V posledním kole šel Ital ostře před Španěla a ten ve snaze vrátit se na třetí pozici chyboval a okusil tvrdost misanského asfaltu. Motocykl pak sice zvedl a závod dojel, ovšem až na dvanácté pozici. Bradley Smith v posledních kolech mávnul rukou nad vidinou vítězství a dojel si za Gáborem Talmacsim pro druhé místo.
I po své chybě na prvním místě zůstává Di Meglio se 186 body, druhý Corsi ztrácí 28 bodů. Na třetím místě je po dnešním vítězství Talmacsi (147 b.) čtvrtý Bradl (126 b.), pátý Olivé (114 b.) a šestý Terol (113 b.). Smith se posunul na sedmé místo se 109 body, osmý je Sandro Cortese (86 b.).

250 ccm

Pokud jsem byl závod stopětadvacítek dramatický, těžko hledat vhodné pojmenování pro závod třídy do 250 ccm. Snad infarktový, hororový, možná heroický, záleží samozřejmě na tom, kdo by závod popisoval. Infarktový byl asi pro členy některých týmů, nebo pro mnoho jezdců, kteří závod pro pády nedojeli. A že jich bylo! Nejrychlejší jezdcem byl po startu Yuki Takahashi, kterého po pár zatáčkách ale předjeli Hector Barbera s Marco Simoncellim. Lukáš Pešek byl při průjezdu prvním kolem čtrnáctý a Karel Abraham hned za ním. První velká dramata byla k vidění ve čtvrtém kole, kdy Alex Debon předvedl ukázkový highsider a povedlo se mu k zemi poslat ještě Hectora Faubela. Taktak se jim vyhnul Lukáš Pešek, který ale na chvíli musel opustit trať a ztratil pár pozic. V tomtéž kole postihla pohroma tým KTM. Mika Kallio jel za svým kolegou Hiroshi Ayoamou tak těsně, že s ním v jedné zatáčce kolidoval. Oba skončili v kotrmelcích mimo trať. Prostřední část závodu snad ani nelze popsat, tolik kontaktů, předjetí a soubojů nebylo k vidění už hodně dlouho. Mydlili se mezi sebou hlavně Hector Barbera, Marco Simoncelli, Yuki Takahashi, Mattia Pasini a Alvaro Bautista. Nejtvrdší jízdu předváděli oba Italové a Pasinimu se dokonce podařilo dostat do čela. V jedenáctém kole však došlo ke kontaktu mezi ním a Barberou a Ital ve velké rychlosti odklouzal z tratě po zádech. Těžko tuto situaci rozdýchával ještě v boxech. Ve chvíli, kdy chybělo do konce závodu pět kol, vyvezl Barbera Simoncelliho mimo trať a Ital se rozhodl, že Španělovi ukáže, zač je toho loket. Dvakrát šel velmi tvrdě před něho na brzdy, ale když jel před ním, tak po vlastní chybě havaroval. Barbera se pod helmou určitě smál úplně nahlas a kdyby mohl, mnul by si ruce. Marco všal na mašinu nasedl a dojel si pro šesté místo. V posledních čtyřech kolech se situace zklidnila a pro vítězství si dojel Bautista, následovaný Takahashim a Barberou. Skvěle dojeli naši, když oba se dostali po Top ten. Lukáš Pešek si dojel pro sedm bodů za deváté místo a Karel Abraham skončil desátý.
Na prvním místě v šampionátu je i nadále Simoncelli se 190 body, druhý zůstává Kallio (164 b.), třetí Bautista však na Fina ztrácí pouhý jeden bod. Čtvrtý je Barbera (142 b.), pátý Debon (139 b.), šestý Pasini (117 b.). Na Itala však pouhé dva body po dnešku ztrácí Takahashi. Naši mají shodně 31 bodů a jsou v tabulce na patnáctém (Abraham), respektive šestnáctém (Pešek) místě.

MotoGP

Pokud byly obě dvoutaktní třídy perfektní ukázkou toho nejlepšího sportu, o té “královské” kategorii MotoGP se to bohužel říci nedá. V ní měli domácí fandové nejlepší možnost oslavit jubilejní vítězství svého jezdce a jejich naděje se samozřejmě nejvíce upíraly k osobě Valentina Rossiho (opět si připravil speciální “italský” design helmy). Ten do závodu startoval ze druhé pozice, ale v prvním kole po náběhu na highsider pár metrů ztratil na nejrychlejšího Caseyho Stonera. Ten si na čele startovního pole počínal naprosto suverénně a po pár kolech měl už několikasekundový náskok. Přišlo ale kolo osmé a diváci nestačili kulit oči: Stoner opět na zemi!!! Potřetí za sebou v závodě havaroval a také tentokrát, stejně jako v Brně, po pádu nedojel. Valentino si už suverénní jízdou nenechal své vítězství vzít a je to právě on, který se zapíše do historie Grand Prix jako vítěz sedmistého závodu vyhraného Italem. No a to je tak všechno, zbytek závodu byl (uááááááá) zívačka. Pro druhé místo si dojel Jorge Lorenzo, který v cíli vypadal hodně spokojeně. Po sérii pádů přišlo konečně zase super umístění. Stejně spokojený byl určitě i třetí Toni Elias, který si se soukromou Ducati připsal druhé umístění na stupních vítězů v řadě za sebou. Čtvrtý dojel Dani Pedrosa a pátý Chris Vermeulen. Mezi jezdci na prvních pěti místěch byly však už veliké časové rozdíly a souboje byly vidět až o místo šesté mezi Jamesem Toselandem, Lorisem Capirossim a Andreou Doviziosem. Právě Loris Capirossi si to dnes vychutnával. Byl to totiž jeho 277. závod, čímž se dostal v počtu absolvovaných velkých cen před Alexe Barosse na první místo. Do závodu dnes nastoupilo sedmnáct jezdců, Nicky Hayden pro bolesti zraněné paty na start nenastoupil. Po pádech (kromě Stonera spadli ještě Randy De Puniet a Alex De Angelis) dojelo pouhých čtrnáct jezdců, v závěru pole s téměř minutovou ztrátou skončily obě Kawasaki.
Tabulku vede Valentino Rossi s luxusním náskokem 75 bodů před druhým Casey Stonerem (262 : 187). Třetí Dani Pedrosa na Australana ztrácí dva body, čtvrtý je Jorge Lorenzo (140 b.), pátý Andrea Dovizioso (118 b.) šestý Vermeulen (110 b.) sedmý Edwards (108 b.).