GP Velké Británie Donington Park – závod

V Donington Parku se dnes odjela Velká cena Velké Británie. Přestože domácí fanoušci čekali hlavně na výkon Jamese Toselanda, nejvíce je potěšil mladík Scott Redding. Oba naši jezdci si dojeli pro mistrovské body.

Ve třídě do 125 ccm s napětím očekávali domácí fanoušci výkon jedné z největších nadějí britského motosportu, Scotta Reddinga. Ten startoval do závodu ze čtvrté pozice a byl rozhodně nejvýraznější osobností bojů v této kubatuře. Od startu odpálil nejrychleji Sergio Gadea následován Andreou Iannonem a dalším velkým dnešním překvapením Marcem Marquezem. Hned v prvním kole spadli Pablo Nieto a Danny Webb. Jen o jedno kolo dál dojel Gábor Talmacsi a přestože v poslední době podával pěkné výkony, dnešní nula na bodovém kontě je opět velkou komplikací v obhajobě loňského titulu. Hned v úvodu závodu se utrhli Iannone a Redding a oba jezdili pravidelně časy o jednu vteřinu rychlejší než zbytek pole. Za nimi se postupně utvořila trojice jezdců ve složení Marc Marquez, Sergio Gadea a Mike Di Meglio. Ten, přestože startoval až ze 21. pozice, si v závodě vedl na jedničku a postupně se prokousával celkým startovním polem dopředu. Z této trojice postupně vypadl Gadea, který tempo Marqueze a Di Meglia nestíhal. Vepředu se odehrával skvělý souboj, když Redding postupně stahoval náskok Iannoneho, který ale jeho tlaku neodolal a v jedné ze zatáček upadl. Redding se k ohromné radosti domácích fanoušků ocitl osamocen na čele, ale nijak zvlášť ve svém tempu nepolevil. Jel stále v ohromném fofru a do cíle dojel první s náskokem 5,324 před Di Megliem. Na pódium je doprovodil Marc Marquez, jehož výkon byl snad ještě větším překvapením, nežli vítězství Reddinga. Čtvrtý dojel Sergio Gadea a na místě pátém Simone Corsi. Ten se během závodu spíše trápil a tak toto umístění určitě bral všemi deseti. Na šestém místě dojel Tomoyoshi Koyama, pro něhož to bylo po třech třináctých místech první letošní Top ten. V první desítce dojel i Sandro Cortese z týmu Emmi Caffe Latte.
Mike Di Meglio si zvýšil náskok v čele šampionátu, kde má nyní 132 bodů. Druhý je stále Simone Corsi se 109 body. Na třetím místě zůstává Stefan Bradl (77 b.), který ze závodu pro poruchu motocyklu odstoupil. Body si dnes nepřipsali ani dva Španělé, kteří jsou v tabulce na čtvrtém a pátém místě se 75 body. Nicolas Terol dojel na místě osmnáctém a Pol Espargaro pro zranění ze včerejšího tréninku do závodu ani nenastoupil. Šestý je Joan Olivé (74 b.) a za ním je na místě sedmém obhájce titulu Gábor Talmacsi (68 b.).

