GP Malajsie - neděle v Sepangu

Moto3 - Závod

S odstoupením Mavericka Viňalese přišel šampionát o napínavý závěr sezony, protože titul tak více méně už před startem závodu v Malajsii získal Sandro Cortese (Red Bull KTM Ajo). Luis Salom (RW Racing GP) i kdyby závod v Malajsii vyhrál, bude v cíli penalizován odebráním pěti míst za incident z Japonska, takže německému jezdci KTM zbývalo závod jen dokončit na bodovaném umístění. (oprava: Luis Salom byl penalizován pěti místy na startu závodu GP Malajsie).

Z první řady startovala trojice Zulfahmi Khairuddin (AirAsia-SIC-Ajo), druhý Jonas Folger (Mapfre Aspar Moto3) a třetí Sandro Cortese (Red Bull KTM Ajo). Malajec Khairuddin sice vedoucí pozici neudržel, protože na špici závodního pole šel Němec Folger, ale celkem dobře odolával atakům ze strany Sandra Corteseho. V nájezdu do druhého kola byl Jakub Kornfeil (Redox-Ongetta-Centro Seta) sedmnáctý, Josep Rodruguez (Moto FGR) pětadvacátý.

Po úvodních pěti kolech byl ve vedení stále Jonas Folger, těsně za ním Zulfahmi Khairuddin a Sandro Cortese. Čtvrtý Louis Rossi (Racing Team Germany) ztrácel na vedení sedm desetin a pátý Luis Salom už sekundu. Jakub Kornfeil se propadl na devatenácté místo, ale byl ve skupině jezdců bojujících o jedenácté místo. Josep Rodriguez si o jednu pozici polepšil a jel čtyřiadvacátý. V šestém kole udělal chybu Francouz Rossi a najednou byl mimo hru.

V polovině závodu jel první Jonas Folger, druhý Zulfahmi Khairuddin, třetí Luis Salom a první čtyřčlennou skupinu uzavíral lídr šampionátu Sandro Cortese. Skupinu bojující o pátou příčku vedl Danny Kent (Red Bull KTM Ajo), šestý jel Alex Rins (Estrella Galicia 0,0) a sedmý jeho týmový kolega Miguel Oliveira (Estrella Galicia 0,0). Jakub Kornfeil jel devatenáctý, Rodriguez pětadvacátý. Právě po devíti kolech závodu v Sepangu došlo na změnu počasí a také ve vedení závodu, protože domácí Khairuddin šel před Folgera a začala hezká bitva o zlato z Malajsie.

Pět kol před cílem předjel Folgera jeho krajan Sandro Cortese a bylo otázkou, zda do konce závodu bude krýt záda Malajci Khairuddinovi. To se ale nestalo. V posledních metrech závodu Sandro Cortese Khairuddina předjel a Malajcův domácí závod vyhrál, čímž si dvě kola před koncem sezony zajistil titul mistra světa. Ten měl ale jistý, i kdyby cílem projel druhý. Druhé místo obsadil Zulfahmi Khairuddin a třetí byl Jonas Folger. Jakub Kornfeil byl šestnáctý a Josep Rodriguez pětadvacátý.
----
V Malajsii začalo hustě pršet ... start závodu Moto2 (8:20) bude kvůli počasí posunut.
8:20 hodin - nový termín startu Moto2 zatím nebyl oznámen
8:35 hodin - termín startu Moto2 byl stanoven na 8:51 hodin (19kol)
8:40 hodin - start závodu MotoGP posunut na 10:15 hodin