GP Valencie – Pole position slaví Lorenzo, McPhee a Rabat

Po poslední kvalifikační sobotě sezony 2015 už jsou pozice na startovních roštech jednotlivých tříd rozdané. Slunečné počasí připravilo optimální podmínky na dráze, protože dosažené časy byly nejrychlejší z celého víkendu. Pole position v třídě Moto3 vybojoval Skot John McPhee. Karel Hanika do závodu odstartuje osmý, Jakub Kornfeil dvanáctý. V třídě MotoGP vyhrál kvalifikaci v novém rekordu Jorge Lorenzo a má velkou šanci v cestě za titulem, protože jeho jediný soupeř Valentino Rossi odstartuje až poslední. Anthony West, který jede s AB Motoracing místo zraněného Karla Abrahama v neděli startuje z dvaadvacáté pozice. Sobotní kvalifikační program uzavřela třída Moto2. Poslední pole position sezony získal Esteve Rabat, který se ve Valencii vrátil po zranění.

Moto3 – 3.volný trénink

Do posledního tréninku sezony nastoupili jezdci nejnižší kubatury pod blankytně modrou oblohou a optimální podmínky na dráze Ricarda Torma slibovaly ve Valencii další zlepšení časů. V polovině tréninku byl nejrychlejší John McPhee (SaxoPrint RTG) s kolem za 1'39,994 sekundy. Skot byl prozatím jediný, kdo překonal minutu a čtyřicet sekund a na druhého Efréna Vázqueze (Leopard Racing) získal něco přes dvě desetiny. Na třetí pozici byl jezdec na divokou kartu a velký talent italské motocyklové školy Nicolo Bulega (SKY Racing VR46 Team), jenž byl do tří desetin na McPhee.

Časy do páté místa patřily po dvaceti minutách třetího tréninku dvojici Hiroki Ono (Leopard Racing) a Romano Fenati (SKY Racing VR46 Team). Danny Kent (Leopard Racing) byl s časem 1'40,598 sekundy prozatím devátý a na první pozici ztrácel šest desetin. Z českých závodníků byl Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) osmnáctý s kolem 1'40,975 sekundy, Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) měl maximum na 1'40,994 sekundy a to mu prozatím stačilo na čtyřiadvacátou pozici.

Deset minut před koncem tréninku byla situace pro české barvy velmi zajímavá. Nejrychlejší čas 1'39,712 sekundy patřil Johnu McPhee, ale na druhou pozici se s kolem za 1'40,135 sekundy posunul Jakub Kornfeil, jemuž na Skota chyběly čtyři desetiny. Třetí pozici si držel Ital z prostředí juniorského MS FIM CEV Repsol Moto3 Nicolo Bulega. Zrychlil Karel Hanika, když ve svém jedenáctém měřeném kole zajel šestnáctý čas 1'40,600 sekundy. Problémy měl Niccoló Antonelli (Ongetta Rivacold), který měl v úvodu tréninku technický problém a o něco později (13minut před koncem tréninku) pak zaznamenal pád v páté zatáčce.

Posledních pět minut bylo hodně rychlých. Tempo neudržel Gabriel Rodrigo (RBA Racing), který předvedl hodně drsný pád, který možná bude mít pro jezdce bolestivé následky. O finálním pořadí rozhodla až závěrečná kola, kde zajel nejrychleji Miguel Oliveira s časem 1'39,293 sekundy. Na druhé pozici je se ztrátou 0,190 sekundy Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0) a třetí Romano Fenati. Český závodník Jakub Kornfeil je s časem 1'39,623 sekundy čtvrtý, což je před kvalifikací velmi dobrá výchozí pozice. Danny Kent, který bojuje o titul zajel na dvanáctou pozici. Karel Hanika třetí trénink dokončil s čtrnáctým časem 1'40,021 sekundy.

GP Valencie, Moto3 – 3.volný trénink