15 L. ZANETTI ITA ISPA KTM Aran + 35.763

Perfektní souboje až do závěrečného kola nabídl divákům závod třídy do 250 ccm. V prvních kolech všem odjela dvojice Marco Simoncelli a Alvaro Bautista a během závodu si před svými pronásledovateli vytvořila pěkný náskok. Naši jezdci Karel Abraham a Lukáš Pešek odstartovali na hranici první a druhé desítky, kde se pohybovali celý závod. Přestože oba shodně prohlašují, že je nezajímá boj o pozici české jedničky, na trati však jde vše stranou a přestože v polovině dnešního závodu měli na své pronásledovatele pěkný náskok, věčnými souboji jej prohospodařili a nakonec se museli oba sklonit před Robertem Locatellim a Peška dotáhl i Manuel Poggiali. Určitě by trochu spolupráce mezi našimi reprezentanty neuškodilo. Během sedmadvaceti kol, na které byl dnešní závod vypsán, byla nejkrásnější podívaná na Miku Kallia. Ten diváky ohromoval nádhernými brzdnými smyky, ale nejenže jel efektně, ale jel i rychle. V devatenáctém kole se dotáhl na vedoucí dvojici a po pár kolech už se rval s nimi o první místo. Rozhodl příliš agresivní útok Simoncelliho na Bautistu, kterého tím vyvezl z ideální stopy. Této chyby využil právě Kallio, který tak projel cílovou metou jako první. Simoncelli, který potvrdil svoji pověst nekompromisního bojovníka, dojel druhý a pro místo třetí dojel zklamaný Bautista. Bramborovou medaili získal Hector Barbera, za nímž skončil Thomas Luthi. Abaja dojel na místě dvanáctém a hnad za ním Lukáš Pešek. Přestože se nedostali do první desítky, ve výsledkové listině jsou obklopeni dvěma mistry světa, což je určitě pěkný výkon.
Tabulku mistrovství světa vede Kallio se 131 body, druhý je Simoncelli (123 b.), třetí Alex Debon (101 b.), čtvrtý Mattia Pasini (98 b.), který dnes pro pád závod nedokončil. Na místě pátém je Hector Barbera (82 b.), šestý je Hiroshi Ayoama (80 b.). Naši jsou na místě patnáctém (Abaja – 25 b.), respektive šestnáctém (Pešek – 21 b.).

19 D. PRADITA INA Yamaha Pertamina Indonesia 1 Lap

Ve tříde MotoGP si Casey Stoner zavzpomínal na svoji loňskou dominanci a s přesvědčivým náskokem v dnešním závodě zvítězil stylem start – cíl. Odjel všem hned po startu a rozhodl se, že závodění a souboje nechá ostatním. Přestože v cíli byly rozestupy mezi jezdci poměrně velké, těch soubojů bylo k vidění dost. Jedny z nejhezčích předváděli Valentino Rossi s Danielem Pedrosou, kteří jeli hned za Australanem. Zpočátku byl hodně vidět Nicky Hayden, který se ale po prohraných soubojích s Colinem Edwardsem, Andreou Doviziosem a Jorgem Lorenzem postupně propadal a nakonec skončil na sedmém místě. Naprosto opačný směr v postupu startovním polem zaznamenali Edwards a Lorenzo. Američan se postupně propracoval až za vedoucí trio a čtvrté místo udržel až do cíle. Rekonvalescent Lorenzo, přestože startoval až ze sedmnáctého místa, předváděl svoji bojovnou jízdu a dojel šestý. Mezi tyto dva se vklínil Andrea Dovizioso, který bojoval zpočátku dokonce o místo na stupních vítězů. Domácí fanoušky nepotěšil James Toseland. Ten upadl po smyku zadního kola hned v první zatáčce a přestože stroj zvedl a závod dojel, body za poslední místo žádně nepobral. Spadnul i Alex de Angelis, který také pokračoval a připsal si aspoň jeden bod za patnácté místo. I přes svůj pád dojel dokonce před Marcem Melandrim, který už asi čeká jen na ukončení svého trápení u Ducati. Zadařilo se Anthony Westovi, startujícímu z devátého místa na startovním roštu, které získal ve včerejší mokré kvalifikaci. Dokázal ale, že to umí nejenom na vodě a dojel na desáté pozici. Nováček Ben Spies si připsal dva body za čtrnácté místo. Závod nedokončil John Hopkins, který ve čtrnáctém kole odstoupil pro poruchu své Kawasaki.
Na čele šampionátu si Valentino Rossi upevnil svůj náskok, nyní má na svém kontě 162 bodů. Jeho nejbližší pronásledovatel Dani Pedrosa má o jedenáct bodů méně. Díky zisku 25 bodů se na třetí místo dostal Casey Stoner (117 b.), Jorge Lorenzo je na místě čtvrtém se ziskem 104 bodů. Následují Edwards (82 b.), Dovizioso (68 b.), Hayden (57 b.)a Toseland (53 b.).