GP Valencie MotoGP

Troy Bayliss vládl dnešnímu závodu MotoGP, který novým mistrem světa určil Američana Nickyho Haydena.

Před posledním závodem MotoGP 2006 byly jasně dané karty – Nicky Hayden k zisku titulu potřeboval o 9 bodů porazit Valentina Rossiho, kterému tak stačilo pouze těsně sledovat svého největšího soka. Jenže poslední závod ukázal, že i sedminásobný mistr světa dělá chyby. Ta první přišla hned na startu, kdy Rossi nezvládl startovní manévr, motocykl se mu zvedl, on sice rychle ubral plyn a motocykl se opět dotkl oběma koly země, nicméně výhoda Pole Position byla pryč. Propad do druhé poloviny první desítky ještě umocnil kontakt se svým největším sokem Nicky Haydenem, který naopak dobře odstartoval. Když Haydenovi ve druhém kole navíc ukázal Dany Pedrosa nohou, že jej má předjet, bylo jasné, že tento závod bude pro aktéry boje o světový triumf velmi tvrdý. Nicméně již páté kolo v podstatě rozřešilo otázku letošního šampióna. V době, kdy Hayden již jezdil na druhém místě a Rossi odolával tlaku Chrise Vermeulena na Suzuki, přišla Italova osudová chyba ve druhé zatáčce okruhu Ricardo Torma v Cheste u Valencie. Rossi v této zatáčce padá, a i když rychle svůj stroj znovu osedlal, všem bylo jasné, že nabídnutou šanci Nicky Hayden ze svých rukou nepustí. Signalizace na tabuli z týmu Repsol Honda jasně ukazovala, že třetí místo Nickymu stačí, a ten také vše podřídil jasnému cíli – zisku 16 bodů zajištujících světovou korunu. Nicky Hayden se tak stal letošním mistrem světa nejprestižnější třídy MotoGP, když po pěti letech přerušil nadvládu italského fenoména Valentina Rossiho.
Přišel, viděl, zvítězil! Mistr světa superbike Troy Bayliss přijel do Valencie nahradit Sete Gibernaua, bez zátěže stresu o své budoucnosti nastoupil k celému víkendovému klání nejsledovanějšího šampionátu. V trénincích patřil vždy k nejrychlejším, v kvalifikaci si zajistil první řadu a v samotném závodě šel raketovým startem do čela celého jezdeckého pole, kde zůstal až na cílovou čáru. Pouze jeho kolega Loris Capirossi dokázal chvilku dýchat na jeho záda, ale ani on se nikdy nedostal do takového kontaktu, aby na superbikového velikána dokázal zaútočit. Troy Bayliss se tak radoval ze svého prvního vítězství v MotoGP, když na druhém místě zanechal se ztrátou 1,319 sekundy svého týmového kolegu Lorise Capirossiho. Třetí skončil v posledním závodě výše jmenovaný Nicky Hayden.
Na čtvrtém místě projel cílem Haydenův kolega Daniel Pedrosa, jenž tentokrát předvedl dokonalou týmovou práci ve prospěch svého kolegy bojujícího o titul, pátý skončil Marco Melandri a šestý Toni Elías. Na sedmé pozici přijel s Kawasaki loučící se Shinya Nakano, osmý byl nestárnoucí Kenny Roberts jr. a devátý Colin Edwards, který byl ve Valencii oficiálně potvrzen v továrním týmu Camel Yamaha i pro rok 2007. Desítku nejlepších uzavřel od Yamahy naopak odcházející Carlos Checa.
Po pádu Chrise Vermeulena přivezl jediný stroj Suzuki do cíle dnešního klání jedenáctý Američan John Hopkins, dvanáctý byl Makoto Tamada, také loučící se jezdec, který odchází od Hondy k Yamaze. Na třináctém místě ukončil poslední závod roku Valentino Rossi, čtrnáctý byl James Ellison a patnáctý Garry McCoy, jenž si závod opět prožil i chvilku v boxech, kde jeho osmistovkový stroj Ilmor X3 prošel opravou. McCoy byl se sedmy koly ztráty i posledním jezdcem, který viděl cíl závodu.
Vítězem celkové klasifikace a šampiónem roku 2006 se stal Američan Nicky Hayden (252 bodů), který společně s továrnou Honda ovládl i všechny ostatní statistiky. Hayden zvítězil v BMW M Award – MotoGP best qualifier 2006 (o 6,935 sec. před Colinem Edwardsem), Honda zvítězila v soutěži výrobců (o 71 bodů před Yamahou), tým Repsol Honda zvítězil v hodnocení týmů (o 96 bodů před týmem Camel Yamaha) a nakonec se radoval i Daniel Pedrosa, který pro Hondu získal vítězství v soutěži Rookie of the year (nováček roku), kde Pedrosa porazil druhého Stonera o 96 bodů.