GP Valencie – kvalifikační sobota

Moto3 – kvalifikace

Poslední kvalifikace sezony se nesla také v duchu zvýšeného dohledu vedení závodu, které chtělo postihovat ty jezdce, kteří na dráze vyčkávají na průjezd rychlejších soupeřů, aby v závěsu dosáhli lepších časů. Je docela možné, že po Valencii bude pár jezdců bohatší o nějaký ten trestný bod.

Po úvodních deseti minutách byl na provizorní pole position Alex Márquez (Estrella Galicia 0,0) s časem 1'39,904 sekundy. Na druhém místě figuroval Jack Miller (Red Bull KTM Ajo) a třetí byl Niccoló Antonelli (Junior Team GO&FUN Moto3). Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) se posunul na šesté místo časem 1'40,414 sekundy, Jakub Kornfeil (Red Bull KTM Ajo) byl osmnáctý s časem 1'41,080 sekundy.

O titul třídy Moto3 bojuje Jack Miller s Alexem Márquezem, takže pozornost byla zaměřena především na tyto dva jezdce. V polovině kvalifikace patřila provizorní pole position s časem 1'39,556 sekundy Alexi Márquezovi, druhý čas patřil Alexi Rinsovi a třetí byl Efrén Vázquez (SaxoPrint-RTG). Australan Miller měl na kontě pátý čas, jeho týmový kolega Karel Hanika držel bezvadnou osmou pozici a druhý český závodník v závodním poli Jakub Kornfeil figuroval osmnáctý.
Patnáct minut před koncem kvalifikačního tréninku držel provizorní pole position Alex Márquez s maximem 1'39,556 sekundy. Na druhé místo se posunul Niccoló Antonelli a první řadu uzavíral Alex Rins. Do té doby spadl Alex Márquez, který s motorkou dojel do boxů na opravu, aby ještě stačil zasáhnout do boje o pozice na startu. Havaroval také Ital Enea Bastianini (Junior Team GO&FUN Moto3). Oba jezdci a jejich stroje vyvázli bez větších poškození. Později havarovala Španělka Maria Herrera a Albert Arenas (Team Calvo). V tomto případě zřejmě došlo ke kontaktu mezi oběma jezdci.

Poslední desetiminutovka byla poslední a rozhodující možností zaútočit na nejlepší časy. Šest minut před koncem zajel čas na pole postion Jack Miller, který nastavil nový rekord 1'39,302 sekundy. Start z první pozice chtěl také Alex Márquez, který spolupracoval v tandemu s týmovým kolegou Alexem Rinsem, ale to zlepšení času nepřineslo, takže dál Márquez pokračoval sám. Na první místo se posunul skvělým časem 1'39,183 sekundy Niccoló Antonelli, kterému to ve Valencii jede víc než dobře. Dobře si také vedl Karel Hanika s šestým časem na kolo 1'39,731 sekundy, ale těsně před koncem zaznamenal v šesté zatáčce drsný pád.
Poslední pole position sezony získal Ital Niccoló Antonelli, druhý do závodu odstartuje Jack Miller a na třetí místo startovního roštu se postaví Alex Márquez. Karel Hanika si udržel šestý čas a to pro českého závodníka znamená start z druhé řady. Jakub Kornfeil se do závodu kvalifikoval dvanáctý.