Grand Premio Europe de la Comunitat Valenciana – kvalifikace

Na okruhu Ricarda Torma se dnes rozhodlo o postavení na startu zítřejší Velké ceny Valencie. Přestože počasí nebylo optimální, bylo lepší nežli v pátek a časy tak byly výrazně rychlejší. Ve stopětadvacítkách a MotoGP byli nejrychlejší loňští mistři světa, ve dvěstěpadesátkách pak mistr světa letošní.

Grand Premio Europe de la Comunitat Valenciana –  kvalifikace

Stopětadvacítky

Ve třídě do 125 ccm se nejvíce dařilo dvojici týmu Bancaja Aspar. Nejrychleším časem si zítřejší pole position zajistil exmistr světa Gábor Talmacsi, vedle něhož bude stát jeho kolega Sergio Gadea. Oba jsou na zítřejší závod určitě pořádně namotivovaní, Talma totiž jede svůj poslední závod v této třídě a má reálnou šanci na zisk stříbrné medaile a Sergio Gadea zítra může domácím divákům ukázat, že i když tahle sezóna byla hodně smolná, závodit rozhodně nazapomněl. Cestu za celkovým stříbrem bude chtít Talmovi překazit třetí muž kvalifikace, kterým je Simone Corsi. V první řadě je doplňuje Corsiho týmový kolega Nicolas Terol, letošní mistr světa Mike Di Meglio vystartuje ze sedmého místa. Třetím mužem, který může ještě pomýšlet na zisk celkového druhého místa, je Stefan Bradl, který uzavírá kvalifikační top ten. Hned za ním na jedenáctém místě skončil zástupce čekého týmu Emmi Caffe Latte Sandro Cortese.

Dvěstěpadesátky

Letošní mistr světa Marco Simoncelli byl nejrychlejším mužem kvalifikace třídy do 250 ccm. Na druhé místo na startovním roštu se postaví domácí Alex Debón, který zítra bude bojoval o celkové třetí místo s Mikou Kalliem, na něhož má manko 15 bodů. Tenhle Fin ale na Debóna ztrácí pouze dvě pozice, když zajel čtvrtý kvalifikační čas. Mezi tyto dva soupeře se vklínil ještě třetí muž kvalifikace Julian Simón. Druhou řadu tvoří pátý Hiroshi Ayoama, šestý Alvaro Bautista, překvapením bylo sedmé místo Ratthaparka Wilairota a z osmé pozice do svého posledního závodu kariéry vystartuje Roberto Locatelli. Lukáš Pešek si připsal třináctý čas se ztrátou 1,484 sekundy na nejrychlejšího, Karel Abraham vystartuje z pozice dvacáté, když na Debóna ztratil 3,233 sekundy.

MotoGP

Poslední pole position letošní sezóny si ve třídě MotoGP zajistil Casey Stoner, za kterým o pouhých 0,053 sekundy zaostal Dani Pedrosa. První řadu doplňuje Pedrosův týmový kolega Nicky Hayden, který byl nejrychlejší ve všech třech volných trénincích. Kvalifikace se povedla týmu Tech3, jehož zástupci vystartují ze druhé řady, když Colin Edwards zajel čtvrtý a James Toseland pátý čas. Ve druhé řadě je doplňuje Randy De Puniet. Ze třetí řady vyrazí další domácí favorit Jorge Lorenzo, Loris Capirossi a Andrea Dovizioso. Třetí Ital uzavírá kvalifikační desítku a není jím nikdo jiný, nežli mistr světa Valentino Rossi. Ten kvalifikaci parádně prokaučoval, když vše vsadil na závěrečné kolo, ve kterém se mu ale mistrně pletl Sylvain Guintoli. Vale tak svůj čas již nevylepšil a vystartuje do závěrečného závodu sezóny až ze čtvrté řady.