Grand Prix Katalánska - závod MotoGP

Vedoucí jezdec šampionátu královské kubatury Jorge Lorenzo vyhrál v Barceloně svou domácí Grand Prix a na stupních vítězů ho doplnili ještě jeho krajan Dani Pedrosa a Australan Casey Stoner.

Do závodu nejlépe odstartoval Dani Pedrosa, byl ale hned v první šikaně dlouhý na brzdy a propadl se až na 10. místo. Z vedoucí trojice Lorenzo, Dovizioso, Stoner pro stejnou chybu a na stejném místě se propadl dozadu i Casey Stoner a tak se na čele bojovalo pouze mezi Lorenzem a Doviziosem, které z povzdálí sledovali Dani Pedrosa a Casey Stoner.

Závod tedy vyhrál po sólové jízdě domácí Jorge Lorenzo s Yamahou a zvýšil tak svůj náskok na čele šampionátu. Druhý dojel další domácí jezdec Dani Pedrosa na Hondě a třetím byl Australan Casey Stoner s Ducati. Souboj této dvojice ostatně trval až do odmávnutí šachovnicovým praporkem. Čtvrtý skončil Francouz Randy de Puinet na satelitní Hondě, pátý potom domácí Alvaro Bautista se Suzuki, který si přijel pro své nejlepší umístění v závodech MotoGP. Šestý skončil Ben Spies na Yamaze, který předjel v samém konci sedmého Lorise Capirossiho. Osmý dojel Američan Nicky Hayden na Ducati před Italem Marcem Melandrim na Hondě a domácím Hectorem Barberou na Ducati. Jedenáctý byl v cíli klasifikován Colin Edwards, dvanáctý Mika Kallio, třináctý Kousoke Akiyoshi s Hondou, 2 body si nakonec vyjel nešťastný Andrea Dovizioso  a jeden bod si připsal Wataru Yoshikawa na Yamaze.

V závodě spadl 16 kol před koncem přemotivovaný Aleix Espargaro, který si opravdu svou domácí Grand Prix "vychutnal" až do konce. 11 kol před koncem pak vypověděla technika Marcovi Simoncellimu (6.).

A ve stejném kole bohužel spadl i Andrea Dovizioso (2.), který ale svůj motocykl zvedl a v závodě ještě pokračoval.

09- Marco Melandri – San Carlo Honda Gresini – Honda RC212V – + 28.046
10- Hector Barbera – Paginas Amarillas Aspar – Ducati Desmosedici GP10 – + 32.439
11- Colin Edwards – Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha YZR M1 – + 38.406
12- Mika Kallio – Pramac Racing Team – Ducati Desmosedici GP10 – + 58.257
13- Kousuke Akiyoshi – Interwetten Honda MotoGP – Honda RC212V – + 1′09.348
14- Andrea Dovizioso – Repsol Honda Team – Honda RC212V – + 1′32.402
15- Wataru Yoshikawa – Fiat Yamaha Team – Yamaha YZR M1 – + 1′35.237

V mistrovství světa vede Lorenzo se ziskem 165 bodů před Pedrosou (113) a Doviziosem (91), Čtvrtý je Hayden (69), pátý De Puinet (69) a šestý Stoner (67). Na sedmém místě je Rossi (61) před Spiesem (59), Melandrim (39) a Simoncellim (39).