GP Německa – Nejrychlejší je Márquez, Hanika šestý

Páteční tréninky odjeli jezdci všech tří kubatur mistrovství světa silničních motocyklů na suchém povrchu okruhu Sachsenring, třebaže nebyla nouze o spoustu pádů. V kombinaci časů obou pátečních tréninků je v třídě Moto3 nejrychlejší Danny Kent. V královské MotoGP nikdo nepřekonal Marca Márqueze a v šestistovkách byl nejrychlejší Sam Lowes. Karel Hanika je v kombinaci časů šestý, Jakub Kornfeil šestnáctý. Hiroshi Aoyama, který německý víkend absolvuje s brněnským týmem AB Motoracing, měl odpolední trénink s pádem a celkově je dvaadvacátý.

Moto3 – 1.volný trénink

Po úvodních deseti minutách měl na kontě nejrychlejší čas 1'28,339 sekundy Danny Kent (Leopard Racing). Druhý Miguel Oliveira (Red Bull KTM Ajo) ztrácel 0,258 sekundy, třetí Romano Fenati (SKY Racing Team VR46) byl o 0,420 sekundy pomalejší. Brněnský závodník Karel Hanika (Red Bull KTM Ajo) byl s časem 1'29,380 sekundy jedenáctý, druhý Čech v poli Moto3 Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) figuroval na sedmnácté pozici s časem 1'29,637 sekundy. Těsně před koncem úvodní desetiminutovky havaroval po smyku zadního kola Miguel Oiiveira, který poté, co jej jeho KTM vykopla ze sedla, tvrdě dopadl na asfalt první zatáčky okruhu Sachsenring.

V polovině tréninku zůstával první Danny Kent, jen své maximum posunul na 1'27,922 sekundy. Na druhé pozici byl Romano Fenati, třetí čas zajel Efrén Vázquez (Leopard Racing). Karel Hanika svůj čas z šestého kola nezlepšil a byl patnáctý. Naopak zrychlil Jakub Kornfeil a kolem za 1'29,466 sekundy se posunul na šestnáctou pozici. Ve dvacáté minutě havaroval Jules Danilo (Ongetta Ravicold), který přišel o přilnavost předního kola v nájezdu do dvanácté zatáčky. O něco později zůstal stát jezdec na divokou kartu Maximilian Kappler (SaxoPrint-RTG), jemuž se za jízdy roztrhl hnací řetěz.

Deset minut před koncem tréninku havaroval Romano Fenati, který ve štěrku únikové zóny první zatáčky nechal část kapotáže KTM a nějakou dobu se přetahoval s traťovými komisaři, kteří Itala nechtěli pustit zpátky na trať. Nakonec ho nechali být a Fenati dojel do boxů. Na špici tabulky časů zůstával Dany Kent, Romano Fenati byl druhý a Efrén Vázquez třetí. Zrychlil Karel Hanika, který se časem 1'28,541 sekundy posunul na páté místo. Jakub Kornfeil rovněž zabral, když ve dvacátém kole zajel sedmý čas 1'28,614 sekundy.

První trénink vyhrál časem 1'27,026 sekundy Danny Kent. Druhý je Fabio Quartararo (Estrella Galicia 0,0), který už ale ztrácí 0,640 sekundy. Čas na třetí pozici zajel Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3) jehož maximem na kolo je v tuto chvíli 1'27,886 sekundy. Jakub Kornfeil zrychlil na 1'28,425 sekundy a skončil sedmý, což je úspěšný vstup do závodního víkendu. Podobně je na tom Karel Hanika, který je s časem 1'28,503 sekundy prozatím dvanáctý.

Bohužel v závěru prvního tréninku dorazila ze Sachsenringu informace ohledně zdravotního stavu Miguele Oliveiry. Ten po pádu v první zatáčce zamířil do zdravotního centra okruhu Sachsenring, kde mu diagnostikovali zlomeninu levé ruky. Oliveira se vrací domů do Portugalska, kde pravděpodobně už dnes večer podstoupí operaci.

GP Německa, Moto3 – 1.volný trénink