Grand Prix Portugalska – závod

V Estorilu se dnes bojovalo o další do mistrovství světa silničních motocyklů. V závodě dvěstěpadesátek se Alvaro Bautista havárií zřejmě připravil o šance na letošní titul, "uzívaný" závod kubatury MotoGP pro sebe rozhodl obhájce loňského prvenství Jorge Lorenzo a v nejslabší kubatuře udělal jinak suverénní Julian Simon chybu, která ho připravila o jisté vítězství.

Dvěstěpadesátky

Už po startu byla mezi jezdci pěkná mela, kontakty a časté výměny pořadí. Vepředu byli ale nejvíce vidět Španělé Alvaro Bautista, Hector Barbera a Alex Debon a také Marco Simoncelli. Našim reprezentantům se start ani trochu nepovedl, když se Karel Abraham propadl až na závěr bodované patnáctky a Lukáš Pešek dokonce až na chvost druhé dvacítky. K hodně významnému okamžiku (nejen z pohledu závodu, ale celého mistrovství) došlo v pátém kole, když Bautista byl příliš agresivní na brzdách při nájezdu do jedné ze zatáček, mašina se mu rozkopla a milého Alvara poslala v kotrmelcích mimo trať. Tomu nezbylo, než dát hlavu do dlaní a přemýšlet, jak zřejmě propásl velkou šanci na zisk dalšího titulu mistra světa. Ale padalo se dál, na zemi se ocitli například Hector Faubel, Raffaele De Rosa, nebo Roberto Locatelli. Také díky těmto pádům se naši piloti dostali do kontaktu a společeně bojovali o první desítku. V čele startovního pole se mezitím osamostatnil Marco Simoncelli a nikým neohrožován si dojel pro páté vítězství v této sezóně. Jak bylo jeho vítězství suverénní, byl o to větší boj o druhé místo. Mike Di Meglio s Hectorem Barberou totiž cílovou pásku protnuli s rozdílem jedné tisíciny sekundy, ale dlouho se nevědělo, v čí prospěch ta tisícina vlastně rozhodla. Dokonce na oficiální časomíře nejdřívě figuroval na druhém místě Španěl, ale nakonec se výsledky upravily ve prospěch Francouze. Na čtvrtém místě dojel Hiroshi Ayoama, který se nikam splašeně nehnal, vědom si toho, že po Bautistově chybě má k titulu už jen malý krůček. Před naše jezdce se v závěru propracoval ještě Alex Debon, ale protože chvíli předtím lehnul z deváté pozice Alex Baldolini, dojel Karel Abraham na desáté a Lukáš Pešek jedenácté pozici.

Výsledky závodu 250 ccm

1 25 58 Marco SIMONCELLI ITA Metis Gilera Gilera 44'04.298 148.029
2 20 63 Mike DI MEGLIO FRA Mapfre Aspar Team 250cc Aprilia 44'09.615 147.732 5.317
3 16 40 Hector BARBERA SPA Pepe World Team Aprilia 44'09.615 147.732 5.317
4 13 4 Hiroshi AOYAMA JPN Scot Racing Team 250cc Honda 44'16.322 147.359 12.024
5 11 16 Jules CLUZEL FRA Matteoni Racing Aprilia 44'18.647 147.230 14.349
6 10 14 Ratthapark WILAIROT THA Thai Honda PTT SAG Honda 44'22.554 147.014 18.256
7 9 12 Thomas LUTHI SWI Emmi - Caffe Latte Aprilia 44'31.929 146.499 27.631
8 8 75 Mattia PASINI ITA Team Globalgest Aprilia 44'38.965 146.114 34.667
9 7 6 Alex DEBON SPA Aeropuerto-Castello-Blusens Aprilia 44'49.708 145.530 45.410
10 6 17 Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing Aprilia 44'50.189 145.504 45.891
11 5 52 Lukas PESEK CZE Auto Kelly - CP Aprilia 44'50.502 145.487 46.204

12 4 73 Shuhei AOYAMA JPN Racing Team Germany Honda 45'01.939 144.871 57.641
13 3 53 Valentin DEBISE FRA CIP Moto - GP250 Honda 45'25.607 143.613 1'21.309
14 2 25 Alex BALDOLINI ITA WTR San Marino Team Aprilia 45'39.575 142.881 1'35.277
15 1 7 Axel PONS SPA Pepe World Team Aprilia 44'12.221 141.911 1 Lap
16 11 Balazs NEMETH HUN Balatonring Team Aprilia 44'23.793 141.294 1 Lap
17 8 Bastien CHESAUX SWI Matteoni Racing Aprilia 44'36.584 140.619 1 Lap
18 10 Imre TOTH HUN Team Toth Aprilia Aprilia 45'30.295 137.853 1 Lap
19 88 Christopher MORETTI ITA Matteoni Racing Aprilia 45'10.459 133.307 2 Lap

Průběžné pořadí šampionátu

1 Hiroshi AOYAMA 218 bodů 2 Alvaro BAUTISTA 192 3 Marco SIMONCELLI 190 4 Hector BARBERA 174 5 Mattia PASINI 128 6 Mike DI MEGLIO 94 7 Raffaele DE ROSA 90 8 Alex DEBON 89 9 Thomas LUTHI 89 10 Hector FAUBEL 86 11 Roberto LOCATELLI 78 12 Jules CLUZEL 69 13 Lukas PESEK 58 14 Ratthapark WILAIROT 53 15 Karel ABRAHAM 50

MotoGP

Nejsilnější kubatura nabídla jeden z nejnudnějších závodů ve své historii. Svoji naprostou dominanci z celého víkendu v něm potvrdil Jorge Lorenzo, který vyrazil od startu nejrychleji a už po prvním kole měl před svými pronásledovateli slušný náskok. Ten si do konce závodu lehce navýšil na konečných 6,2 sekundy a stáhnul tak Rossiho náskok na čele mistrovství světa na osmnáct bodů – o titulu ještě určitě není rozhodnuto! K jedinému předjetí na čele závodu došlo hned v prvních kolech, kdy se Casey Stoner dostal před Rossiho a Pedrosu na druhé místo, které si bez problémů održel do konce a umlčel tak ty, kdo mu prorokovali konec kariéry. V cíli bylo vidět, že mu pauza mu rozhodně prospěla a z jízdy na motorce má zase radost. Třetí místo obsadil Dani Pedrosa, který zůstává na bronzové příčce i v celkovém pořadí, ale asi bude mít s jejím udržením před tímto Australanem velké problémy. Valentino Rossi se závodem protrápil ke konečné čtvrté příčce a z dosahovaných časů bylo jasné, že se mu nepodařilo (tak jak plánoval po kvalifikaci) pořádně nastavit kontrolu trakce a potýkal se s přilnavostí. Colin Edwards byl dnes na páté příčce opět nejúspěšnější soukromník, o tři sekundy před Toni Eliasem, který o svoji šesté pozici rozhodl až na cílové pásce v souboji s Andreou Doviziosem. Největší boje předváděli piloti v závěru první desítky, kde na osmém místě dojel Nicky Hayden, devátý James Toseland a top ten uzavřel Randy de Puniet. Po pádu Miky Kallia, odstoupení Alexe de Angelise a Lorise Capirossiho dojelo pouhých čtrnáct jezdců a dva bodíky tak zbyly i na posledního Gábora Talmacsiho. Zbyly doslova, jeho výkon byl opravdu nedůstojný, což dokládá ztráta 22 sekundy na předposledního Niccola Canepu.