GP Španělska – Pole position pro Lorenza, Rabata a Quartarara

Sobotní program mistrovství světa silničních motocyklů dopoledne nabídl třetí volné tréninky, což bylo velmi důležité především pro jezdce královské kubatury, protože kombinace prvních tří volných jízd určila nejlepší desítku jezdců, kteří postoupili rovnou do boje o pole position ve druhé kvalifikaci. Odpolední část dnešního programu již tvořily kvalifikační tréninky. Pole position v třídě Moto3 vybojoval nováček v soutěži Francouz Fabio Quartararo, Karel Hanika startuje šestý, Jakub Kornfeil dvanáctý. V třídě Moto2 odstartuje z první pozice úřadující mistr světa šestistovek Esteve Rabat. V královské kubatuře zahájil obrat k lepším výkonům Jorge Lorenzo z tovární stáje Yamahy, který dnes pokořil kvalifikační rekord okruhu v Jerezu.

Moto3 – 3.volný trénink

V polovině posledního tréninku nejnižší kubatury vedl tabulku časů Efrén Vázquez (Leopard Racing) s kolem za 1'47,815 sekundy. Na druhé pozici by se ztrátou 43 tisícin Francouz Fabio Quartararo (Estrella Galicia 0,0) a třetí Danny Kent (Leopard Racing) ztrácel jen 77 tisícin. Z českých závodníků byl Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) jedenáctý s časem 1'48,241, Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) měl třináctý čas 1'48,352 sekundy. V úvodu tréninku havaroval Niklas Ajo (RBA Racing Team), který v sedmé zatáčce přeskočil svoji motorku, oba skončili na zemi a Finova KTM na tom nebyla zrovna nejlépe.

Pět minut před koncem tréninku převzal vedení časem 1'47,470 sekundy Niccoló Antonelli (Ongetta-Rivacold), ale téměř vzápětí Itala překonal Jorge Navaro (Estrella Galicia 0,0), jehož maximum na kolo představovalo hodnotu 1'47,041 sekundy. Jenže pak jako první překonal hranici minuty a sedmačtyřiceti sekund Fabio Quartararo a už se zdálo, že první také zůstane, jenže proti byl Jorge Martin (Mapfre Team Mahindra) s kolem za 1'46,704 sekundy a rázem byl první Španěl.

Poslední sekundy tréninku ale patřily dvojici Danny Kent a Fabio Quartararo. Britský závodník zvládl poslední kolo časem 1'46,497 sekundy a třetí trénink vyhrál. S druhým časem trénink dokončil Fabio Quartararo, třetí skončil Jorge Martin. V předposledním měřeném kole zajel Jakub Kornfeil pátý nejrychlejší čas 1'46,954 sekundy, Karel Hanika trénink dokončil s devátým časem 1'47,250 sekundy.