GP San Marina – Pole position má Lorenzo, Kornfeil je čtvrtý

Moto3 – Kvalifikace

Těžký úvod kvalifikace zaznamenal italský závodník Fabio Spiranelli (CIP-Unicom Starker), jehož motorka vyhodila v patnácté zatáčce ze sedla a on tvrdě dopadl zády na obrubníky. Naštěstí zůstal podél linie tratě, takže ostatní jezdci stačili reagovat. Největší duchapřítomnost předvedl Marcos Ramirez (Platinum Bay Real Estate), který musel až daleko na trávu, aby Itala nepřejel, protože to byl on, kdo Spiranelliho těsně následoval.

Ve dvacáté minutě kvalifikace nebyl provoz na trati příliš intenzivní, protože většina jezdců byla v boxech, kde na jejich motocyklech pracovali mechanici s cílem je připravit na závěrečné ataky nejlepších časů. Jezdci si ale museli dávat pozor, protože vyjet mimo povolený úsek tratě znamenalo vymazání dosaženého času a vedení závodu to také nemilosrdně trestalo. Provizorní pole position měl Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3) s časem 1'43,054 sekundy. Druhý Brad Binder (Red Bull KTM Ajo) ztrácel necelou desetinu, třetí Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0) byl o 0,130 sekundy pomalejší. Český jezdec Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) figuroval s časem 1'44,002 sekundy na jedenácté pozici.

Patnáct minut před koncem kvalifikace, tedy v době, kdy Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46) figuroval na provizorní pole position s časem 1'42,631 sekundy, havaroval ve čtvrté zatáčce jeho týmový kolega Andrea Migno (SKY Racing Team VR46). Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) mezitím zajel devátý čas 1'43,237 sekundy a rozhodně měl v plánu zajet ještě rychleji. Joan Mir (Leopard Racing) byl až dvacátý šestý, protože ho zpomalily technické problémy. V třicáté minutě už Španěl figuroval na šestnácté pozici. Na dráze byl v tu chvíli klid. Byl to přesně ten okamžik, kdy začalo jít do tuhého a bitva o pozice na startu mohla začít.

Závěr kvalifikace byl nesmírně napínavý, protože Jakub Kornfeil držel první řadu, ale nakonec to nevyšlo. Pole position vyhrál v novém rekordu Brad Binder, jehož maximum na kolo je 1'42,398 sekundy. Druhý je Enea Bastianini, který na první místo ztratil 0,150 sekundy. První řadu na startu uzavře třetí Nicolo Bulega. Výborný kvalifikační výsledek zaznamenal Jakub Kornfeil, který do závodu Velké ceny San Marina odstartuje čtvrtý. Na první řadu Kornfeilovi scházelo jen osmadvacet tisícin. V posledních minutách havaroval Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0), Lorenzo Dalla Porta a Jorge Martin (Gaviota Mahindra Aspar), který má zřejmě zraněnou nohu. Teď jen musíme počkat na penalizace, zda ještě ty nějak nezamíchají pořadím na roštu.