GP Valencie - sobota ve Valencii

MotoGP - kvalifikace

Poslední závod sezony je v případě královské kubatury místem loučení Casey Stonera (Repsol Honda) s motocyklovým šampionátem, Valentino Rossi (Ducati Team) jede poslední závod za Ducati a společně s Álvarem Bautistou a Calem Crutchlowem stále bojují o celkové páté místo. Vyhrát závod by chtěl každý z trojice Lorenzo – Stoner – Pedrosa, ale to samozřejmě může jen jeden, takže pole position na startu byla z toho důvodu velmi důležitá.

Po patnácti minutách měl na kontě nejrychlejší čas 1'32,099 sekundy Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing), dvě desetiny ztrácel Dani Pedrosa (Repsol Honda) a třetí Cal Crutchlow (Yamaha Mocter Tech 3) už přes půl sekundy. Karlu Abrahamovi (Cardion AB Motoracing) v té době patřila jedenáctá pozice, čas 1'34,289 sekundy a ztráta přes dvě sekundy. Lorenzo už tak v úvodu kvalifikace zajel vůbec nejrychlejší kolo víkendu, protože do této chvíle byl s tréninkovým maximem 1'33,033 sekundy nejrychlejší jeho krajan Pedrosa.

V polovině kvalifikace byla situace na předních příčkách velmi podobná první čtvrtině, jen Dani Pedrosa snížil ztrátu na vedoucího Lorenza na jednu desetinu a Casey Stoner zajel časem 1'32,296 sekundy na třetí pozici se ztrátou 0,197 sekundy na pole position. Čtvrtý Crutchlow s pátým Doviziosem ztráceli šest desetin, sedmý Álvaro Bautista jim byl velmi blízko, protože s časem 1'32,752 sekundy ztrácel na dvojici jezdců satelitních M1 jen pět setin.

Dvanáct minut před koncem šel do vedení s časem 1'31,568 sekundy Casey Stoner (Repsol Honda), vítěz čtyř předchozích kvalifikací ve Valencii. Australan jako první překonal hranici minuty a dvaatřiceti sekund a bylo jasné, že posledních deset minut bude hodně zajímavých, protože tuto hranici téměř okamžitě překonal také Stonerův týmový kolega Dani Pedrosa a Cal Crutchlow.

Sedm minut před koncem kvalifikace MotoGP převzal vedení Jorge Lorenzo, když dosud vedoucího Casey Stonera odsunul na druhou pozici rozdílem 0,085 sekundy. Třetí Dani Pedrosa na Stonera ztrácel 0,022 sekundy, takže první řada snad už ani vyrovnanější být nemohla. Jenže kvalifikace pokračovala a nic nebylo rozhodnuto. Poslední možnost na zlepšení měl Karel Abraham, který byl pět minut před koncem patnáctý se ztrátou 2,630 sekundy.

Závěr byl neuvěřitelně napínavý. Jorge Lorenza totiž překonal časem 1'31,428 sekundy Casey Stoner a už to vypadalo, že ve Valencii oslaví pátý kvalifikační triumf, jenže jeho týmový kolega Dani Pedrosa zajel přímo nadpozemsky, protože jako jediný zajel kolo pod minutu a jednatřicet sekund. Časem 1'30,844 sekundy překonal kvalifikační rekord Valentina Rossiho ( 1'31,002) z roku 2006 a kvalifikaci na GP Valencie vyhrál. Jorge Lorenzo stačil v posledním kole rozdělit dvojici tovární Hondy a na startu nedělního závodu se postaví mezi Daniho Pedrosu a třetího Casey Stonera. Karel Abraham do závodu odstartuje jako třináctý.