Grand Prix Qataru – závod 125 cc

Historicky prvním vítězem závodu Grand Prix za umělého osvětlení se stal Španěl Sergio Gadea na Aprilii. Kromě vítězného stáli na stupních vítězů ještě druhý jeho krajan Joan Olive na Derbi a třetí skončil německý mladík, syn slavného otce, Stefan Bradl – rovněž na Aprilii.

Třída, která nám přinesla v loňské sezóně díky Lukáši Peškovi tolik radosti, je nyní po hodně letech bez naší účasti a tedy pouze jakýmsi předkrmem před dvěma hlavními chody, tedy před dvěstěpadesátkami s dvojnásobnou českou účastí a královskou kubaturou MotoGP.
Do závodu na 18 kol nejlépe odstartoval muž z PP, Brit Bradley Smith před mistrem světa Gaborem Talmacsim a Mike de Megliem. Ovšem technické problémy, stejně jako ve warm upu, odsunuli hned ve 2. kole mladého Brita poněkud dozadu – až na 8. místo a do čela se dostal Maďar Talmacsi před de Rosou, de Megliem a Olivem. Ovšem zezadu se novým zajetým rekordem okruhu pomalu dostával dopředu spolufavorit celého letošního šampionátu této třídy, Sergio Gadea na další tovární Aprilii. A Derbi v sedle s Joanem Olivém se ukazovala jako nejrychlejší a kilometr dlouhá cílová rovinka byla pochopitelně pro tento motocykl velkou výhodou. Mezitím byl Bradley Smith klasifikován průběžně jako 16. 12 kol před koncem závodu se do čela dostal Sergio Gadea. Na špici se střídali hlavně oba dva jezdci týmu Jorge „Aspara“ Martineze, Španěl Gadea a Maďar Talmacsi. Ovšem Talmacsimu 4 kola před koncem „odešla“ motorka a Maďar se rázem propadl na konec první desítky. V čele se objevil 3 kola před koncem Mike di Meglio na Derbi, po kolizi s Olivem skončily naděje nejlepšího muže na KTM, Raffaela de Rosy.
Celého zmatku využil zkušený Sergio Gadea a vítězství si už nenechal vzít. Boj o druhé místo mezi Olivem a di Megliem nakonec vyhrál Joan Olive a Mike di Meglio se musel spokojit až se čtvrtým místem, když ho skočil zezadu skvěle postupující Stefan Bradl, který se tak poprvé ve své kariéře dostal na stupně vítězů. Mladý Brit Scott Redding se při svém prvním startu na qatarské trati dostal v cíli na vynikající 5. místo, šestý dojel jeho krajan Danny Webb, sedmý Ital Simone Corsi a Top ten doplnili tři Španělé Pol Espargaro, Efren Vazquez a Nicola Terol. Na body dosáhli ještě jedenáctý v cíli Sandro Cortese, smolař Gábor Talmacsi – který ovšem jel loňský tovární model Aprilie, Stefano Bianco, Andrea Iannone a také Rakušan Michael Ranseder. Jelikož se za 16. místo už body neberou, tak Bradley Smith z místa PP bohužel pro problémy s motocyklem nebodoval.
A na závěr jen pro zajímavost:, 5,4 milionů watů, které jsou zde použity na umělé osvětlení odpovídá zhruba osvětlení na 70-ti fotbalových stadiónech.