GP San Marina – neděle v Misanu

Třináctý závodní víkend Velké ceny San Marina již zná své vítěze a poražené. V nejnižší kubatuře slavil vítězství Alex Rins, český jezdec Jakub Kornfeil byl třináctý. V Moto2 projel cílem první Pol Espargaró, Brit Gino Rea dvaadvacátý. V MotoGP vyhrál Jorge Lorenzo. Z českých jezdců ani jeden závod královské kubatury nedokončil.

MotoGP - závod

Skvěle odstartoval Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing), jenž okamžitě začal ujíždět dvojici továrních motocyklů Honda druhému Danimu Pedrosovi (Repsol Honda Team) a třetímu Marcu Márquezovi (Repsol Honda Team). Dobře také odstartoval jezdec CRT Aleix Espargaro (Power Electronics Aspar), ale jen za cenu předčasného startu, což bylo potrestáno průjezdem boxy. Valentino Rossi (Yamaha Factory Racing) jel čtvrtý, těsně za Márquzem. Ve druhém kole byl Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) třiadvacátý, Lukáš Pešek (Came Ioda Racing Project) čtyřiadvacátý.

V pátém kole vedl Jorge Lorenzo náskokem téměř tří sekund. Na druhého Daniho Pedrosu útočil jeho týmový kolega Marc Márquez, jenže ten v jedné ze zatáček málem do Pedrosy narazil, byl dlouhý, čehož využil Valentino Rossi a posunul se na třetí pozici. V osmém kole už nepokračoval ani jeden z českých závodníků plus Ital Andrea Iannone z Pramac Racingu.

V polovině závodu královské kubatury vedl Jorge Lorenzo náskokem 2,2 sekundy. Na druhé pozici figuroval Dani Pedrosa a na třetí místo se posunul Marc Márquez, který těsně před první polovinou předjel Valentina Rossiho a v sedmnáctém kole se pak posunul před Daniho Pedrosu. O páté místo bojoval Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3) se Stefanem Bradlem (LCR Honda MotoGP). Sedmý Álvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini) jel osamocen a za ním rovněž osamocena dvojice továrních Ducati osmý Andrea Dovizioso a devátý Nicky Hayden (oba – Ducati Team). První desítku uzavíral Michele Pirro (Pramac Racing). Nejlepším jezdcem CRT byl dvanáctý Colin Edwards (NGM Mobile Forward Racing). Aleix Espargaró, který kvůli předčasnému startu musel projet boxy, figuroval na bodované čtrnácté pozici.

Pět kol před koncem závodu představoval náskok Jorge Lorenza přes čtyři sekundy, takže poměrně bezpečný rozdíl, který jezdci Yamahy dával dobrou šanci vyhrát druhý závod v řadě. Velká bitva probíhala mezi jezdci Repsol Hondy, protože tam Marc Márquez usiloval o druhé místo, což chtěl také jeho týmový kolega Dani Pedrosa. Jeden druhému nic nedaroval, takže u Hondy měli hodně vysoký tlak. Čtvrtý Valentino Rossi už byl bez šance zasáhnout do bitvy o pozice na stupních vítězů.

Závod vyhrál Jorge Lorenzo stylem start – cíl. Druhé místo obsadil Marc Márquez a třetí projel cílem Dani Pedrosa. Čtvrtý je Valentino Rossi a první pětici uzavírá Stefan Bradl, jemuž se v závěru podařilo překonat Cala Crutchlowa. Nejlepším jezdcem CRT je Colin Edwards. Šampionát vede s náskokem 34 bodů Marc Márquez. Jorge Lorenzo srovnal krok s Danim Pedrosou a oba mají po 219 bodů.

AKTUALIZACE: Společně s jezdci a týmy MotoGP absolvuje jednodenní test v Misanu také japonská Suzuki (10-18hodin).

- Lukáše Peška v závodu limitovala bolest v zápěstí. Následek pádu v Silverstonu. Po návratu do České republiky absolvuje vyšetření u lékaře.