GP Španělska - kvalifikační sobota

MotoGP – 3.volný trénink

Do třetího volného tréninku královské kubatury už nenastoupil český motocyklový jezdec Karel Abraham (Cardion AB Motoracing), jehož trápily bolesti ramene, následek pádu z Texasu, kde si zlomil pravou klíční kost a musel být v Austinu operován. Dva týdny po operaci absolvoval Abraham páteční tréninky na Velkou cenu Španělska, bolest byla ale příliš velká na to, aby zvládl kompletní délku závodu. Proto brněnský tým svoji misi v Jerezu ukončil.

Sobota je rovněž dnem, kdy slaví šestadvacáté narozeniny Jorge Lorenzo, úřadující mistr světa a jezdec tovární stáje Yamahy. Už ve čtvrtek představitelé místní samosprávy oznámili, že třináctá zatáčka (poslední) okruhu v Jerezu ponese jméno Jorge Lorenza a pro rodáka z Mallorky by nebylo lepší tečky na závěr víkendu než třetí závod sezony vyhrát.

Třicet minut před koncem tréninku byl ve vedení Brit Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3), který s časem 1´38,975 sekundy vedl o jednu desetinu před Jorge Lorenzem (Yamaha Factory Racing), třetí byl Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), čtvrtý Marc Márquez (Repsol Honda Team) a pátý Valentino Rossi (Yamaha Factory Racing), který byl zároveň poslední v jedné sekundě. Lukáš Pešek (Came IodaRacing Project) byl s časem 1´42,577 sekundy jednadvacátý. Dvanáctý Aleix Espargaró byl prozatím nejrychlejším z jezdců CRT, ale v patnácté minutě spadl a poslal svoji ART do štěrku únikové zóny. To Španělovi ale na rychlosti nijak neubralo, protože za dalších deset minut zajel kolo za 1´39,888 sekundy a posunul se na sedmé místo, šest setin za šestého Rossiho!

Necelých deset minut před koncem tréninku jezdec satelitní Ducati Andrea Iannone (Pramac Racing) překonal Valentina Rossiho a posunul se na páté místo. Bohužel v závěru Ital kvůli poruše odstoupil. Rossi následně zrychlil a ve svém osmnáctém kole zajel čtvrtý nejrychlejší čas 1´39,105 sekundy. Pět minut před koncem zajel parádní čas Héctor Barberá (Avintia Blusens), byl šestý, šest desetin za Crutchlowem a vůbec nejlepší jezdec CRT! Andrea Dovizioso si s tovární Desmosedici evidentně rozumí a pátý čas těsně před koncem byl toho jasným důkazem.

Třetí volný trénink vyhrál Cal Crutchlow časem 1´38,975 sekundy, což je zatím nejrychlejší čas dosavadní tréninkové přípravy na Velkou cenu Španělska. Na druhou pozici se až v závěru posunul Dani Pedrosa, který ztrácí 0,019 sekundy, třetí je Jorge Lorenzo a čtvrtý Valentino Rossi, jenž na Crutchlowa ztratil 0,130 sekundy. To je skutečně hodně vyrovnaná čtveřice! Na pátém místě je Andrea Dovizioso (Ducati Team), ten už ztrácí přes půl sekundy, šestý je Marc Márquez, sedmý nejrychlejší jezdec CRT Héctor Barberá, osmý Nicky Hayden (Ducati Team), devátý Andrea Iannone a desátý Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini). Všech deset zároveň automaticky postupuje do druhé kvalifikace MotoGP. Český závodník Lukáš Pešek byl ve třetím tréninku osmnáctý.